Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Festiwale Film Kultura Poznań

37. festiwal filmowy Ale Kino!


37. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!fot. M.Zakrzewski

W dniach 1-8 grudnia w Poznaniu odbędzie się kolejna odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Jak zawsze nie zabraknie cudownych filmów z całego świata dla widzów najmłodszych (już od 5 roku życia), nastolatków i dorosłych, wydarzeń towarzyszących oraz spotkań z niezwykłymi gośćmi.

W tym roku na Ale Kino! zgłoszono liczbę 3780 filmów ze 115 państw i 6 kontynentów. Jest to rekord w historii festiwalu. W tej puli wybrano 150 tytułów, które będzie można zobaczyć w ramach kilkunastu sekcji m.in.: konkursowych, Panoramie Dzieci, Panoramie Młodych, Ale Kino! z Piłką, Dokumentalne Ale Kino!, Ale Kino! z dreszczykiem czy Ale Kino! Najnajmłodszego Widza.


fot. M.Zakrzewski

Filmowe nowości

Jak zawsze na Ale Kino! Nie może zabraknąć premier i pokazów przedpremierowych. W tym wyjątkowym gronie znalazły się m.in.: estońskie “Magiczne święta Ewy” (reż. Anu Aun) szwedzkie “Goliath” Petera Grönlunda i “Sune przeciw Sune” Jona Holmberga, węgierski dramat “Obyś następnym razem umarła :)”, reż. Mihály Schwechtje oraz cenione krótkie metraże, w tym m.in. nagrodzona studenckim Oscarem “Córka”, reż. Daria Kashcheeva czy “Latawiec” z szansą na nominację do Oscara dla najlepszej krótkiej animacji. W tej sekcji obecne będą także polskie akcenty, m.in.: krótka animacja “Łowy” Mateusza Jarmulskiego oraz fabuła “Jestem tutaj” Agaty Minowskiej


fot. M.Zakrzewski

Laureaci festiwali

O renomie Ale Kino! świadczą też liczne nagrody przyznane prezentowanym filmom. To znak, że najlepsi twórcy pragną pokazać się w Poznaniu. Dzięki temu w tegorocznym konkursie zobaczymy chociażby również „Młodego Ahmeda” w reżyserii Jean-Pierre’a i Luca Dardenne, którzy otrzymali Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, „Niezwykłe lato z Tess” nagrodzone na Berlinale, czy „Kickbokserkę” – laureata Nagrody Młodej Widowni Europejskiej Nagrody Filmowej. W programie pojawi się także fiński kandydat do Oscara, czyli “Młode, głupie serce” oraz niemiecki “Błąd systemu”. Ten nagrodzony na Berlinale film został też nominowany do Europejskiej Nagrody w głównej kategorii – dla najlepszego europejskiego filmu roku 2019 – oraz w kategorii najlepszej aktorki, czym wyróżniona została zaledwie jedenastoletnia Helena Zengel.


fot. M.Zakrzewski

Goście festiwalu

Tradycyjnie tez do Poznania zawita szereg znakomitych gości. Fantastyczna jest możliwość porozmawiania z twórcami, czy aktorami, których chwilę wcześniej podziwiało się na ekranie. Lista tegorocznych gości jest naprawdę imponująca. Pojawią się tutaj Mischa Kamp i Tamara Bos – reżyserka i scenarzystka filmu “Cały świat Romy”, który w roku 2019 podbijał festiwale filmowe dla młodych widzów na całym świecie. Oprócz nich będzie możliwość spotkania m.in.: Frederike Migom, reżyserki “Binti”, Biel Rossell Pelfort i Maria Morera Colomer, aktorów z filmu “Moje życie bez Sary Amat”, Małgorzaty Imielskiej, reżyserki nagrodzonego na festiwalu w Gdyni filmu “Wszystko dla mojej matki”, twórcy tworzonego również w Wielkopolsce filmu “Władcy Przygód. Stąd do Oblivio” czy Martina Lunda, reżysera filmu “Psychobitch”. W gronie jurorów zobaczymy Raško Miljkovića, reżyser pokazywanych m.in. w Sundance “Łowców czarownic” oraz  Hanneke Schutte, która w swojej karierze reżyserowała samego Willema Dafoe. Grono Jury Międzynarodowego Filmów Pełnometrażowych Dla Dzieci dopełnia Jacek Piotr Bławut, reżyser “Dnia Czekolady”. To oczywiście tylko kilka z blisko dwustu gości, którzy zaszczycą swoją obecnością tegoroczne Ale Kino!


fot. M.Zakrzewski

Branża filmowa

W ramach festiwalu tradycyjnie odbędą się spotkania branżowe, w tym spotkania edukatorów filmowych i filmowe forum nauczycieli. Ale Kino! Industry / Education Pro to wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Ale Kino! Stanowi szeroką platformę wspólnego spotkania i rozmowy o kinie dla dzieci z udziałem środowisk filmowych oraz pedagogicznych. Z kolei Filmowe Forum Nauczycieli przebiegnie pod hasłem „Przywrócenie równowagi – kino dla młodych widzów wobec antropocentryzmu”. Jego celem jest spojrzenie na destrukcyjną działalność człowieka wobec środowiska oraz zachęci do działań proekologicznych.

Jak mówi Jerzy Moszkowicz, dyrektor festiwalu: Na początku XXI wieku polski film fabularny dla dzieci w zasadzie zniknął z ekranów, a film animowany istniał zaledwie szczątkowo. Nieliczne, nawet jeżeli znakomite, wyjątki, potwierdzały tylko regułę. Na szczęście, po więcej niż dekadzie posuchy, stan ten, co prawda z wolna, ale wydaje się zmieniać. Dzieje się coś ważnego, nowego: scenarzyści, reżyserzy i producenci coraz częściej spoglądają na kino dla najmłodszych nie jako na mało znaczący gatunek bez perspektyw, ale zaczynają upatrywać w nim zarówno możliwość artystycznej ekspresji i rozmowy z ciekawą grupą odbiorców, jak i potencjał biznesowy. Pojawiają się także niezwykle ciekawe inicjatywy wspierające rozwój nowego polskiego kina dla dzieci.

Staramy się do nich dołączyć, między innymi poprzez umieszczenie w naszym programie wydarzenia Ale Kino! Industry / Education Pro. Jego celem jest stworzenie forum debaty o kinie dla dzieci ze wspólnym udziałem środowisk filmowych i pedagogicznych. Właśnie w owej „wspólności” upatrujemy największą wartość projektu. Festiwal co roku odwiedzają niezwykli nauczyciele, łączący wysokiej klasy profesjonalizm pedagogiczny z pasją do kina. Dla swoich uczniów są prawdziwymi przewodnikami w świecie kinematografii, a w oglądaniu z nimi filmów widzą szerokie możliwości wychowawcze i edukacyjne, znacznie wykraczające poza stereotypową kinową rozrywkę czy „lekturowość”. Ich wiedza i doświadczenie w pracy z najmłodszymi stanowią, w naszym przekonaniu, znakomitą podstawę do rozmowy o filmie dziecięcym.

Z tego dialogu każdy coś wyniesie: filmowcy lepszy obraz swoich przyszłych odbiorców, realną wiedzę o ich potrzebach i zainteresowaniach, a sami nauczyciele możliwość głębszego zapoznania się z procesem powstawania i rozpowszechniania filmu oraz z ludźmi weń zaangażowanymi.

Koziołek Matołek

Laureatem Platynowych Koziołków 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! został koziołek Matołek. To kultowy bohater, którego poznaliśmy dzięi twórczości Makuszyńskiego i Walentynowicza. Przez lata stał się on ikoną kultury popularnej w Polsce. Wychowało się na nim kilka pokoleń. Mimo licznych wad, nie sposób go nie lubić, a z każdych kłopotów potrafił wyjść obronną ręką. Pewnie właśnie dzięki tej energii i pomysłowości pokochały go miliony. Tegoroczna nagroda to kolejny dowód jak ważna postacią dla nas jest ten niesforny koziołek.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie alekino.com/program.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *