Lokalny Fyrtel

Najciekawsze wydarzenia z Poznania i okolicy

Kalendarz wydarzeń
Lis
20
śr
PDAK: Rafał Kołsut @ NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet
Lis 20@6:00 pm – 7:30 pm
PDAK: Rafał Kołsut @ NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się w środę 20 listopada o godzinie 18.00 w NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet.

Tytuł:
Pradziadkowie Supermana – genealogia komiksowych superbohaterów

Opis:
Punktem zwrotnym dla historii komiksu i całej kultury popularnej stał się debiut Supermana na łamach „Action Comics” w 1938 roku. Pojawienie się amerykańskiego nadczłowieka w kostiumie rozpoczęło nową epokę – „Złotą Erę Komiksu” – a on sam doczekał się błyskawicznie niezliczonej liczby naśladowców, wariacji, nawiązań, wersji alternatywnych i dekonstrukcji. Jednak na ile Człowiek ze Stali był tworem w pełni oryginalnym? Jak wiele zawdzięcza popularnym motywom z powieści groszowych, słuchowisk radiowych czy innych komiksów? Komu przysługuje tytuł pierwszego superherosa w historii? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć Rafał Kołsut podczas prelekcji „Pradziadkowie Supermana – genealogia komiksowych superbohaterów”.

Rafał Kołsut – historyk komiksu i animacji, badacz narracji rysunkowych, nauczyciel akademicki (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Wyższa Szkoła Europejska im. J. Tischnera w Krakowie), członek Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego, recenzent i publicysta w Magazynie Miłośników Komiksu „KZ”.

Słuchacze kolejnych wykładów, oprócz wrażeń z ciekawych prelekcji mogą wynieść ze spotkania także prezent związany z tematyką poruszaną w ramach Akademii. Wśród słuchaczy listopadowego wykładu zostaną rozlosowane dwa numery magazynu Zeszyty Komiksowe oraz komiks Roz Chast „Porozmawiajmy o czymś przyjemniejszym” wydany przez Wydawnictwo Publicat.

— — — — — — — — — — — — — — — —

PDAK to spotkania dla osób zainteresowanych komiksem i tych, którzy chcą go poznać z innej, ciekawszej strony.
PDAK to spotkania w formie wykładu lub prezentacji, podczas których ścierają się odmienne poglądy, widziane z różnych perspektyw naukowych.
PDAK to spotkania, na których równie ważne jak wykład są dyskusja i Twoje zdanie.
PDAK pozwoli zrozumieć, że komiks to coś więcej niż proste historyjki obrazkowe i odkryć fascynujący świat gry między słowem a obrazem. Spotkania odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu przy ul. Ratajczaka 38/40, w NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet godz. 18.

Organizatorami Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej.

Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Kontakt:
dr Michał Traczyk, Biblioteka Uniwersytecka/Fundacja Instytut Kultury Popularnej,
ul. Geodetów 30,60-447 Poznań;
tel. 603 079 750,
email: kontakt@fundacja-ikp.pl
traczyk@amu.edu.pl
www: http://fundacja-ikp.pl/
http://lib.amu.edu.pl/pracownia_komiksu/

Bezpłatny wstęp

Lis
21
czw
Smog. Jak pokonać potwora. Spotkanie i dyskusja @ Po-Dzielnia
Lis 21@6:30 pm – 8:00 pm
Smog. Jak pokonać potwora. Spotkanie i dyskusja @ Po-Dzielnia

Czy walka ze smogiem jest skuteczna ?
Co robi miasto dla mieszkańców, by problem nie występował w tak dużej skali ?
Czy istnieją pomysły na usprawnienie sposobów walki ze smogiem ?

W imieniu Mobilnego Centrum Inicjatyw Lokalnych Łazanka chcieliśmy zaprosić Państwa na spotkanie w ramach Kampanii „Czysty Łazarz”. Obejrzymy krótkie filmiki: promujące akcję „Czyste Powietrze” oraz o tym, jak smog zanieczyszcza miasta i nasze płuca. Potem porozmawiamy z architektem i aktywistą środowiskowym Cezarym Czemplikiem na temat lokalnych programów antysmogowych. Będzie można dowiedzieć się o problemach w wdrażaniu się tych programów oraz o działaniach edukacyjnych na temat zanieczyszczenia powietrza.
Jednym z celów kampanii „Czysty Łazarz” jest promocja postawy dbania o wspólną przestrzeń publiczną i zachowania czystości środowiska lokalnego oraz podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców poznańskiego Łazarza.