Lokalny Fyrtel

Najciekawsze wydarzenia z Poznania i okolicy

Kalendarz wydarzeń
Wrz
28
sob
Dom Miasto Ogród. Twórczość Janiny i Władysława Czarneckich @ Brama Poznania
Wrz 28 2019 – Lut 2 2020 całodniowy
Dom Miasto Ogród. Twórczość Janiny i Władysława Czarneckich @ Brama Poznania

Dom Miasto Ogród. Twórczość Janiny i Władysława Czarneckich – wystawa czasowa w Bramie Poznania

„Miasto jest organizmem żywym” zwykł powtarzać Władysław Czarnecki, architekt i urbanista. Wspólnie z Janiną Czarnecką, zajmuje kluczowe miejsce w dziejach rozwoju Poznania. Ich twórczość to wyraz przemian w XX-wiecznym projektowaniu. Dowodzi też, że nowoczesna myśl projektowa musi w sposób konsekwentny oraz zrównoważony traktować architektoniczne i urbanistyczne problemy miasta, jako nierozerwalną całość.

W ramach wystawy organizatorzy chcą pokazać niezwykłą biografię rodziny Czarneckich, która oddaje losy polskiej inteligencji w XX wieku, a także ich twórczość projektową oraz wartości, jakie przyświecały w działalności na rzecz rozbudowy miasta. Możemy zobaczyć, jak wyglądało ich spojrzenie na dom, miasto i zieleń, gdyż innym pieknym hasłem promowanym przez Władysława Czarneckiego było wezwanie „więcej lasów Poznaniowi!”.

Wystawa będzie czynna od 28 września 2019 do 2 lutego 2020 roku.

WERNISAŻ WYSTAWY: sobota, 28 września, godz. 16:00.

Wstęp wolny!

Scenariusz: Michał Pszczółkowski

Aranżacja: Joanna i Marcin Markowscy

Koncepcja: Michał Kępski

Partnerzy: Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Poznaniu

Patronat Honorowy: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Produkcja: CTK TRAKT

Lis
30
sob
PLaża – Bartosz Zimniak @ FWD:
Lis 30 2019 – Sty 31 2020 całodniowy
PLaża - Bartosz Zimniak @ FWD:

W tym roku najgłośniejszą realizacją na weneckim biennale była opera „Słońce i morze” wystawiana w pawilonie litewskim. Jej autorzy krytykują leniwe, kapitalistyczne społeczeństwo i opowiadają o kryzysie klimatycznym. Akcja opery rozgrywa się na plaży, śpiewacy wykonują pospolite plażowe czynności, odtwarzając operę na leżąco w strojach kąpielowych. To działanie traktuje o globalnych problemach, dotyczących wszystkich krajów świata. My proponujemy pochylenie się nad bardziej lokalną skalą i zastanowienie się czy parawaning powinien być ujęty na liście polskiego dziedzictwa narodowego.
Pod koniec roku, w listopadowo-grudniowej atmosferze, Bartosz Zimniak podejmie próbę przeniesienia letniego krajobrazu nadmorskiego do centrum Poznania. Projekt PLaża zakłada stworzenie tymczasowej, sztucznej plaży w galerii FWD: – w jednym z lokali w wymarłym, betonowym Pasażu Różowym. Poprzez to działanie artysta zamierza otworzyć przestrzeń do dyskusji o współczesnym patriotyzmie, polskiej tożsamości oraz narzędziach budujących wspólny język. Język otwierający na słuchanie i zrozumienie punktu widzenia każdego z nas. Artysta swoją postawą zawsze podkreśla, że patriotyzm i historia narodu są rzeczą wspólną.

Bartosz Zimniak (ur. 1991) – artysta intermedialny, wykorzystujący w swojej twórczości performance, instalacje, video-art oraz sztukę społecznie zaangażowaną. Porusza tematy związane z tożsamością, tradycją, przynależnością oraz zadaje pytania wokół szeroko rozumianego patriotyzmu i polskości. Absolwent kierunku filozofia na poznańskim UAM oraz kierunku intermedia gdańskiego ASP, obecnie jest doktorantem na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2014 roku nieprzerwanie mieszka, pracuje i tworzy w Gdańsku. W 2016 roku założył Galerię Społecznie Zaangażowaną MEWKA w nadmorskiej dzielnicy Gdańsk-Nowy Port, w której organizuje wraz z mieszkańcami oraz młodymi artystami i artystkami: wystawy, warsztaty oraz spotkania tematyczne. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2016, Finalista 15. edycji Konkursu Artystyczna Podróż Hestii, 2016, Finalista 43. edycji Konkursu Czerwonej Róży, 2017, Wyróżnienie Prezydenta Miasta Gdańska za działalność artystyczno-społeczną, 2018, Laureat Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, 2019. Udział w wybranych wystawach i festiwalach: Bazylika Mariacka, Gdańsk 2015, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa 2016, Festiwal Młode Wilki, Szczecin 2016, V Dwubiegunowe Spotkania Performerów, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Sopot 2017, Europejska Noc Muzeów Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańsk 2017, Patriotyczny Parawaning, happening, Gdańsk 2017, Wystawa OCIEPLAMY, Gdańsk 2018, Zrozumieć Sierpień Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk 2018, Kaliskie Biennale A-kumulacje: Parawan Patriotyczny, Kalisz 2019, Motyw Rzeka, Bydgoszcz 2019, Wystawa Disco Relaks, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa 2019.

wernisaż: 30.11.2019, 19:00
01.12.2019 – 31.01.2020

Galeria FWD:
ul. Św. Marcin 47, Poznań
Pasaż Różowy, lokal 24

Sty
18
sob
Wystawa Sztuki Afrykańskiej @ Palmiarnia Poznańska
Sty 18 – Lut 23 całodniowy
Wystawa Sztuki Afrykańskiej @ Palmiarnia Poznańska

Jak co roku w okresie ferii zimowych zapraszamy na Wystawę Sztuki Afrykańskiej w terminie 18 stycznia -23 lutego 2020!

Na wystawie będzie można zobaczyć rzeźby, obrazy, biżuterię, przedmioty ręcznie robione przywiezione z podróży po Afryce.

Jest to prywatna kolekcja p. Machów, którzy osobiście pojawią się na wystawie i będą opowiadać o swoich doświadczeniach z wypraw do Afryki.

Wystawa w cenie biletów wstępu:
normalny: 12 zł
ulgowy: 8 zł
wtorki Seniora: 4 zł w każdy wtorek dla osób w wieku 60+

Oferta Palmiarni na ferie zimowe 2020: https://bit.ly/39nHJpp

Godziny otwarcia Palmiarni:
OTWARTE PONIEDZIAŁKI!

13-26 stycznia,10-23 lutego:
poniedziałek – sobota: 9.00-16.00 (kasa do 15.00),
niedziela: 9.00-17.00 (kasa do 16.00).

27 stycznia – 9 lutego Ferie zimowe w Wielkopolsce:
poniedziałek – niedziela: 9.00-17.00 (kasa do 16.00).

Zapraszamy!

Sty
20
pon
Wczasy – wystawa fotografii Fotspot @ CENTRALA
Sty 20 – Sty 31 całodniowy
Wczasy - wystawa fotografii Fotspot @ CENTRALA

WCZASY
04-31/01/2020 – WYSTAWA PRZEDŁUŻONA !!!

Galeria CENTRALA,
pl. Cyryla Ratajskiego 6a w Poznaniu

Autorzy: Kamil Figas, Anka Gregorczyk, Justyna Sulejewska, Łukasz Szamałek, Karol Szymkowiak

4 stycznia, g.18.00 (sb.) – wernisaż z koncertem

30 stycznia, g.19 (czw.) – spotkanie autorskie z dyskusja wokół wystawy i projektów realizowanych przez grupę FOTSPOT

„Wczasy nad jeziorem. Popularny sposób wypoczynku blisko natury
i domu. Plaże coraz szersze, morze plastiku coraz większe, a wody
w jeziorach coraz mniej. Lubiane akweny zmieniają się w małe
stawy, aż w końcu zupełnie znikną. Skorzęcin, Powidz czy Zbąszyń
w wakacyjnym czasie przypominają nadmorskie kurorty.
Plażowicze przyzwyczaili się już do kikutów pomostów metr
nad lustrem wody. Wczasy to kolorowa zabawa, więc bawmy się, póki się da…”

Wystawa WCZASY jest częścią długoterminowego projektu dokumentalnego „Płaszczyzny wspólne” realizowanego przez fotografów FOTSPOT, budującego portret małych miast i miasteczek Wielkopolski, ich przestrzeni, społeczności, tworzących się relacji i tożsamości lokalnych w obrębie regionu.

Organizatorzy: Fotspot oraz CENTRALA
Patronat: ZPAF Okręg Wielkopolski Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Patronat medialny: Kultura u Podstaw, Fotopolis.pl

Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Sty
24
pt
Śniadanie 2020
Sty 24 – Lut 2 całodniowy
Śniadanie 2020

WYBIERZ NAJLEPSZE ŚNIADANIE W POZNANIU!

Szaleństwo śniadaniowe ogarnęło polskie miasta. W związku z tym Culinary Fest w 2018 roku postanowiło stworzyć festiwal, który pozwala dokonać rozeznania w aktualnej ofercie restauracji oraz kawiarni. Sukces minionych edycji dowodzi, iż warto jadać śniadania na mieście!

Jeżeli chcecie być na bieżąco polubcie profil: Śniadanie Roku

Wszystkie śniadanie festiwalowe będą w cenie 15 zł
Tematem przewodnim najnowszej edycji jest: Kolacja na śniadanie
Ogólnoświatowy nurt „dinner for breakfast” stanowi punkt wyjścia do przygotowania śniadań festiwalowych. Śniadaniowe wersje dań, które zazwyczaj kojarzymy głównie z kolacją zawalczą teraz o tytuł najlepszego śniadania w 2020 r. w Poznaniu.

Festiwal odbywa się raz do roku i pozwala zaktualizować bazę najlepszych śniadań w Poznaniu.

Możecie również śledzić Festiwal na: instagram.com/sniadanieroku

Sty
25
sob
Fabryka Iluzji w Galerii Malta @ Galeria Malta
Sty 25 – Mar 8 całodniowy
Fabryka Iluzji w Galerii Malta @ Galeria Malta

Spędź ferie w Galerii Malta! Już 25 stycznia będzie tam można oglądać niezwykłą, magiczną wystawę!

 

Fabryka Iluzji to wydarzenie prezentowane dotąd w 15 krajach, które zgromadziło blisko 3 000 000 odwiedzających. 2 godziny nauki i zabawy, w ramach których można zobaczyć międzynarodową, interaktywną wystawę, wziąć udział w pokazach naukowych, i warsztatach kreatywnychszkole iluzji. Zaś na najmłodszych czekają również baśniowe atrakcje i… wspaniała zabawa pod wodzą czarodzieja oraz niepowtarzalna szansa, aby odkryć świat niesamowitych iluzji!

 

– Odwiedź Muzeum Iluzji

– Weź udział w wyjątkowych Pokazach Naukowych

– Odkryj tajemnice słynnych iluzjonistów

– Zostań adeptem Szkoły Iluzji

– Zrób zdjęcie na latającym dywanie

– Odwiedź Pałac Aladyna

Świat dinozaurów w Galerii Malta @ Galeria Malta
Sty 25 – Mar 8 całodniowy
Świat dinozaurów w Galerii Malta @ Galeria Malta

Świat dinozaurów w Galerii Malta

Zapraszamy na wystawę interaktywnych dinozaurów w Galerii Malta. Ekspozycję będzie można oglądać od 25 stycznia do 8 marca 2020 r. codziennie w godzinach od 10:00 do 19:00, również w niedziele wolne od handlu.

Na co dzień zamieszkują Park Rozrywki „Zatorland” w Zatorze. Ich wizyta w Poznaniu z pewnością zelektryzuje wszystkich miłośników archaicznych gadów. 22 modele dinozaurów rzeczywistych rozmiarów, wykonanych z niezwykłą starannością i dbałością, zajmą powierzchnię ponad 1300 m². Wśród nich pojawi się oczywiście król dinozaurów, czyli Tyrannosaurus rex. Podziwiać też będzie można m.in. stegozaura, owiraptora oraz barionyksa. Każdy eksponat opatrzony zostanie informacyjną tablicą ułatwiającą zdobycie cennych informacji na temat poszczególnych gatunków. Towarzysząca modelom wielkoformatowa grafika oraz bogato zaaranżowane wyspy umożliwią oglądającym fascynującą podróż do świata sprzed 65 milionów lat.   

Nie mniejsze emocje czekają na dzieci w specjalnie zaaranżowanej strefie zabaw. Najmłodsi, niczym prawdziwi paleontolodzy, przy użyciu dłutka, młotka i pędzelka będą mogli samodzielnie odkopać dinozaura ukrytego w gipsowym bloku. Na placu zabaw pojawią się dmuchane zjeżdżalnie, piaskownica z zakopanym szkieletem prehistorycznego gada oraz ruchome bujaki. Wspaniałą zabawę zapewnią także kąciki tematyczne, w których fani dinozaurów będą mogli poczytać książki zawierające ciekawe informacje na temat zwierząt żyjących miliony lat temu, ułożyć puzzle, a także pokolorować bajkowe ilustracje. Z pewnością nie zabraknie też chętnych do zrobienia pamiątkowego zdjęcia w skorupie gigantycznego jaja oraz na przejażdżkę na grzbiecie któregoś z wielkich gadów.

CENNIK

NORMALNY – 23,90 

ULGOWY – 19,90

GRUPOWY 16,90

BEZPŁATNE OPROWADZENIE Z PRZEWODNIKIEM W NASTĘPUJĄCYCH GODZINACH: 

10:10-10:40

12:10-12:40

14:10-14:40

16:10-16:40

18:10-18:40

Sty
28
wt
Catering dla najdłużej przebywających w galerii gości @ Galeria Miejska Arsenał
Sty 28 całodniowy

Catering dla najdłużej przebywających w galerii gości
Tatiana Czekalska, Leszek Golec

kuratorka: Bogna Błażewicz
współpraca merytoryczna: Zofia nierodzińska

wernisaż: 24.01.2020, g. 18.00

Wystawa artystycznego duetu – Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca – jest fundamentalną pochwałą życia jako istnienia w każdym, nawet najdrobniejszym wymiarze. Postawa twórców wynika z szacunku wobec wszystkich żyjących istot i głębokiego przekonania o ich prawie do niezagrożonej ze strony ludzi egzystencji. Tak dzisiaj oczywista i na swój sposób popularna miłość do zwierząt zwykle skierowana jest ku domowym pupilom lub w bardziej zaawansowanej formie – ku zagrożonym gatunkom. Czekalska i Golec rozszerzają swoją troskę na wszystkie istoty, włączając pomijane w tym obszarze insekty… Co istotne, para artystów praktykuje swoją twórczą postawę od lat 90., co pozwala ją uznawać za pionierską w dziedzinie polskiego posthumanizmu i szerzej – sztuki zaangażowanej ekologicznie.

Piotr Ambroziak: Siła wyczerpanego GESTU @ Galeria Piekary
Sty 28 całodniowy
Piotr Ambroziak: Siła wyczerpanego GESTU @ Galeria Piekary

obrona doktoratu: 16.01.2020, godz. 12:00
oficjalne otwarcie: 16.01.2020, godz. 19:00
czas trwania wystawy: 16-29.01.2020

PROMOTOR: dr hab. Dominik Lejman, prof. nadzw. UAP

wystawa czynna:
pon.-pt. od 10:00-18:00
wstęp wolny

—————————–
All writing is crap (Całe pisanie o malarstwie to bzdura)
Georg Baselitz

Autonomiczny, nie do końca przewidywalny gest może być wszystkim i niczym! Zindywidualizowanym gestem, fetyszyzującym działaniem, śladem ikonograficznym, ekspresją dziecka, magicznym, ale też mechanicznym gesturalnym zabiegiem, jak odciśnięcie opony na płótnie, odindywidualizowaną ekspresją, świadomym działaniem konceptualnym! Gestem, wskazującym na to, że autor żyje.
W prezentowanych pracach malarskich „powołuję” różnego rodzaju gesty, od silnych emocjonalnych „wyładowań energii”, po automatyczne ruchy pędzla i narzędzi. Farba, jej gęstość, faktura czy wydrapana linia budują mój ekspresyjny język wypowiedzi. Wyłaniająca się figuracja podporządkowuje się świadomej destrukcji, mimo wciąż pojawiających się antropomorficznych kształtów ulega anihilacji. Wielkoformatowe płótna pozwalają uzewnętrznić się moim emocjom, wyładować energię i napięcia. Moje gesty ulęgają ciągłym przeformułowaniom, w miarę powstawania cyklu malarskiego zaczynają pojawiać się neony (gesty świetlne), które w swojej poświacie przyciągają odbiorcę do obrazu. Jednak dynamiczne, ekspresyjne neony to nie tylko „oświetlone technologicznie” prymitywne gesty pędzla na powierzchni płótna, drażniące powierzchnię i potęgujące ekspresję przekazu. To również powstająca w głowie artysty idea ruchu, który, jak błysk neuronów, daje impuls do ekspresywnego gestu ‒ gestu dłoni, który świadomie lub podświadomie inicjuje ruch pędzlem malarskim, ma swój początek i koniec, nadaje pewne zakończenie ekspresji wewnętrznej. Podświetlony gest potęguje ekspresję, zmieniając barwy obrazu, wyraz gestu oraz natężenie kolorystyczne o różnych porach dnia i nocy. Neonowe ekspresyjne gesty uwypuklają strukturę materii malarskiej, wychodząc ponad płaszczyznę płótna światłem, cieniem, blikami czy błyskiem światła on/off – jako kolejne powielane gesty w odbiciach żywicy.

Piotr Ambroziak

—————————–
Piotr Ambroziak (ur. 1971, Łódź)

Doktorant Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Malarstwa i Rysunku, w pracowni prof. Dominika Lejmana. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 1996 r. obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni drzeworytu prof. Andrzeja Bartczaka (aneks z fotografii u prof. Ireneusza Pierzgalskiego). Jest autorem obrazów ekspresyjnych i obiektów „miejskiego szamanizmu”‒ URBAN CAVE. Artysta intermedialny, uczestnik wielu stowarzyszeń artystycznych i wystaw międzynarodowych oraz indywidualnych w Polsce. Pomysłodawca idei Warsaw by Art (2017) ‒ prezentacji warszawskich galerii. Twórca i kurator Warsaw off ART (2018, 2019) ‒ pracownie warszawskich artystów otwarte dla publiczności.

organizator:
Galeria Piekary
Ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
CK Zamek, Dziedziniec Różany
www.galeria-piekary.com.pl

Portret niejednoznaczny – czy artystom można wybaczyć wszystko? @ Kawiarnia Artystyczna "Kóltura"
Sty 28@6:00 pm – 8:00 pm
Portret niejednoznaczny - czy artystom można wybaczyć wszystko? @ Kawiarnia Artystyczna "Kóltura"

Czy może być lepsze miejsce, by podyskutować o kulturze?
Podczas cyklu spotkań zaserwujemy Wam solidną porcję tematów nieoczywistych.
Spróbujemy wspólnie wgryźć się w otaczającą nas rzeczywistość, by rozważać różne kwestie dotyczące kultury i społeczeństwa.

Spotkania poprowadzi Katarzyna Rynkowska, animatorka kultury realizująca własne projekty artystyczne, dawniej redaktorka w dziale muzycznym w serwisie Kulturalne Media i współautorka strony Ars Poetica – Otwórz się na Poezję. Wokalistka, wychowanka Studio Wokalnego Ostrowskiego Centrum Kultury. Studentka kulturoznawstwa na UAM w Poznaniu oraz Akademii Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu. Od zawsze zainteresowana tym, co nieoczywiste, niejasne. Nieustannie zachwycona różnorodnością, przestrzenią pomiędzy czernią a bielą. Poszukuje dyskusji, dialogu, spojrzenia pod powierzchnię.

Wstęp wolny!

Poznajmy się! O projekcie przy paluszkach i ciastkach @ Inkubator Kultury - Pireus
Sty 28@6:00 pm – 9:00 pm
Poznajmy się! O projekcie przy paluszkach i ciastkach @ Inkubator Kultury - Pireus

english below

_____________

Co to jest ten Critical Creation? Czy to projekt dla mnie? Jak? Dla kogo? Po co? O czym? – kogo z Was nurtują takie pytania?

Organizujemy spotkanie integracyjno – informacyjne o naszych działaniach!
Zapraszamy osoby, które już zaangażowały się w projekt, nasze osoby sojusznicze oraz wszystkie chętne na niezobowiązujące rozmowy. W luźnej atmosferze przy paluszkach i ciastkach porozmawiamy o naszych celach oraz pomysłach na zaaranżowanie miejskiej przestrzeni, współpracy oraz dalszym programie. Chętnie odpowiemy na wasze pytania i wypracujemy metody pracy.

Zabierzcie ze sobą znajomych – poznajmy się wszystkie i wszyscy.

Zobaczcie czy CC to projekt dla Was – jeśli tak to po spotkaniu możecie do nas dołączyć.

Do zobaczenia!

__________

What is this Critical Creation? Is this a project for me? How? For whom? For what? About what? – who among you bother with such questions?

We organize an integration and information meeting about our activities!
We invite people who have already been involved in the project, our allies and all willing to make casual conversations. In a relaxed atmosphere with fingers and cookies we will talk about our goals and ideas for arranging the urban space, cooperation and further program. We are happy to answer your questions and work methods.

Take your friends with you – let’s meet everyone and everyone.

See if CC is a project for you – if so, you can join us after the meeting.

See you soon!

DKF Kamera: Metamorfozy Joaquina Phoenixa @ Kino Muza w Poznaniu
Sty 28@8:00 pm – 10:00 pm
DKF Kamera: Metamorfozy Joaquina Phoenixa @ Kino Muza w Poznaniu

Kinomanom początek roku upływa pod znakiem najważniejszych nagród filmowych. Choć werdykty bywają zaskakujące i nieprzewidywalne to jedno jest pewne – w pamięci widzów zawsze zostają wyjątkowe kreacje aktorskie. To właśnie aktorzy przenoszą nas w świat filmu. W oczekiwaniu na odkrycie tajemnicy skrywanej przez legendarne koperty warto przypomnieć sobie o tych aktorach, którzy zachwycili nas swoimi rolami. Mijający sezon wielu widzom filmu będzie kojarzyć się z fenomenalną rolą Joaquina Phoenixa w ”JOKERZE”. Amerykański aktor ponownie przypomniał nam o swoich niezwykłych możliwościach i pokazał nam swoją kolejną nową twarz. W styczniu przypomnimy sobie o poprzednich wcielaniach Phoenixa. Na wielkim ekranie wspólnie zobaczymy ”MISTRZA” (2012), ”NIGDY CIĘ TU NIE BYŁO” (2017) i „JOKER” (2019).

Cykl przygotowany we współpracy z Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM oraz stowarzyszeniem Forum Kultury Audiowizualnej.

————

[ TERMINARZ I OPIS PROJEKCJI] ➡ Wtorek | 14.01 | godz. 20.00 | Sala nr 1
”MISTRZ”
reż. Paul Thomas Anderson | USA 2012 | 144 min.
🎫 https://tinyurl.com/Mistrz-Muza

Fascynująca historia spotkania wizjonera, który głosi, że odkrył zagadkę istnienia (Philip Seymour Hoffman), i człowieka, który mu uwierzył i zaczął ślepo wypełniać jego polecenia (Joaquin Phoenix). To opowieść o pragnieniu władzy i miłości, o mrokach ludzkiej duszy i odwiecznej tęsknocie za swoim miejscem na ziemi.

➡ Wtorek | 21.01 | godz. 20.00 | Sala nr 1
”JOKER”
reż. Todd Phillips | USA, Kanada, 2019 | 122 min.
🎫 https://tinyurl.com/Joker-Muza

Joaquin Phoenix, rasowy kameleon wśród współczesnych aktorów, wciela się w postać Arthura Flecka – outsidera z podupadłego Gotham City; człowieka rozdartego smutkiem, który na co dzień pracuje jako klaun, a wieczory spędza na snuciu marzeń o występie w popularnym talk-show (w roli prowadzącego znakomity Robert De Niro). Poczucie wyobcowania coraz mocniej daje mu się we znaki, kierując Arthura w stronę radykalnych rozwiązań.

➡ Wtorek | 28.01 | godz. 20.00 | Sala nr 1
”NIGDY CIĘ TU NIE BYŁO”
reż. Lynne Ramsay | Francja, USA, Wielka Brytania 2017 | 85 min.
🎫 https://tinyurl.com/NigdyCieTuNieBylo-Muza

Historia pełnego sprzeczności mężczyzny (Joaquin Phoenix) z mroczną przeszłością. Działał zawsze sam i zawsze poza prawem: przez wiele lat przyjmował zlecenia, z którymi system sprawiedliwości nie dawał sobie rady i których nie chciał się podjąć żaden prywatny detektyw. Widział już prawie wszystko. Prześladujące go wspomnienia sprawiają, że chciałby, aby świat o nim zapomniał. Jednak, poruszony historią uprowadzonej dziewczyny, mężczyzna podejmie się jej odnalezienia. Gotowy na wszystko, by odnaleźć młodą kobietę, niespodziewanie otrzyma szansę ocalenia samego siebie.

————

Bilety: 12 zł | Na wydarzenia specjalne nie przyjmujemy rezerwacji miejsc.

Sty
29
śr
Catering dla najdłużej przebywających w galerii gości @ Galeria Miejska Arsenał
Sty 29 całodniowy

Catering dla najdłużej przebywających w galerii gości
Tatiana Czekalska, Leszek Golec

kuratorka: Bogna Błażewicz
współpraca merytoryczna: Zofia nierodzińska

wernisaż: 24.01.2020, g. 18.00

Wystawa artystycznego duetu – Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca – jest fundamentalną pochwałą życia jako istnienia w każdym, nawet najdrobniejszym wymiarze. Postawa twórców wynika z szacunku wobec wszystkich żyjących istot i głębokiego przekonania o ich prawie do niezagrożonej ze strony ludzi egzystencji. Tak dzisiaj oczywista i na swój sposób popularna miłość do zwierząt zwykle skierowana jest ku domowym pupilom lub w bardziej zaawansowanej formie – ku zagrożonym gatunkom. Czekalska i Golec rozszerzają swoją troskę na wszystkie istoty, włączając pomijane w tym obszarze insekty… Co istotne, para artystów praktykuje swoją twórczą postawę od lat 90., co pozwala ją uznawać za pionierską w dziedzinie polskiego posthumanizmu i szerzej – sztuki zaangażowanej ekologicznie.

Piotr Ambroziak: Siła wyczerpanego GESTU @ Galeria Piekary
Sty 29 całodniowy
Piotr Ambroziak: Siła wyczerpanego GESTU @ Galeria Piekary

obrona doktoratu: 16.01.2020, godz. 12:00
oficjalne otwarcie: 16.01.2020, godz. 19:00
czas trwania wystawy: 16-29.01.2020

PROMOTOR: dr hab. Dominik Lejman, prof. nadzw. UAP

wystawa czynna:
pon.-pt. od 10:00-18:00
wstęp wolny

—————————–
All writing is crap (Całe pisanie o malarstwie to bzdura)
Georg Baselitz

Autonomiczny, nie do końca przewidywalny gest może być wszystkim i niczym! Zindywidualizowanym gestem, fetyszyzującym działaniem, śladem ikonograficznym, ekspresją dziecka, magicznym, ale też mechanicznym gesturalnym zabiegiem, jak odciśnięcie opony na płótnie, odindywidualizowaną ekspresją, świadomym działaniem konceptualnym! Gestem, wskazującym na to, że autor żyje.
W prezentowanych pracach malarskich „powołuję” różnego rodzaju gesty, od silnych emocjonalnych „wyładowań energii”, po automatyczne ruchy pędzla i narzędzi. Farba, jej gęstość, faktura czy wydrapana linia budują mój ekspresyjny język wypowiedzi. Wyłaniająca się figuracja podporządkowuje się świadomej destrukcji, mimo wciąż pojawiających się antropomorficznych kształtów ulega anihilacji. Wielkoformatowe płótna pozwalają uzewnętrznić się moim emocjom, wyładować energię i napięcia. Moje gesty ulęgają ciągłym przeformułowaniom, w miarę powstawania cyklu malarskiego zaczynają pojawiać się neony (gesty świetlne), które w swojej poświacie przyciągają odbiorcę do obrazu. Jednak dynamiczne, ekspresyjne neony to nie tylko „oświetlone technologicznie” prymitywne gesty pędzla na powierzchni płótna, drażniące powierzchnię i potęgujące ekspresję przekazu. To również powstająca w głowie artysty idea ruchu, który, jak błysk neuronów, daje impuls do ekspresywnego gestu ‒ gestu dłoni, który świadomie lub podświadomie inicjuje ruch pędzlem malarskim, ma swój początek i koniec, nadaje pewne zakończenie ekspresji wewnętrznej. Podświetlony gest potęguje ekspresję, zmieniając barwy obrazu, wyraz gestu oraz natężenie kolorystyczne o różnych porach dnia i nocy. Neonowe ekspresyjne gesty uwypuklają strukturę materii malarskiej, wychodząc ponad płaszczyznę płótna światłem, cieniem, blikami czy błyskiem światła on/off – jako kolejne powielane gesty w odbiciach żywicy.

Piotr Ambroziak

—————————–
Piotr Ambroziak (ur. 1971, Łódź)

Doktorant Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Malarstwa i Rysunku, w pracowni prof. Dominika Lejmana. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 1996 r. obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni drzeworytu prof. Andrzeja Bartczaka (aneks z fotografii u prof. Ireneusza Pierzgalskiego). Jest autorem obrazów ekspresyjnych i obiektów „miejskiego szamanizmu”‒ URBAN CAVE. Artysta intermedialny, uczestnik wielu stowarzyszeń artystycznych i wystaw międzynarodowych oraz indywidualnych w Polsce. Pomysłodawca idei Warsaw by Art (2017) ‒ prezentacji warszawskich galerii. Twórca i kurator Warsaw off ART (2018, 2019) ‒ pracownie warszawskich artystów otwarte dla publiczności.

organizator:
Galeria Piekary
Ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
CK Zamek, Dziedziniec Różany
www.galeria-piekary.com.pl

Nocne Rendez-BU @ Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
Sty 29@9:00 am – 12:00 pm
Nocne Rendez-BU @ Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Czytelnia NOVA, Czytelnia Nauk Społecznych oraz Czytelnia Nauk Humanistycznych wydłużają godziny pracy aż do północy w dniach 27.01-14.02.2020 od poniedziałku do piątku.

Biblioteka Uniwersytecka oferuje studentom swój księgozbiór i miejsce do nauki.