Kalendarz wydarzeń

Mar
8
pt
Obrazy niepodobne, Monika Chlebek @ Galeria Miejska Arsenał
Mar 8 – Kwi 7 całodniowy
Obrazy niepodobne, Monika Chlebek @ Galeria Miejska Arsenał

artystka: Monika Chlebek
kuratorka: Bogna Błażewicz

Intrygujące malarstwo pochodzącej z Krakowa Moniki Chlebek utrzymane jest w jakże szczególnym, niepokojącym klimacie. Te hipnotyzujące obrazy mogą nasuwać skojarzenia z niedawno wydanymi Opowiadaniami bizarnymi Olgi Tokarczuk, ponieważ zarówno w literackim dziele znakomitej pisarki, jak i w malarskich pracach Moniki Chlebek nie ma jednoznacznych odpowiedzi na pojawiające się pytania, a tym bardziej nie ma uspokajających wyjaśnień… Jest niepokój, niedopowiedzenie, zawieszenie w złowrogiej ciszy. Obrazy intrygują, trochę nawet przerażają, choć nie brak w nich swego rodzaju mrugnięcia okiem do widza, tej odrobiny poczucia humoru, która oswaja i łagodzi grozę, tłumi strach. Wizje te jednak podstępnie wklejają się w naszą pamięć, ale to swego rodzaju ostrzeżenie równie dobrze można traktować jako zachętę do obejrzenia wystawy…

Monika Chlebek
Urodzona w 1986 r. w Krakowie, gdzie również mieszka i pracuje. Ukończyła tamtejszą Akademię Sztuk Pięknych. Współpracowała z krakowską Galerią Zderzak. Związana jest z japońską Yuki – Sis Gallery (Tokio). Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych m.in. w: Project room CSW Zamek Ujazdowski, BWA w Gorzowie Wlkp., Galerii Zderzak, Galerii Yuki-Sis, a także na wystawach zbiorowych m.in. w Krakowie, Lublinie, Warszawie, Bielsko-Białej.

Wojciech Plewiński – Dziewczyny @ Przystań Sztuki
Mar 8 – Kwi 7 całodniowy
Wojciech Plewiński - Dziewczyny @ Przystań Sztuki

„Kociaki Przekroju” na Przystani Sztuki
8 marca o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż, a następnie na wystawę niesamowitych zdjęć Wojciecha Plewińskiego – legendy polskiej fotografii.

Anna Dymna, Beata Tyszkiewicz, Barbara Kwiatkowska, czy Ewa Krzyżewska– to tylko niektóre „dziewczyny” fotografowane przez Wojciecha Plewińskiego na okładki tygodnika „Przekrój”. Wernisaż wystawy „Wojciech Plewiński: Dziewczyny” prezentującej 17 portretów zobaczymy, jak przystało na temat, dokładnie w Dzień Kobiet – 8 marca na Przystani Sztuki w Poznaniu.
Podczas wernisażu będzie okazja do spotkania z 91-letnim Wojciechem Plewińskim oraz jego synem Maciejem, również fotografem. Wystawa potrwa do 7 kwietnia. Wstęp wolny.

*Fotografia w wydarzeniu przedstawia Barbarę (Kasię) Leszczuk.

Wojciech Plewiński to prawdziwa legenda polskiej fotografii. Urodzony w 1928 roku, zdjęcia zaczął robić w roku 1953 i niemal od razu zwrócił na siebie uwagę swoim czujnym i czułym spojrzeniem. Porównywany do francuskich fotografów humanistycznych: Roberta Doisneau, Édouarda Boubata i Henri’ego Cartier-Bressona, Plewiński, oprócz portretów kobiet, robił również zdjęcia dokumentalne i reportaże, w których doskonale oddawał klimat i ducha epoki, opowiadał historię o człowieku i jego najbliższym sąsiedztwie. Największą sławę przyniosły my jednak „kociaki”, bo tak powszechnie nazywane były dziewczyny z okładek „Przekroju”.

– Czy mogę zrobić pani zdjęcie na okładkę „Przekroju”? – takim pytaniem Wojciech Plewiński przestawiał się zwykle wybranej z tłumu dziewczynie, uśmiechał się, wyciągał legitymację prasową, a zaraz potem aparat fotograficzny. Zdjęcia dla krakowskiego tygodnika zaczął robić już w latach 50. i szybko zaczął wyróżniać się niepowtarzanym stylem, klasą oraz oczywiście urodą fotografowanych modelek. Pomysł na sesje okładkowe wyszedł od redaktora naczelnego pisma – Mariana Eile, który inspirował się trendami z zachodu, a ponadto sam był wielbicielem pięknych kobiet.

Jednak zdjęcia Wojciecha Plewińskiego pokazują znacznie więcej niż tylko ładne twarze. Dokumentują również całkiem spory fragment historii polskiej sztuki, mody oraz życia społecznego i towarzyskiego. W czasach PRLu, w którym królował kult przodowniczek pracy, traktorzystek, czy spawaczek, portrety naturalnych i zmysłowych dziewczyn w swoim naturalnym środowisku były prawdziwym ewenementem.

Dziś ogląda się te zdjęcia z równą przyjemnością, co kilkadziesiąt lat temu. Dzięki nim mamy unikalną szanse przyjrzeć się twarzom nietkniętym fotoshop’em, bez powiększonych ust, czy oczu. Warto więc w te oczy zajrzeć i docenić urodę nie tylko kobiet, ale również samych zdjęć.

Kuratorem wystawy jest Valdemar Plusa
Współorganizatorem wystawy jest spółka Artbankinc

Mar
9
sob
Poznań Photo Diploma Award 2019 exhibition opening @ Galeria Miejska Arsenał
Mar 9 – Mar 31 całodniowy
Poznań Photo Diploma Award 2019 exhibition opening @ Galeria Miejska Arsenał

Poznań Photo Diploma Award 2019 exhibition opening and Award Ceremony/ wernisaż wystawy głównej Poznań Photo Diploma Award 2019 oraz ogłoszenie wyników konkursu i gala wręczenia nagród. The exhibition will be open till 31st March/ wystawa czynna do 31 marca.
(photo by Lucia Sekerková Bláhová)

Mar
11
pon
Nowe klasyki. Miksologia Poznań @ Plac Kolegiacki 17
Mar 11 – Mar 24 całodniowy
Nowe klasyki. Miksologia Poznań @ Plac Kolegiacki 17

Festiwal poświęcony kulturze koktajlowej.
Pierwsza edycja w Poznaniu odbędzie się pod hasłem „Nowe klasyki”, nadając powszechnie znanym koktajlom alkoholowym nowe życie. Przemierzaj z nami miasto i stwórz swoją koktajlową trasę po Poznaniu

Koktajl festiwalowy – 16 zł
Menu: https://goo.gl/E8REhz
Mapa: https://goo.gl/98NcH5
Głosowanie: https://goo.gl/XnvcJx (11.02-27.03)

Lista lokali:
Cooliozum
DASH
Hashtag #Poznań
MO.BAR
MUS bar&view
Miasto
Próżność
Przelot
przyjemność
TUTEJ
Twelve Cocktails & Co.
Wściekły Chmiel
źródło.bar

Wydarzenie polega na poszukiwaniu i poznawaniu najlepszych miejsc z koktajlami na mapie Poznania.

Koktajle przygotowane specjalnie na festiwal będą dostępne przez dwa tygodnie, w godzinach serwowania podanych w menu festiwalowym, które opublikujemy na tydzień przed startem wydarzenia.

Festiwalowy koktajl podlega ocenom uczestników Miksologii. Uczestnicy festiwalu oddają swoje głosy za pośrednictwem elektronicznej ankiety.

Patron główny: Meloradio

Mar
18
pon
Żywioły. Poznań Culinary Fest
Mar 18 – Mar 24 całodniowy
Żywioły. Poznań Culinary Fest

WEŹ UDZIAŁ W SPONTANICZNYM ŚWIĘCIE KUCHNI!
Inspirację do stworzenia dań festiwalowych będą żywioły: ogień, ziemia, powietrze, woda i eter! Które żywioły zostaną opanowane w festiwalowym menu? Przemierzaj z nami miasto i stwórz kulinarną mapę Poznania!
Polub Culinary Fest i bądź na bieżąco: fb.com/CulinaryFest

Danie festiwalowe – 15 zł

Dania festiwalowe posiadają ujednolicony cennik. Ceny dań są bardzo niskie, ponieważ najczęściej zostaną one przygotowane w porcjach degustacyjnych, co pozwoli uczestnikom wziąć udział w Festiwalu w różnych lokalach. Weź udział w degustacji i wybierz najlepsze menu! Festiwalowe menu podlega ocenom uczestników w plebiscycie na kreatywną interpretację tematu przewodniego.

Lista lokali zostanie opublikowana na dwa tygodnie przed startem wydarzenia.

Culinary Fest to święto kuchni, oparte na międzynarodowej formule tygodnia restauracji, które od 2013 roku odbywa się czterokrotnie w ciągu roku. Każda edycja CF jest opatrzona tematem przewodnim, narzuca on charakter menu danej edycji.

Ideą CF jest wymiana doświadczeń oraz odkrywanie nowych smaków i lokali na miejskiej mapie. Festiwal pozwala doświadczyć kreatywności restauratorów i szefów kuchni.

Zachęcamy do rezerwowania stolików telefonicznie, bezpośrednio w restauracjach festiwalowych. W ten sposób zapewnisz sobie stoilk o wybranej porze.

Dołącz do nas na Instagramie! instagram.com/culinaryfest

Mar
19
wt
SWF 2019 | Konkurs Polski @ Kino Pałacowe
Mar 19 – Mar 24 całodniowy
SWF 2019 | Konkurs Polski @ Kino Pałacowe

Krótko i na temat!
/ english version below /

Short Waves Festival 2019 | KONKURS POLSKI
19–24.03
www.shortwaves.pl
hasło OUTSIDE THE BOX

Nadciąga do Was fala dziesięciu najlepszych polskich filmów krótkometrażowych! 🌊🌊🌊 W tym zestawie konkursowym mamy dla Was cztery fabuły, dwa krótkie dokumenty, dwie animacje, jeden eksperyment i jeden musical – a już niedługo również informacje o biletach!

✴️ Chłopcy z motylkami (Boys with Butterflies) / Marcin Filipowicz / 2018 / Fabuła / 28’
✴️ Drżenia (Tremors) / Dawid Bodzak / 2017 / Fabuła / 21’
✴️ Fascinatrix / Justyna Mytnik / 2018 / Musical / 19’
✴️ Gość (The Guest) / Sebastian Weber / 2018 / Dokumentalny / 30’
✴️ Jestem synem górnika (I am a Miner’s Son) / Michał Soja, Róża Duda / 2018 / Eksperymentalny / 30’
✴️ Kwadratura koła (Squaring the Circle) / Karolina Specht / 2018 / Animacja / 5’
✴️ O Jezu! (Oh, God!) / Betina Bożek ilustracje / 2017 / Animacja / 4’
✴️ Siostry (The Sisters) / Michał Hytroś / 2017 / Dokumentalny / 19’
✴️ Users / Jakub Piątek / 2018 / Fabuła / 30’
✴️ Zwykłe losy Zofii (Ordinary Life of Sophie) / Dominika Gnatek / 2018 / Fabuła / 19’

Organizator: Fundacja Ad Arte
Finansowanie: Miasto Poznań

#swf2019 #poznanwspiera

Do zobaczenia!

*

Short and to the point!

Short Waves Festival 2019 | POLISH COMPETITION
19–24.03
www.shortwaves.pl
motto OUTSIDE THE BOX

A wave of ten best polish short films is coming to you! 🌊🌊🌊 In this competition set we have for you four short fiction films, two docs, two animations, one experimental short and one musical – and soon also information about tickets!

Organizer: Ad Arte Foundation
Financing: City of Poznań

#swf2019 #poznanwspiera

See you soon

Short Waves Festival 2019
Mar 19@10:00 am – Mar 24@11:00 pm
Short Waves Festival 2019

/ english version below /

Short Waves Festival 2019
19–24.03
www.shortwaves.pl
hasło OUTSIDE THE BOX

Czas zacząć oficjalne odliczanie – nadchodzi Short Waves Festival, najbardziej treściwy festiwal krótkiego kina! Przed nami sześć fantastycznych festiwalowych dni pełnych krótkiego metrażu z całego świata – fabuł, dokumentów, animacji, teledysków i eksperymentów.

W drugą dekadę istnienia SWF wchodzimy z przytupem – pielęgnując to, co lubicie (Konkurs Polski, International Competition, Random Home Cinema czy sekcję Dances with Camera), ale i odkrywając nowe i nieznane.

Mottem festiwalu jest hasło OUTSIDE THE BOX, a w tegorocznym programie fokusowym popatrzymy w nieoczywistym kierunku – na Azję Południowo-Wschodnią.

Program festiwalu ogłosimy już wkrótce.

Filmy będą pokazywane w wersji z polskimi i angielskimi napisami.
Informacje o biletach wkrótce.

Organizator: Fundacja Ad Arte
Finansowanie: Miasto Poznań

#swf2019

Do zobaczenia!
___________________

Short Waves Festival 2019
19–24.03
www.shortwaves.pl
motto OUTSIDE THE BOX

It’s time to start the official countdown – Short Waves Festival, the most concise festival of short cinema, is coming! Wait with us for six fantastic festival days full of short films from around the world – fictions, documentaries, animations, music videos and experimental films.

We enter the second decade of the existence of SWF with a new energy – cherishing what you like (International Competition, Random Home Cinema or the Dances with Camera section), but also discovering new and unknown.

The motto of this year’s festival is OUTSIDE THE BOX, and this time our focus program we will look at the unobvious direction – to South-East Asia.

Festival program and information about tickets will be available soon.

The films will be shown in the version with Polish and English subtitles.

Organizer: Ad Arte Foundation
Financing: City of Poznań

#swf2019

See you soon!

Mar
22
pt
Niecodzienne | Wystawa Pracowni Ubioru Unikatowego UAP @ Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Mar 22 – Mar 26 całodniowy
Niecodzienne | Wystawa Pracowni Ubioru Unikatowego UAP @ Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

14. EDYCJA WYSTAWY PRAC STUDENTÓW I PEDAGOGÓW PRACOWNI UBIORU UNIKATOWEGO UAP W RAMACH JUBILEUSZOWEJ XX EDYCJI FESTIWALU WIOSNA MŁODYCH W CENTRUM KULTURY ZAMEK W POZNANIU

NIECODZIENNE…
22.03-26.03.2019
Wernisaż wystawy 23.03.19 godz. 17.00
Centrum Kultury Zamek | Hol Wielki | ul. Św. Marcin 80/82 | Poznań

Pedagodzy:
dr hab. Sławomira Chorążyczewska prof. UAP
dr Elżbieta Cios ad.
mgr Kinga Ludek lab.

Studenci:
Natalia Borys | Daria Gałkowska | Jędrzej Hofman | Mateusz Jagodziński | Valeryia Khiliuk | Beata Kowalczyk | Kaja Liwacz | Ida Łowżył | Zuzanna Malinowska | Weronika Musiał | Weronika Nowosad | Martyna Pakuła | Przemysław Podolak | Gabriela Pol | Hanna Szarzewicz | Barbora Vostalowa | Kornelia Wasilewska | Ireneusz Zając

UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY W POZNANIU
WYDZIAŁ ARCHITEKTURY WNĘTRZ I SCENOGRAFII

Opieka artystyczna:
dr hab. Sławomira Chorążyczewska prof. UAP

Kuratorzy:
mgr Kinga Ludek lab.
st. Natalia Borys p.o. as.

NIECODZIENNE…
Ważnym aspektem jest kwestia zapanowania nad własną myślą, koncepcją i ideą, tak istotną w procesie szukania własnej przestrzeni i formy ubioru. Prezentacja zmierza do tego, by świadomość i samodzielność decyzji odgrywała znaczącą rolę w procesie budowania własnej tożsamości artystycznej młodego projektanta. Moda mityzuje, pisał w swoim Systemie mody Roland Barthes opisując sposób jej funkcjonowania i działania, który polega głównie na kształtowaniu znaków w taki sposób, aby zyskały pozór zjawiska normalnego. Wystawa pt. Niecodzienne… jest próbą de-mityzacji, poprzez działanie, która sprawia, że zwyczajne staje się niezwykłe. Dziurawe spodnie przestają być śmieciami, stają się kosztownym strojem. Naszywane fragmenty unikatowych tkanin nie tworzą świata karnawału, lecz budują fragmentaryczną rzeczywistość, podobnie jak multiplikowane elementy konstruują formę ubioru. Indywidualne poszukiwania splatają różne wątki, zatem nie zabraknie poszukiwań inspirowanych japońskim kimonem oraz technikami unikatowymi. Koncepcja wystawy oparta jest na aktualnych poszukiwaniach studentów, które nieustannie ewoluują w czasie i stanowią ciągłe próby przekraczania własnych granic.

dr hab. Sławomira Chorążyczewska prof. UAP
Kierownik Pracowni Ubioru Unikatowego

Mar
24
nie
20. Wiosna Młodych 2019 @ Studio Teatralne Próby
Mar 24@10:00 am – 7:00 pm
20. Wiosna Młodych 2019 @ Studio Teatralne Próby

20 lat nieposkromionej energii i nieoczywistych połączeń słowa, muzyki, ruchu, obrazu – czyli mądre, refleksyjne i trochę zwariowane spotkanie ze Sztuką. Artyści z Polski, spektakle Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski, sztuka nastolatków, dwudziestolatków i dorosłych – to wszystko czeka na Was przez kilka dni w CK ZAMEK. Zmieniając rytmy, znaczenia, wątki i osnowy, wymieniać się będziemy myślami, słowami, poglądami. Wiosna Młodych to niezmiennie teatr, taniec, muzyka, plastyka, film, performans. Bez zmian – ironia, żart, wdzięk, wzruszenie, sztuk pomieszanie.

Program:
20. Wiosna Młodych 2019
23–26.03.

WYSTAWY:

22–26.03. Hol Wielki
NIECODZIENNE…
14. EDYCJA WYSTAWY PRAC STUDENTÓW I PEDAGOGÓW PRACOWNI UBIORU UNIKATOWEGO WYDZIAŁU ARCHITEKTURY WNĘTRZ I SCENOGRAFII UNIWERSYTETU ARTYSTYCZNEGO W POZNANIU

wernisaż: 23.03. g. 17 | Hol Wielki

Ważnym aspektem jest kwestia zapanowania nad własną myślą, koncepcją i ideą, tak istotną w procesie szukania własnej przestrzeni i formy ubioru. Prezentacja zmierza do tego, by świadomość i samodzielność decyzji odgrywała znaczącą rolę w procesie budowania własnej tożsamości artystycznej młodego projektanta. Moda „mityzuje”, pisał w swoim „Systemie mody” Roland Barthes, opisując sposób jej funkcjonowania i działania, który polega głównie na kształtowaniu znaków w taki sposób, aby zyskały pozór zjawiska normalnego. Wystawa pt. „Niecodzienne…” jest próbą de-mityzacji, poprzez działanie, która sprawia, że zwyczajne staje się niezwykłe. Dziurawe spodnie przestają być śmieciami, stają się kosztownym strojem. Naszywane fragmenty unikatowych tkanin nie tworzą świata karnawału, lecz budują fragmentaryczną rzeczywistość, podobnie jak multiplikowane elementy konstruują formę ubioru. Indywidualne poszukiwania splatają różne wątki, zatem nie zabraknie poszukiwań inspirowanych japońskim kimonem oraz technikami unikatowymi. Koncepcja wystawy oparta jest na aktualnych poszukiwaniach studentów, które nieustannie ewoluują w czasie i stanowią ciągłe próby przekraczania własnych granic.

dr hab. Sławomira Chorążyczewska prof. UAP

Kierownik Pracowni Ubioru Unikatowego

pedagodzy:
dr hab. Sławomira Chorążyczewska prof. UAP
dr Elżbieta Cios ad.
mgr Kinga Ludek lab.

studenci:
Natalia Borys | Daria Gałkowska | Jędrzej Hofman | Mateusz Jagodziński | Valeryia Khiliuk | Beata Kowalczyk | Kaja Liwacz | Ida Łowżył | Zuzanna Malinowska | Weronika Musiał | Weronika Nowosad | Martyna Pakuła | Przemysław Podolak | Gabriela Pol | Hanna Szarzewicz | Barbora Vostalowa | Kornelia Wasilewska | Ireneusz Zając

opieka artystyczna:
dr hab. Sławomira Chorążyczewska prof. UAP

kuratorzy:
mgr Kinga Ludek lab.
st. Natalia Borys p.o. as.

22–28.03. Hol Wielki

FILM KTÓREGO
WYSTAWA UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW FILMOWYCH
opieka artystyczna: Paweł Zabel

Tegoroczna prezentacja warsztatów filmowych to cykl fotosów.

Jaka historia kryje się za tymi zdjęciami? Czy to zapowiedź filmu w klimacie kina noir? Prezentowane zdjęcia powstały w ramach całorocznych warsztatów filmowych dla licealistów i są efektem rozciągniętych w czasie ćwiczeń z budowania zróżnicowanych ekspozycji, głębi ostrości i oświetlenia. Choć zobaczymy tu zarówno fotografie powstałe na kliszy światłoczułej, jak i cyfrowe, łączy je nastrój pewnej filmowej fabuły. Jaka to opowieść? Dopowiedz tę historię, biorąc udział w konkursie na Instagramie

/www.instagram.com/warsztatyfilmowe/

22–28.03. Hol Wielki

GRRRRRAFIKA!
opieka artystyczna: Grzegorz Myćka

Wystawa prezentuje prace zrealizowane w Pracowni Grafiki w roku 2018, wykonane głównie w technikach linorytu i sitodruku. Dla większości uczestników był to pierwszy kontakt z klasycznymi technikami graficznymi, dlatego też w pracach widać świeżość, odwagę i skłonność do eksperymentów formalnych. Pod względem poruszanej tematyki jest podobnie, dzięki czemu wystawa stanowi dynamiczną całość, co bardzo dobrze oddaje charakter zajęć prowadzonych w pracowni.

SPEKTAKLE:

23.03.

g. 17.30 Scena Nowa
DIAMOND SWING
Teatr CUDZYSŁÓW w Poznaniu
scenariusz i reżyseria: Agnieszka Włodarczyk
asystent reżysera: Zuzanna Kopankiewicz

g. 19 Sala 322a
DZIECINNY POKÓJ
PIOSENKI WOJCIECHA MŁYNARSKIEGO – PREMIERA
Studio Teatralne PRÓBY
kierownictwo muzyczne: Tomasz Mazur
reżyseria: Bogdan Żyłkowski
scenografia i kostiumy: Agnieszka Gierach

g. 20 Scena Nowa
TRZY ĆWIERCI DO ŚMIERCI
MONODRAM KAROLINY MARTIN

Spektakl jest inspirowany supraskimi opowieściami zebranymi i opracowanymi przez Wojciecha Załęskiego w książce „Hecz precz stała się rzecz” oraz książką „Po trochu” Weroniki Gogoli.

tekst: Jerzy Machowski
pomysł, lalka, wykonanie: Karolina Martin
opieka artystyczna: Mateusz Smaczny
scenografia: Marek Idzikowski
muzyka: Paula Kowalczyk, Adam Milewski
akompaniament na żywo: Paula Kowalczyk, Piotr Klauza
animacja, śpiew: Magdalena Słowik, Zofia Straczycka
reżyseria światła: Maciej Iwańczyk

24.03.

g. 18 Scena Nowa
NASZ MĄŻ NIE ŻYJE Jacka Getnera
Grupa Teatralna „od jutra” z Kutnowskiego Domu Kultury
reżyseria i inscenizacja: Krzysztof Ryzlak

g. 19 Sala 322a
WIĘC DOKĄD JEDZIEMY?
Studio Teatralne PRÓBY
opracowanie tekstów i reżyseria: Grzegorz Babicz

g. 20 Scena Nowa
SZCZĘŚLIWE WYDARZENIE Sławomira Mrożka
Studio Teatralne PRÓBY
reżyseria: Bogdan Żyłkowski
scenografia, kostiumy: Sylwia Nowak

25.03.

g. 14 Scena Nowa, Sala Wielka
Finał Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski DZIEŃ DOBRY SZTUKO z honorowym patronatem Marka Woźniaka Marszałka Województwa Wielkopolskiego

„Trzeciaki” – Szkoła Podstawowa nr 83 w Poznaniu
„Cokolwiek” – Zespół Szkół w Luboniu
Teatr „Tabula Rasa” – Młodzieżowy Dom Kultury w Pile
Teatr „Zwierciadło” – Gminny Ośrodek Kultury Sokół w Czerwonaku
Teatr „Szansa” – Szkoła Podstawowa nr 1 w Wągrowcu
„Na Dodatek” – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu
„Przy Okazji” – Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie Podgórnym
„Waria.Ty” – IV Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu
Teatr MPF – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu
Grupa Teatralna „Zamiast” – Gminny Ośrodek Kultury Sezam w Tarnowie Podgórnym

26.03.

g. 12.30 Scena Nowa
PO CO CZUĆ
Grupa Halo Emocje z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Biedrusku
scenariusz: uczniowie grupy Halo Emocje
reżyseria: Agata Knak

g. 16 Sala Wielka
PIOTRUŚ I WILK na podstawie bajki muzycznej Sergiusza Prokofiewa
reżyseria: Piotr Kaźmierczak
scenografia: Agnieszka Gierach
występują: studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

g. 17.30 Sala Wielka
…NA TYSIĄC GŁOSÓW – film na podstawie dramatu Henryka Bardijewskiego (PREMIERA)
Grupa Artystyczna LABORATORIUM ZMYSŁÓW, Studio Teatralne PRÓBY, Poznańska Fundacja Artystyczna, Stowarzyszenie ZMYŚLNI, Kawiarnia Artystyczna KÓLTURA
reżyseria: Bogdan Żyłkowski
udźwiękowienie: Joanna Waluszko
kostiumy: Agnieszka Gierach
zdjęcia i montaż: Delfin Łakatosz, Grzegorz Babicz

g. 19 Sala Wielka
PTAK Jerzego Szaniawskiego
KOMEDIANCI z Gminnego Ośrodka Kultury SEZAM w Tarnowie Podgórnym
reżyseria: Bogdan Żyłkowski
scenografia, kostiumy: Agnieszka Gierach
opracowanie muzyczne: Joanna Waluszko

g. 20.30 Scena Nowa
DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU Doroty Masłowskiej
Studio Teatralne PRÓBY
opracowanie tekstu i reżyseria: Rafał Stawicki
muzyka: OOBE

Wstęp wolny na wszystkie imprezy.

20. Wiosna Młodych przygotowana przez pracownie i warsztaty Centrum Kultury ZAMEK.

Autorem grafiki wykorzystanej w plakacie 20. Wiosny Młodych jest Artur Reczka, uczestnik Pracowni Grafiki CK Zamek.

Imprimitura Peru – wystawa prac Sylwii Chudy-Leśnik @ Kawiarnia Artystyczna "Kóltura"
Mar 24@12:00 pm – 7:00 pm
Imprimitura Peru - wystawa prac Sylwii Chudy-Leśnik @ Kawiarnia Artystyczna "Kóltura"

„Pamięć czasu podróży jest znacząco inna od pamięci codzienności – to przemieszczający się
obserwator/uczestnik staje się jedynym punktem odniesienia. Co więcej, proces zapamiętywania i
odpamiętywania spotkanych w drodze osób, przedmiotów i artefaktów przestaje mieć formę
linearną. Podróż trwale impregnuje perspektywę i pozwala dowolnie korzystać ze zdobyczy
doświadczeń.”
Cykl „Imprimitura: Peru” Sylwii Chudy-Leśnik jest wizualizacją tych szczególnych relacji bycia w
drodze (drogę peruwiańską artystka przebyła w 2010 r. razem z Andrzejem Leśnikiem) i bycia poza
regułami pamięci.
(…)
Na cykl składają się także przetworzone malarsko wzory i motywy z peruwiańskich
(w tym: inkaskich) tkanin, detali ubrań i architektury. Przeniesione na płótno w powiększonej skali
przekształcają się w zupełnie nowe elementy.
(…)
Nadmiar, niezwykła gęstość utrwalonych w kadrach obrazów to chaotyczna plątanina
przypadkowych spotkań, impresji, chwil zachwytu, zmęczenia. Dopiero soczewka malarska
wydobywa ich doskonałość, wielowątkowość zgodną ze słowami peruwiańskiego noblisty Mario
Vargrasa Llosy: Pisarz nie wybiera swoich tematów, to one go wybierają.
fragment tekstu „Imprimitura Peru” Agnieszki Tamary Filipiak

Sylwia Chudy-Leśnik „Imprimitura Peru”
Finisaż 30.03.19 (sobota) Godz. 19:00/20:00
Wystawa potrwa od 4.03 do 31.03.2019.
Fininisaż muzycznie uświetni artysta kontratenor Paweł Jakub Wojtasiewicz .