Kalendarz wydarzeń

Cze
11
wt
Od-ludzkie formy przyrodnicze – Centrum Żywych Rzeczy @ Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu
Cze 11 – Sie 31 całodniowy
Od-ludzkie formy przyrodnicze – Centrum Żywych Rzeczy @ Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu

Od-ludzkie formy przyrodnicze – Centrum Żywych Rzeczy
Diana Lelonek

kurator: Marek Wasilewski

Diana Lelonek jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, laureatką nagrody artystycznej fundacji Vordemberge-Gildewart oraz Paszportu Polityki 2019 za: „oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia”. Instalacja umieszczona w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu powstała w wyniku długotrwałych badań terenowych. Zlokalizowane na terenie ogrodu Centrum Żywych Rzeczy – powołana przez artystkę instytucja – będąc sama w sobie dziełem sztuki, staje się jednocześnie faktycznym działaniem w obszarze społecznym, naukowym i artystycznym. Centrum angażuje się w interakcję edukacyjną, artystyczną i polityczną. Posiadając swoją bazę wewnątrz instytucji goszczącej, zaczyna także wywierać na nią wpływ poprzez zwrócenie uwagi na aspekty, które do tej pory nie były zasadniczą domeną zainteresowań Ogrodu Botanicznego – jak np. środowiska hałd śmieciowych czy roślinności terenów poprzemysłowych. W pracach tych szczególną rolę odegrała współpraca z naukowcami. Nie mniej cenne były konsultacje z personelem technicznym ogrodu, które dotyczyły praktycznych aspektów pracy. Najnowszy projekt Diany Lelonek stanowi połączenie kilku płaszczyzn, dobrze opracowanej bazy teoretycznej – dotyczącej filozoficznych i estetycznych konsekwencji antropocenu, umiejętnego wejścia we współpracę na polu nauk przyrodniczych, w taki sposób, aby z pełną odpowiedzialnością respektować zasady w nich obowiązujące oraz w końcu, ale nie na końcu, płaszczyzny artystycznej, której manifestacją jest złożone dzieło sztuki w formie instalacji, a także wiele innych towarzyszących jej działań.

Działania Centrum Żywych Rzeczy skoncentrowane są na dogłębnym zbadaniu i ukazaniu najnowszych i zarazem najbardziej widocznych przemian w obszarze biosfery. Są również pretekstem do postawienia kolejnych pytań o potencjalne możliwości nowych form kontaktów ludzkiego z nieludzkim, przekierowania uwagi z antropocentrycznej na międzygatunkową i z hierarchicznej na bardziej egalitarną konstrukcję – jako potencjalną drogę wyjścia z impasu antropocenu.

Zasadniczym problemem, jaki stawia Diana Lelonek, jest pytanie o rolę współczesnego artysty, którego nowe zadania, funkcje wychodzą poza autonomiczną domenę sztuki i sprawiają, że zaczyna przejmować rolę w polu aktywistycznym i paranaukowym.

Artystka zauważa, że działalność prowadzonego przez nią Centrum: kieruje się w stronę hybrydalnych i sieciowych powiązań, sugerując wzajemne przenikanie się i nierozerwalność procesów naturalnych, kapitalistycznych, społecznych, geologicznych, fizycznych, ekonomicznych, produkcyjnych i dekompozycyjnych.

Marek Wasilewski

źródło: https://www.facebook.com/events/305345210403670/

Cze
28
pt
Szczęście rodzi się w jelitach / Happiness is Born in the Guts @ Galeria Miejska Arsenał
Cze 28 – Wrz 1 całodniowy
Szczęście rodzi się w jelitach / Happiness is Born in the Guts @ Galeria Miejska Arsenał

Szczęście rodzi się w jelitach / Happiness is Born in the Guts 

kuratorka / curator: Jagna Domżalska

Poradniki podpowiadają, że za szczęście odpowiada stan naszych jelit. Doszliśmy do skrajnego skupienia na sobie. Kierując uwagę na własne wnętrzności, przesuwamy granicę egocentryzmu. Dążenie do coraz większej kontroli nad ciałem, walka o długowieczność i presja rozwoju uwidacznia lęk, a koncentracja na jednostce – jej odosobnienie.

Zainspirowana popularnym sloganem wystawa ma jednak pojęcie samotności rehabilitować. Przypomina, że człowiek jest sam, nawet w szczęściu, nawet w związku. Każdemu zdarzają się sytuacje, z którymi mierzy się w pojedynkę.

Nie ma to być jednak smutna konstatacja. Zebrane prace odnoszą się bardziej do świadomości osobności i pojedynczości każdego i każdej z nas. Ta świadomość z kolei oznacza dorastanie. „Szczęście rodzi się w jelitach” jest zatem wystawą o szacunku do samotności i o dojrzałości. I to dojrzałość okazuje się tu tytułowym szczęściem.

Self-help books claim that happiness depends on the condition of our intestines. We have reached a point of extreme self-absorption. By focusing our attention on our own intestines, we are pushing the boundaries of self-centredness. Striving for more and more control over the body and for longevity as well as the pressure of advancement reveal fear, while concentration on the individual lays bare his or her isolation.

Inspired by a popular slogan, the exhibition, however, is aimed at rehabilitating loneliness. It reminds us that man is alone, even in happiness, even in a relationship. Everyone is faced with situations that they face alone.

However, this is not supposed to be a sad statement. The works collected at the show refer more to the awareness of the individuality and singularity of each and every one of us. This awareness, in turn, means growing up. Happiness is Born in the Guts is therefore an exhibition about respect for loneliness and maturity. And it is the maturity that turns out to be the happiness hinted at in the title.

źródło: https://www.facebook.com/events/642863409563192/

Lip
12
pt
Co zmalował Ryszard Kaja – wystawa w Starym Browarze @ Stary Browar
Lip 12 – Wrz 30 całodniowy
Co zmalował Ryszard Kaja - wystawa w Starym Browarze @ Stary Browar

“Co zmalował Ryszard Kaja” – dowiemy się w Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze od 12 LIPCA do 30 WRZEŚNIA

Nad wystawą w Starym Browarze Ryszard Kaja pracował od połowy 2018 roku. Projekt przerwała przedwczesna śmierć artysty. Przerwała nie na długo, bo jego bliscy i współpracownicy byli zdeterminowani, żeby wystawa doszła do skutku. Od 12 lipca w Galerii na Dziedzińcu będzie można zobaczyć efekty tych starań.

Celem twórców wystawy “Co zmalował Ryszard Kaja” jest prezentacja różnorodnych osiągnięć artystycznych Kai: bogactwa technik, a także powiązań z innymi dziedzinami sztuki. W Starym Browarze będzie można zobaczyć plakaty filmowe, kostiumy i plakaty teatralne, obrazy i inne prace pokazujące wszechstronność zainteresowań artysty i jego fascynującą wyobraźnię. Wystawa to jednak przede wszystkim próba pokazania stojącej za pracami osobowości twórcy. Posłużą temu towarzyszące dziełom Kai osobiste pamiątki, notatki czy przestrzenne instalacje odtwarzające jego codzienne, domowe otoczenie.
W Galerii na Dziedzińcu widzowie zobaczą także plakaty z popularnej serii “Polska”. Historia powstania serii związana jest bezpośrednio z osobistymi podróżami Ryszarda Kai po Polsce. Jak podkreślał wielokrotnie artysta, jego sztuka przesiąknięta jest do cna “polskością” we wszystkich jej wymiarach, także tych mniej chlubnych czy wręcz przaśnych. Z sympatią obserwował, chłonął i odtwarzał w swoich grafikach ducha miejsc, które odwiedził. Symbolicznie i z przymrużeniem oka pokazywał też cechy mieszkańców poszczególnych regionów Polski.

Partnerzy:
Galeria Miejska Arsenał

źródło: https://www.facebook.com/events/2493041064062232/

Lip
15
pon
Piękno Jedności. Wystawa fotografii @ Przystań Sztuki
Lip 15 – Wrz 1 całodniowy
Piękno Jedności. Wystawa fotografii @ Przystań Sztuki

“Piękno Jedności” to projekt, który łączy tradycje kulturalne i artystyczne Ukrainy i Polski.
Znane polskie osobowości prezentują tu autentyczne stroje ukraińskie z końca XIX i początku XX wieku. Dzięki temu twórcom udało się uchwycić bliskość, pokrewieństwo i przyjaźń naszych krajów- piękno jedności!
W wyniku projektu powstała wystawa zdjęć i kalendarz na 2019 rok. Autorem sesji zdjęciowej jest ukraiński fotograf mieszkający w Polsce – Stepan Rudyk.
Autorką projektu jest Oksana Denysyuk – dziennikarka, tłumaczka aktywistka, prezeska Fundacji Ukraińskie Centrum Informacyjne.

Wsparcie finansowe: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy, Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.
Stroje udostępnił Instytut Historii Mody.

źródło: https://www.facebook.com/events/470503906858086/

Lip
24
śr
Doznanie oceaniczne Mikołaj Konkiewicz @ Galeria Jerzego Piotrowicza Pod Koroną
Lip 24 całodniowy
Doznanie oceaniczne Mikołaj Konkiewicz @ Galeria Jerzego Piotrowicza Pod Koroną

Doznanie oceaniczne Mikołaj Konkiewicz
Głównym bodźcem do stworzenia prac, jest inspirujący fragment książki Richarda Tarnasa Dzieje umysłowości zachodniej, w której pisze o sesjach terapeutycznych, w trakcie których pacjent był poddawany hipnozie i „podczas tych sesji […] badany utrzymywał, że ma dostęp do wspomnień z okresu życia prenatalnego, które zwykle pojawiały się w związku z […] doświadczeniem rozpłynięcia się ego w ekstatycznej unii z wszechświatem, wchłonięcia przez transcendentną jedność, oraz innych form mistycznej jedności. […] Freud nazywał to <<doznaniem oceanicznym>>” . Drugim istotnym cytatem jest fragment książki autorstwa Jostein Gaarder Świat Zofii, w której tytułowa bohaterka zaczyna spoglądać na świat zgodnie z duchem panteizmu, co objawia się tym, że „nagle jezioro, las i chata zaczęły jakby zlewać się ze sobą. Miała wrażenie, że wszystko, co widzi, jest jedną osobą, a tą osobą była sama Zofia. Podniosła wzrok na Alberta, ale wydało jej się, że i on jest częścią jej duszy”. W swojej pracy, wykonując multiekspozycje, podjąłem próbę takiego spojrzenia na rzeczywistość.

Wystawa: Doznanie oceaniczne
autor: Mikołaj Konkiewicz
termin wystawy: 24.07.-03.08.2019 r.
wernisaż: 24 lipca godzina 19

#poznanwspiera

źródło: https://www.facebook.com/events/779588282438248/

Pireus Last Minute / harmonogram na lipiec i sierpień @ Inkubator Kultury - Pireus
Lip 24 całodniowy
Pireus Last Minute / harmonogram na lipiec i sierpień @ Inkubator Kultury - Pireus

🦁☀️ Pireus Last Minute 🦁☀️

Wakacyjne, najgorętsze miesiące w roku kuszą urlopami, prowokują do wycieczek i ucieczek w nieznane. Nie musimy jednak ruszać się daleko, by wypocząć lub odkryć coś na nowo.

Pireus Last Minute to oferta dla wszystkich spragnionych letnich wrażeń. Co tam egzotyczne kurorty, wpadajcie na łazarskie rejony i sprawdźcie, czym letni turnus przy Głogowskiej 35 może Was zaskoczyć!

Aktywny wypoczynek nie jest Wam obcy? W wakacyjnej ofercie Last Minute w Pireusie znajdziecie również zajęcia sportowe. Wieczorny Ping Pong w letnie środy to idealne rozwiązanie na aktywne spędzanie czasu.

Mamy również propozycję dla pasjonatów sztuk wizualnych. W lipcu Pireus przemieni się w Wakacyjną Pracownię Artystyczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Lipcowe poniedziałkowe wieczory umilą nam także pokazy niemych filmów z muzyką na żywo, czyli “Kino dźwięku”. Warsztaty wycinania kolaży “Papier Nożyczki Atrament” to z kolei sierpniowa propozycja dla twórczych seniorów.

Sierpień będzie okazją do spędzania czasu w greckim klimacie – w programie m.in. potańcówka, pokazy filmowe, spotkania i rozmowy Last Minute.

Te i inne atrakcje czekają Was na turnusie w Pireusie! 😎😎😎

Do zobaczenia!

* Nasz harmonogram zapełnia się na bieżąco, dlatego może ulegać zmianom. Wszystkie aktualne wydarzenia znajdziecie na www.inkubatorkulturypireus.pl oraz na naszym Facebooku. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, a na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

HARMONOGRAM:

• 3 lipca 18:00 – 21:00 / Wieczorny Ping Pong 🏓

• 5 lipca 19:00 – 21:00 / Kino Dźwięku 🎬🎶

• 8 lipca 19:00 – 21:00 / Kino Dźwięku 🎬🎶

• 10 lipca 18:00 – 21:00 / Wieczorny Ping Pong 🏓

• 15 lipca 19:00 – 21:00 / Kino Dźwięku 🎬🎶

• 16 lipca 13:00 – 15:00 / Wakacyjna Pracownia Artystyczna – warsztaty twórcze dla dzieci / zapisy: inkubatorkulturypireus@gmail.com 🎨

• 16 lipca 17:30 – 20:30 / Wakacyjna Pracownia Artystyczna – warsztaty rysunku i malarstwa dla starszej młodzieży i dorosłych / zapisy: inkubatorkulturypireus@gmail.com 🎨

• 17 lipca 18:00 – 21:00 / Wieczorny Ping Pong 🏓

• 18 lipca 13:00 – 15:00 / Wakacyjna Pracownia Artystyczna – warsztaty twórcze dla dzieci / zapisy: inkubatorkulturypireus@gmail.com 🎨

• 18 lipca 17:30 – 20:30 / Wakacyjna Pracownia Artystyczna – warsztaty rysunku i malarstwa dla starszej młodzieży i dorosłych / zapisy: inkubatorkulturypireus@gmail.com 🎨

• 23 lipca 13:00 – 15:00 / Wakacyjna Pracownia Artystyczna – warsztaty twórcze dla dzieci / zapisy: inkubatorkulturypireus@gmail.com 🎨

• 23 lipca 17:30 – 20:30 / Wakacyjna Pracownia Artystyczna – warsztaty rysunku i malarstwa dla starszej młodzieży i dorosłych / zapisy: inkubatorkulturypireus@gmail.com 🎨

• 24 lipca 18:00 – 21:00 / Wieczorny Ping Pong 🏓

• 25 lipca 13:00 – 15:00 / Wakacyjna Pracownia Artystyczna – warsztaty twórcze dla dzieci / zapisy: inkubatorkulturypireus@gmail.com 🎨

• 25 lipca 17:30 – 20:30 / Wakacyjna Pracownia Artystyczna – warsztaty rysunku i malarstwa dla starszej młodzieży i dorosłych / zapisy: inkubatorkulturypireus@gmail.com 🎨

• 31 lipca 18:00 – 21:00 / Wieczorny Ping Pong 🏓

• 7 sierpnia 18:00 – 21:00 / Wieczorny Ping Pong 🏓

• 8 sierpnia 19:00 – 22:00 / Greckie kino – seans filmowy 🎬

• 14 sierpnia 18:00 – 21:00 / Wieczorny Ping Pong 🏓

• 15 sierpnia 19:00 – 22:00 / Greckie kino – seans filmowy 🎬

• 21 sierpnia 18:00 – 21:00 / Wieczorny Ping Pong 🏓

• 23 sierpnia 20:00 – … / Grecka Potańcówka w Pireusie z Życiem na fali 💃🕺

• 28 sierpnia 18:00 – 21:00 / Wieczorny Ping Pong 🏓

źródło: https://www.facebook.com/events/442751119897776/?event_time_id=442751156564439

Rzymskie Wakacje Jacek Kulm @ Galeria Jerzego Piotrowicza Pod Koroną
Lip 24@12:00 pm – 6:00 pm
Rzymskie Wakacje Jacek Kulm @ Galeria Jerzego Piotrowicza Pod Koroną

Rzymskie Wakacje – Jacek Kulm

Wakacje wakacje ale Galeria Jerzego Piotrowicza nie zamyka podwoi.

Zapraszamy na wystawę prac Jacka Kulma pt. „Rzymskie wakacje” . Wybitny poznański artysta fotograf pokaże impresje z pobytu w Rzymie. Zdjęcia powstały 1968 roku w czasie wyjazdu w ramach międzynarodowej wymiany artystycznej.

Jacek Kulm zadebiutował w 1969 roku wystawą w Galerii Nowa. Od wczesnych lat siedemdziesiątych związany był z wieloma teatrami w kraju i zagranicą min. z Poznańskim Teatrem Nowym, Teatrem Polskim, Teatrem Muzycznym i Polskim Teatrem Tańca.
Ma na koncie wiele wystaw.

Autor słynnych portretów aktorów: Krystyny Feldman, Romana Wilhelmiego i Tadeusza Łomnickiego.

W 2017 roku został Laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania.

Wystawa w ramach cyklu wydarzeń inspirowanych filmem w reżyserii Wiliama Wylera z niezapomnianymi rolami Audrey Hepburn i Gregory Pecka.

Wernisaż 10 lipca 2019, godz 19.00
Wystawa trwa do 3 sierpnia 2019

#poznanwspiera

źródło: https://www.facebook.com/events/638304280007845/

Warsztaty fotografii tradycyjnej z Wojtkiem Olejniczakiem @ Łazęga poznańska
Lip 24@4:00 pm – 8:00 pm
Warsztaty fotografii tradycyjnej z Wojtkiem Olejniczakiem @ Łazęga poznańska

Ruszają zapisy na bezpłatne warsztaty fotografii tradycyjnej dla amatorów pod okiem Wojtka Olejniczaka z Fundacja TRES 🙂
Podczas warsztaów rozgryziemy tajniki obsługi pięciu starych aparatów mieszkowych, które pozyskaliśmy do naszej kolekcji. Naszym marzeniem jest ziszczenie idei Witolda Czarneckiego, powstania w Poznaniu muzeum fotografii. Nasze Miasto ma niezwykłą, bogatą historię i tradycję fotografii. Niepojęte jest, że do tej pory nie znalazło to godnego przedstawienia…
W programie warsztatów: część teoretyczna i praktyczna, włącznie z własnoręcznym wywoływaniem zdjęć, które zaprezentujemy w sobotę.
Wydarzenie współfinansowane z budżetu Miasta Poznania
#poznanwspiera

Już wkrótce czeka nas zatem trochę teorii, ćwiczenia z obsługi bardzo starych, ale wciąż sprawnych aparatów mieszkowych, zakładanie filmu, plan zdjęciowy a potem czary-mary w ciemni. Na koniec podsumowanie warsztatów i wernisaż powarsztatowych fotografii. Wasztaty przewidziano dla 15 osób.
Zgłoszenia tylko i wyłącznie mailowe na adres: mgkraj@wp.pl wraz
z danymi kontaktowymi, krótkim opisem swojej dotychczasowej przygody z fotografią oraz deklaracją uczestnictwa w każdym z 5-ciodniowych warsztatów popołudniowo-wieczornych, począwszy od poniedziałku 22 lipca do piątku 26 lipca br.
Wydarzenia współfinansowane z budżetu Miasta Poznania
#poznanwspiera

źródło: https://www.facebook.com/events/895107064172940/

Letnie zajęcia jogi nad Maltą @ Dom Kultury Jogi
Lip 24@6:00 pm – 7:00 pm
Letnie zajęcia jogi nad Maltą @ Dom Kultury Jogi

Spotykamy się w każdą środę w godz.18-19 na trybunach ziemnych pomiędzy stokiem a torem regatowym.
Udział w zajęciach jest bezpłatny, skorzystać z nich mogą osoby w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania.
Wystarczą chęci, mata lub ręcznik by wspólnie z nami praktykować na świeżym powietrzu.
W razie niepogody zajęcia będą się odbywały w siedzibie Domu Kultury Jogi.
Do zobaczenia!

źródło: https://www.facebook.com/events/321236578766527/

Zamkowe lato filmowe @ Kino Pałacowe
Lip 24@6:30 pm – 8:00 pm
Zamkowe lato filmowe @ Kino Pałacowe

W wakacje zapraszamy Was na powtórki filmów, które najchętniej oglądaliście w minionym sezonie. Zdobywcy nagród i filmy mniej głośne, polskie i zagraniczne. Zamkowe lato filmowe to idealna okazja, żeby nadrobić zaległości albo przypomnieć sobie ulubione tytuły.

Seanse: środy i piątki o g. 18.30
bilety: 12 zł

3.07.
ZIMNA WOJNA, reż. Paweł Pawlikowski, Francja, Polska, Wielka Brytania, 2018, 84′

Twórcy nagrodzonej Oscarem „Idy” przeniosą nas do lat 50. i 60. XX wieku, stalinowskiej Polski i budzącej się do życia Europy. Na tym tle rozgrywa się historia wielkiej i trudnej miłości ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. Jednym z głównym bohaterów filmu będzie ścieżka dźwiękowa, połączenie polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

12.07.
GREEN BOOK, reż. Peter Farrelly, USA, 2018, 130′

Tony, drobny cwaniaczek z Bronxu, z nadzieją na zgarnięcie konkretnej sumki, zatrudnia się jako szofer wybitnego, ekstrawaganckiego muzyka Dona Shirleya. Razem wyruszają w wielotygodniowe tournée na południe Stanów Zjednoczonych. Z pozoru różni ich wszystko: od majątku i wykształcenia, przez sposób bycia, po ulubione jedzenie i rozrywki. Z czasem jednak będą mieli okazję przekonać się, że tak naprawdę więcej ich łączy, niż dzieli. Ich wspólna, pełna przygód podróż stanie się początkiem nieprawdopodobnej przyjaźni.

17.07.
KAFARNAUM, reż. Nadine Labaki, Liban, USA, 2018, 121′

Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w „Kafarnaum” z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów.

19.07.
KLER, reż. Wojtek Smarzowski, Polska, 2018, 135′

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce… Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

24.07.
CÓRKA TRENERA, reż. Łukasz Grzegorzek, Polska, 2018, 93′

Maciej Kornet podróżuje po Polsce z nastoletnią córką Wiktorią. Ich trasę wyznaczają zawody w tenisie ziemnym. Ona jest jego oczkiem w głowie. On jest dla niej całym światem do czasu, gdy dołącza do nich Igor, którego Maciej zacznie trenować. Dzięki niemu Wiktoria otworzy się na nowe doznania.

26.07.
GENTLEMAN Z REWOLWEREM, reż. David Lowery, USA, 2018, 93′

Historia najbardziej czarującego złodzieja w historii, który wcale nie miał ochoty na to, żeby przejść na emeryturę, z więzienia uciekał 30 razy, a rabując banki nigdy nie zapominał o byciu gentlemanem.

31.07.
7 UCZUĆ, reż. Marek Koterski, Polska, 2018, 116’

Strach, złość, smutek, radość, wstręt, zazdrość, wstyd. Adaś Miauczyński powraca do czasów swojego dzieciństwa, kiedy – jak większość z nas – miał spory problem z nazywaniem towarzyszących mu wtedy emocji. Aby poprawić jakość swego dorosłego już życia, postanawia powrócić do tamtego nie do końca – jak się okazuje – beztroskiego okresu, by nauczyć się przeżywania siedmiu podstawowych uczuć. Ta ekstremalnie nieprzewidywalna podróż do przeszłości obfituje w szereg przezabawnych, wręcz komicznych sytuacji, ale niesie za sobą również moc wzruszeń i refleksji.

2.08.
SUSPIRIA, reż. Luca Guadagnino, USA, Włochy, 2018, 152′

Amerykańska tancerka Susie Bannion (Dakota Johnson), udaje się do Berlina, aby rozpocząć naukę w tamtejszej, prestiżowej szkole baletu. Jej przyjazd zbiega się w czasie z tajemniczym zniknięciem Patricii (Chloe Grace Moretz) jednej z wychowanek akademii. Susan, czyniąca niesamowite postępy pod okiem ekscentrycznej dyrektor artystycznej szkoły – Madame Blanc (Swinton), szybko zaprzyjaźnia się z inną tancerką Sarą (Mia Goth). Kiedy w szkole dochodzi do kilku mrożących krew w żyłach incydentów, obie dziewczyny zaczynają nabierać podejrzeń, co do prawdziwej natury akademii. Wkrótce Susie pozna jej największy, mroczny sekret.

07.08.
MÓJ PIĘKNY SYN, reż. Felix Van Groeningen, USA, 2018, 111′

„Mój piękny syn” opowiada historię rodziny, która musi zmierzyć się z uzależnieniem dorastającego chłopaka. To opowieść o nastolatku, który poszukuje swojej drogi, o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści, a także o miłości rodziców, którzy nie potrafią wypuścić swego dziecka z objęć. To pierwszy tak szczery, prawdziwy i poruszający film o rodzinie, bezwarunkowej miłości, dumie, rozczarowaniach i nadziei.

14.08.
FUGA, reż. Agnieszka Smoczyńska, Czechy, Polska, Słowacja, 2018, 100′

Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?

16.08.
WSZYSCY WIEDZĄ, reż. Asghar Farhadi, Francja, Hiszpania, Włochy, 2018, 132′

„Wszyscy wiedzą” to trzymający w napięciu, zaskakujący i do samego końca mylący tropy nowy film Asghara Farhadiego. Za sprawą tego mistrzowsko poprowadzonego dramatu obyczajowego z elementami kryminału i love story, po raz kolejny na ekranie spotkał się gwiazdorski duet (a prywatnie para) – Penélope Cruz i Javier Bardem.

Cruz wciela się w rolę Laury, kobiety, która przed laty wyjechała do Argentyny, a dziś powraca do rodzinnego hiszpańskiego miasteczka na ślub siostry. Bardem gra Paco, jej dawnego kochanka, teraz cenionego winiarza. We „Wszyscy wiedzą” parę, którą kiedyś łączyło uczucie, tym razem połączy tragedia: podczas burzowej weselnej nocy znika bowiem nastoletnia córka Laury, Irene. Od tego momentu osadzony w urokliwym, okolonym winnicami miasteczku, film zdobywcy dwóch Oscarów (za „Rozstanie” i „Klienta”) całkowicie zmienia nastrój. Fasada sielanki gwałtownie pęka, a zza niej wychodzą rodzinne sekrety, zawiści, namiętności i skrzętnie ukrywane konflikty. Przeszłość nawiedza misternie tkaną opowieść niczym zły duch; burząc przy tym spokój całego miasteczka. Na jaw wychodzą kolejne tajemnice, o których „wszyscy wiedzą”, ale nikt nie chce przerwać zmowy milczenia.

21.08.
ARKTYKA, reż. Joe Penna, Islandia, 2018, 97’

W środku arktycznej tundry dochodzi do katastrofy. Rozbija się samolot z jedynym pasażerem. Samotny podróżnik wyciąga ze zrujnowanej maszyny wszystko co może być potrzebne i rusza przed siebie, ale mimo swoich najlepszych starań, jałowy krajobraz oferuje niewielką nadzieję na ratunek. W minimalistycznej i lodowatej scenerii Arktyki obserwujemy całkowitą obojętność dzikiej natury dla ludzkiej egzystencji – i wolę niezłomnego ludzkiego ducha, by przetrwać mimo wszystko.

23.08.
KRAINA WIELKIEGO NIEBA, reż. Paul Dano, USA, 2018, 104′

Jeanette zostaje sama z synem, gdy jej mąż wyjeżdża, po raz kolejny uciekając od problemów. Kobieta wdaje się w romans, który jednak tylko na chwilę pozwala jej poczuć się dziewczyną, jaką była kiedyś – szaloną, atrakcyjną i pełną życia.

28.08.
DOGMAN, reż. Matteo Garrone, Włochy, Francja 2018, 102′

Mieszkańcy włoskiego miasteczka wiedzą, że Marcello, miejscowy psi fryzjer, nie skrzywdziłby nawet muchy. Niepozorny, ale lubiany przez wszystkich, dzieli swój czas między pracę, wychowywanie córki i okazjonalny handel kokainą. Z powodzeniem unika kłopotów, przynajmniej dopóki nie pojawia się Simone – trzęsący całą okolicą, wiecznie naćpany osiłek. Kiedy po raz kolejny bezwzględnie wykorzysta naiwność Marcella, psi fryzjer będzie musiał się odgryźć.

30.08.
ZABAWA, ZABAWA, reż. Kinga Dębska, Polska, 2018, 88′

40-letnia prokurator Dorota (Agata Kulesza) pije, by – jak sama mówi – „nie zwariować”. Zasłaniając się immunitetem, ukrywa wszystkie wykroczenia popełnione „pod wpływem”. Skutecznie pomaga jej w tym mąż, znany polityk (Marcin Dorociński). Studentka Magda (Maria Dębska) lubi ostro imprezować, ale świetnie się uczy i ma super pracę, więc nikt nie robi jej z tego wyrzutów. Dla szanowanej chirurg – Teresy (Dorota Kolak) każdy pretekst jest dobry, żeby się napić. Alkoholu nie odmawia sobie nawet w pracy, w szpitalu dziecięcym, którego jest ordynatorem. Wkrótce, w życiu każdej z kobiet nastąpią wydarzenia, po których ich problem przybierze na sile. Czy wspierane przez rodziny i przyjaciół bohaterki zdążą go w porę pokonać?

źródło: https://www.facebook.com/events/2420734691311807/