Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Atrakcje turystyczne Co warto zobaczyć Poznań

Stary Rynek w Poznaniu

Powstały w połowie XIII w. rynek Starego Miasta mimo upływu lat nadal pozostaje centralnym miejscem w Poznaniu. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc stolicy Wielkopolski, które pełni też funkcję handlową oraz kulturalną.

Bez wątpienia to jeden z najpiękniejszych rynków w Polsce. Pod względem wielkości ustępuje tylko krokowskiemu oraz wrocławskiemu. Kiedyś przy każdej pierzei znajdowało się po 16 kamienic. Na szczęście część z nich zachowała się do dziś i spacerujący po płycie rynku mogą podziwiać niezwykle urokliwe kamienice, od gotyckich po klasycystyczne.

Największą atrakcją Starego Rynku pozostaje unikatowy renesansowy ratusz. Punktualnie o godzinie 12:00 na jego szczycie turyści wypatrują trykających się koziołków, które są jednymi z symboli miasta. Oprócz kamienic otacza go także wiele zabytków, które dodają temu miejscu uroku. Bezpośrednio przed ratuszem można podziwiać kopię pręgieża (oryginał znajduje się w Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu), na którym znajduje się postać kata w stroju rycerza z uniesionym mieczem.

Tuż obok można podziwiać rokokową fontannę Prozerpiny. Jedyna z czterech fontann, która przetrwała próbę czasu, pozostałe to niestety tylko rekonstrukcje. Została ona postawiona w miejscu dawnej studni w roku 1776. Rzeźba ilustruje scenę porwania Prozerpiny przez władcę podziemi. Cztery płaskorzeźby na ścianach basenu przedstawiają żywioły: ogień, powietrze, wodę i ziemię, a towarzyszy im herb miasta. Rynek przyozdabiają jeszcze trzy inne fontanny związane z grecka mitologią.

Fontanna Apolla jest dużo młodsza, ponieważ znajduje się na płycie rynku od 2002 roku. Stworzył ją Marian Konieczny. Niemniej już w XVII wieku w tym miejscu mieściła się fontanna, która do końca XIX wieku dostarczała mieszkańcom wodę. Fontanna Neptuna projektu Marcina Sobczaka została odsłonięta w 2004 roku. Ona również znajduje się w miejscu dawnych studzienek miejskich. Fontanna Marsa autorstwa Rafała Nowaka jest najmłodsza ze wszystkich, gdyż powstała w 2005 roku.

Za budynkiem ratusza można podziwiać zrekonstruowany po II wojnie światowej budynek dawnej Wagi Miejskiej (mieści się tam Urząd Stanu Cywilnego). Między tymi budynkami znajduje się studnia, na której w 1915 roku umiejscowiono rzeźbę poznańskiej Bamberki.

Oprócz tych wszystkich atrakcji na Starym Rynku podziwiać można także figurę św. Jana Nepomucena, patrona “od powodzi”, która przypomina usytuowanie Poznania na niskim brzegu Warty, przez co był on wielokrotnie zalewany.

Poznański Stary Rynek to niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. Nie wyobrażam sobie turysty, który by się tutaj nie pojawił, żeby zobaczyć słynne koziołki. Dodatkowo sukcesywnie odnawiane okalające plac kamienice (niegdyś należące do najzamożniejszych mieszkańców) dodają mu niepowtarzalnego klimatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *