Lokalny Fyrtel

Najciekawsze wydarzenia z Poznania i okolicy

DKF Kamera: Cyberpunk

Kiedy:
Listopad 12, 2019@8:00 pm – 10:00 pm
2019-11-12T20:00:00-01:00
2019-11-12T22:00:00-01:00
Gdzie:
Kino Muza w Poznaniu
Koszty:
12 zł
Kontakt:
DKF Kamera: Cyberpunk @ Kino Muza w Poznaniu

Gdy w 1982 roku na ekrany amerykańskich kin wchodził „BLADE RUNNER” Ridley’a Scotta, nikt nie mógł przypuszczać, że z perspektywy lat zostanie on uznany za jedno z pionierskich dzieł nowego podgatunku fantastyki naukowej. Wraz z wydanym dwa lata później powieściowym Neuromancerem Williama Gibsona film Scotta położył podstawy pod rozwój cyberpunku – odmiany science-fiction odchodzącej od tradycji stechnicyzowanego i odhumanizowanego gatunku, której rdzeń stanowiło fundamentalne pytanie o płynność granicy pomiędzy człowiekiem a maszyną. W listopadzie proponujemy powrót do najbardziej ikonicznych obrazów z pod znaku cyberpunku. Prócz wspomnianego wcześniej „BLADE RUNNERA” obejrzymy wspólnie kultowy „GHOST IN THE SHELL” (1995) Mamoru Oshii’ego i nieśmiertelnego „MATRIXA” (1999) sióstr Wachowskich. A wszystko to w oczekiwaniu na nadchodzący występ Keanu Reevesa w głośnej grze Cyberpunk 2077…

Cykl przygotowany we współpracy z Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM oraz stowarzyszeniem Forum Kultury Audiowizualnej.

————-

[TERMINARZ PROJEKCJI I OPISY FILMÓW]

👉 12 listopada | godz. 20:00 | Sala nr 1
„MATRIX” (reż. Lilly Wachowski, Lana Wachowski | Australia, USA 1999)
🎫 https://tinyurl.com/DKF-Kamera-Matrix

Neo (Keanu Reeves) jest genialnym hakerem. Pewnego dnia nawiązuje z nim kontakt tajemniczy Morfeusz (Laurence Fishburne) – człowiek, który obiecuje przekazać mu wiedzę o rzeczywistości, w jakiej żyje. Prawdę o dwóch światach: prawdziwym i wygenerowanym, który ma tylko udawać rzeczywistość. Neo przystaje do grupy Morfeusza i zaczyna dostrzegać, że świat, w którym egzystował to fikcja, a jego życiem cały czas ktoś kierował. Kolejne stopnie wtajemniczenia stawiają przed Neo nowe pytania. Czym jest Matrix i komu służy? I jaką rolę w planie Morfeusza ma do spełnienia on sam?

👉 19 listopada | godz. 20:00 | Sala nr 1
„ŁOWCA ANDROIDÓW” (reż. Ridley Scott | Hongkong, USA, Wielka Brytania 1982) – wersja zremsterowana cyfrowo
🎫 https://tinyurl.com/DKF-Kamera-LowcaAndroidow

Film „Łowca androidów” opowiada historię Ricka Deckarda – jednego z Łowców Androidów. Replikanci, bo tak nazwano tych androidów, byli używani do niebezpiecznych badań i kolonizacji innych planet. Po krwawym buncie zespołu androidów na pozaziemskiej kolonii, Replikanci nie mogli przebywać legalnie na Ziemi. Byli oni owładnięci panicznym strachem przed nieuchronną śmiercią i za wszelką cenę starają się dotrzeć do ich konstruktorów – jedynych ludzi mogących przedłużyć ich życie. Replikanci zostali bowiem zabezpieczeni przed długotrwałym życiem ze względu na rozwijające się w nich uczucia. Specjalny oddział policji – tytułowi „Łowcy Androidów” – są detektywami, którzy mają za zadanie odnaleźć i wyeliminować zbiegłych androidów. Akcja rozgrywa się w Los Angeles w 2019 roku, gdy jeden z najlepszych Łowców zostaje ranny podczas wykonywania testu Voigta-Kampffa na jednym z androidów i właśnie Deckard przejmuje jego zadanie – wyeliminowanie zbiegłych androidów typu Nexus-6.

👉 26 listopada | godz. 20:00 | Sala nr 1
„GHOST IN THE SHELL” (reż. Mamoru Oshii | Japonia 1995)
🎫 https://tinyurl.com/DKF-Kamera-GhostInTheShell

Jest rok 2029. Komputery zupełnie zmieniły społeczeństwo. Są obecne praktycznie wszędzie. Zmieniła się definicja przestępstwa. Teraz najgorszą zbrodnią jest włamywanie się do sieci. Aby temu zapobiec powołano specjalny oddział Sekcja 9, składający się z cyborgów mających dostęp do sieci z każdego miejsca na Ziemi. „Ghost in the Shell” opowiada o poszukiwaniach przez parę agentów groźnego hakera ukrywającego się pod pseudonimem „Władca marionetek”.

Bilety: 12 zł
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *