Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Listopadowe spotkanie z pieśniami o śmierci

Kiedy:
listopad 14, 2019@6:30 pm – 10:00 pm
2019-11-14T18:30:00-01:00
2019-11-14T22:00:00-01:00
Gdzie:
Atelier WIMAR Stowarzyszenie Łazęga Poznańska
Kontakt:
60 zwrotek / godzinę
Listopadowe spotkanie z pieśniami o śmierci @ Atelier WIMAR Stowarzyszenie Łazęga Poznańska

Jak co roku w listopadzie grupa śpiewacza 60 zwrotek / godzinę zaprasza do wspólnego poznawania i śpiewania zakorzenionych w wiejskiej tradycji od stuleci pieśni o śmierci, pieśni pogrzebowych, pieśni ostatniej drogi. Pieśni te często są autorstwa wybitnych poetów barokowych, melodie zaś cechuje bogactwo wariantów i ozdobników.

14.11.2019 / Atelier WIMAR Stowarzyszenie Łazęga Poznańska / ul. św. Marcin 75

* g. 18:30 / wykład Pawła Grochockiego: Pieśni pogrzebowe w tradycji polskiej

* g. 20:00 / wspólne śpiewanie pieśni pogrzebowych i pieśni o śmierci

Do wspólnego śpiewania zapraszamy wszystkich. Tych, którzy już potrafią i tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że potrafią. Dostępne dla Was będą teksty pieśni, a są one na tyle długie, by każdy mógł się z czasem dołączyć.

Wstęp bezpłatny.

***

60 zwrotek / godzinę to grupa śpiewacza, zainicjowana przez Annę Kaźmierak. Praktykuje śpiew polskich pieśni tradycyjnych w stylu i wariantach melodycznych czerpiących pośrednio i bezpośrednio od wiejskich śpiewaczek i śpiewaków. Grupa powstała z fascynacji kulturą polskiej wsi i z potrzeby upowszechnienia przyjemności płynącej ze wspólnego śpiewania naturalnym, zbliżonym do mowy głosem. Od 2013 r. regularnie organizuje prywatne i publiczne spotkania śpiewacze, których tematyka zgodna jest z kalendarzem obrzędowym i liturgicznym. Ich formuła polega na zapraszaniu wszystkich uczestników, bez względu na wcześniejsze doświadczenia muzyczne, do stworzenia w danym miejscu i czasie śpiewającej wspólnoty. W swojej działalności grupa 60 zwrotek/godzinę duży nacisk kładzie na związek śpiewu z obrzędowością, dlatego towarzyszy śpiewem podczas kolędowania, ślubów, pogrzebów, czuwań wielkopostnych i innych obrzędów rodzinnych oraz cyklu rocznego.

Paweł Grochocki – śpiewak i nauczyciel śpiewu; śpiewak pogrzebowy, psychotanatolog i śpiewoterapeuta. Zajmuje się stylem śpiewu męskiego i folklorem religijnym, obrzędami i pieśniami pogrzebowymi. Uczy się od wiejskich śpiewaków, prowadzi badania terenowe i warsztaty śpiewu. Uczeń śpiewaka pogrzebowego Jana Wnuka ze Zdziłowic i Genowefy Lenarcik ze Słotwin. Zaangażowany w ruch odrodzenia muzyki tradycyjnej w Polsce. W 2015 roku w ramach stypendium MKiDN realizował projekt „Już idę do grobu – tradycyjne pieśni pogrzebowe Lubelszczyzny i Podlasia”. W 2016 roku zajął II miejsce w kategorii solista podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. W 2017 roku w duecie Grochocki_Odorowicz zdobył Grand Prix XX Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W listopadzie 2018 odbyła się premiera płyty „Minimal Blood”, na której śpiewa tradycyjne pieśni o kobietach i krwi. W listopadzie 2019 odbędzie się premiera płyty „Pieśni przejścia” z tradycyjnymi pieśniami pogrzebowymi, którą nagrał z Pawłem Odorowiczem i Olgą Kozieł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *