Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




D.I.Y sitodruk na papierze i tkaninie + wystawa Shoplifters

Kiedy:
czerwiec 5, 2020@4:00 pm – 9:30 pm
2020-06-05T16:00:00+00:00
2020-06-05T21:30:00+00:00
Gdzie:
Rakla
Kontakt:
D.I.Y sitodruk na papierze i tkaninie + wystawa Shoplifters @ Rakla

Zapraszamy na dwuczęściowe wydarzenie składające się z warsztatów sitodrukowych D.I.Y., oraz wystawy prac greckiego kolektywu Shoplifters.

Warsztaty poprzedzają wystawę, są wydarzeniem płatnym i wymagającym zapisu. Odbywająca się tuż po nich wystawa jest oczywiście darmowa i dostępna bezpłatnie dla każdego.

Organizatorami spotkania są pracownie Rakla i Ostrøv, oraz wspomniany już grecki kolektyw Shoplifters.

https://www.instagram.com/theshoplifterscollective/
https://www.instagram.com/ostrov.books/
https://www.instagram.com/pracownia_rakla/

Warsztaty będą prowadzone w dwóch językach – polskim i angielskim, a poprowadzą je: Grigoris (kolektyw Shoplifters) – druk na papierze, oraz Katarzyna – druk na tkaninie.

———————————————————-
WARSZTATY

Data: 05.06.2020

Czas trwania warsztatu dla jednej grupy : 45 minut

Godziny: (NA TĘ CHWILĘ BRAK WOLNYCH MIEJSC)
16:00 – 16:45 – 2 miejsca zarezerwowane!
17:00 – 17:45 – 1 wolne miejsce (rezerwacja przez wiadomość)
18:00 – 18:45 – 2 miejsca zarezerwowane!
19:00 – 19:45 – 2 miejsca zarezerwowane!

(W sytuacji w której ktoś zarezerwuje miejsce, informacja ta pojawi się powyżej, wiadomości prosimy kierować bezpośrednio do Rakla)

Koszt uczestnictwa: 40 zł/os
(w cenie tej dostajecie własnoręcznie wydrukowany na papierze, oraz bawełnianej torbie wydruk autorstwa Grigorisa)

Opis:
Celem warsztatów jest przekazanie teoretycznej i praktycznej wiedzy z podstaw sitodruku. Zdobyte umiejętności będziecie mogli wykorzystać nie tylko w przestrzeni Rakli, lecz również w warunkach domowych, gdyż pokażemy Wam jak przygotować swoją pracownię metodami D.I.Y. Podczas warsztatów zapoznamy Was z podstawami, opowiadając m.in. z czego własnoręcznie zrobić sito i stolik do naświetlania, jak przygotować wzory i sito do druku, jak naświetlać i wykonać nadruki na tkaninie i papierze, oraz utrwalić je bez specjalistycznego sprzętu. Pierwsza część warsztatów będzie bardziej teoretyczna (ze względu na ograniczony czas nie będziemy w stanie naświetlić siatki, ale nie przejmujcie się, ponieważ wytłumaczymy cały proces używając wcześniej przygotowanych przykładów). Druga część to już sama praktyka – każdy z uczestników i uczestniczek będzie mieć szansę sprawdzenia się w druku na papierze, lub tkaninie.

Ze względu na COVID i Wasze bezpieczeństwo przewidujemy zapisy na konkretną godzinę. Warsztaty będą trwały 45 min, wpuszczamy po 2 osoby. Do druku na tkaninie przygotujemy sito z wzorem autorstwa gościa pracowni Rakla, Grigorisa z Shoplifters, który Wy wydrukujecie sami! Wydruki wykonane przez Was zabieracie do domu! Będziemy używać tylko farb wodnych. Pamiętajcie o ubraniu roboczym (można się poplamić farbami).

———————————————————-
WYSTAWA

Po skończonych warsztatach, w godzinach: 20:00 – 21:30 odbywać się będzie wystawa. Do pracowni wpuszczane będą 4 osoby jednocześnie. Osoby czekające na swoją kolej będą mogły poczekać na dziedzińcu.

Shoplifters to czteroosobowy kolektyw z Salonik zajmujący się głównie produkcją artbooków, ZINów, plakatów, oraz grafik. Do ich stworzenia wykorzystują najczęściej sitodruk i RISO. Na wystawie zobaczycie m.in. dwa ostatnie projekty kolektywu: artbook „Kerozine”, oraz „onepagezine box”. Pierwszy jest kompilacją prac 43 artystów i artystek na temat „piękna brzydoty”. Drugi to zestaw 24 mini-ZINów wydrukowanych w limitowanej serii. Oprócz tego będziecie mogli zobaczyć również wcześniejsze projekty członków/kiń kolektywu, m.in. ziny Black Diares (manrozou), The Bugbook (ron el ron), Rabies (goodgirlsdontwearwhite), plakaty Manrozou, Ronelron, Saynt Molly, Vongregus, oraz grafiki.

Prace Shoplifters to miks różnych stylów i technik druku. Każda z nich reprezentuje unikatowy styl poszczególnych członków kolektywu, któremu mimo wszystko udaje się wzajemnie uzupełniać, tworząc rozpoznawalny przekaz całości. Shoplifters nie stroni również od współpracy z innymi niezależnymi artystkami/ami, stawiając sobie za cel tworzenie, oraz wpieranie oddolnego środowiska wydawniczo-artystycznego Salonik.
Swoje projekty, wystawy, oraz działania Shoplifters realizują w oparciu o zasady D.I.Y.

link do projektu Kerozine

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *