Lokalny Fyrtel

Najciekawsze wydarzenia z Poznania i okolicy

Odbita ulica. Wystawa Darii Mielcarzewicz

Kiedy:
Sierpień 15, 2019 – Wrzesień 20, 2019 całodniowy
2019-08-15T00:00:00+00:00
2019-09-21T00:00:00+00:00
Gdzie:
Po-Dzielnia
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Odbita ulica. Wystawa Darii Mielcarzewicz @ Po-Dzielnia

Po-Dzielnia zaprasza do siebie na wystawę Darii Mielcarzewicz. Wystawa będzie czynna od 15.08 do 21.09.

A oto jak artystka zachęca nas do przyjścia:

Patrzycie czasem na chodnik, spacerując?
Na Wildzie niestety trzeba patrzeć pod nogi, by omijać psie kupy. Chociaż może już w tej sprawie jest trochę lepiej?
Pewne jest natomiast, że nie zwracamy uwagi na niedopałki papierosów. Walają się wszędzie, wchodzą między płyty chodnikowe, trafiają na trawniki, w studzienki, pod ławki i drzewa. Jakby nie dość było śmietników na ulicach. Jakby papierosy (przez swoją wszechobecność?) rządziły się swoimi prawami i stały się przezroczyste.
Podobnie transparentne są dla nas studzienki kanalizacyjne. Nie myślimy o nich jak o ciekawych obiektach, tylko jak o czysto informacyjnych, koniecznych dla funkcjonowania miasta włazach… A przecież ich struktura i materiał sprawiają, że to gotowe drukarskie matryce!

Parę dni spacerowałam po Wildzie w poszukiwaniu ciekawych studzienek kanalizacyjnych. Zafascynował mnie materiał z Francji, w którym zobaczyłam przepiękne graficzne wzory paryskich studzienek. Postanowiłam sprawdzić jak wyglądają nasze. Czy wszystkie są takie same? Nuda czy sztuka? Studzienki w ręce artystów!

Przedmiotem wystawy oprócz zadrukowanych koszulek jest plakat ze sfotografowaną przeze mnie „uliczną mandalą”, którą ułożyłam z prawie pięciuset niedopałków papierosów zebranych w promieniu tylko trzech metrów (!) od wybranych przeze mnie do projektu studzienek. Ponad pięćdziesiąt niedopałków zebrałam przy każdej studzience…

Podobny projekt (jednak bez wystawy i bez „wątku petowego”) był realizowany w Poznaniu w ramach cyklu „Ćwiczenia z miasta” organizowanego przez CK Zamek (kurator – Mateusz Nowacki). Tylko że wtedy skupiono się na ścisłym centrum Poznania. Moje wildeckie poszukiwania sprawiły, że ostatecznie ograniczyłam się do dziewięciu studzienek tylko dwóch ulic – Fabrycznej i Roboczej. Dzięki pomocy nieocenionej Basi Bilon ze Studia Znacznik udało się odbić uliczne wzory na koszulkach, które Wy – bywalcy Po-Dzielni – przynieśliście na nasze półki. Gromadziłam je dłuższy czas. Możecie się zatem czuć współtwórcami tej wystawy. 🙂
Wasze stare t-shirty dostały drugie życie. I po wystawie znowu trafią – odmienione – na nasze półki.

***

Biografia:
Daria Mielcarzewicz – absolwentka teatrologii, fotografii i grafiki. Jej prace wielokrotnie brały udział w wystawach w Polsce i zagranicą. Autorka bloga o robieniu różnych rzeczy po raz pierwszy w życiu (https://dzis-po-raz-pierwszy.tumblr.com). Od ponad 6 lat prowadzi Sklep z cytatami – z projektami, w których łączy typografię, grafikę i literaturę. Tworzy różne prace graficzne, projektuje okładki, kolaże, plakaty, ilustruje. Laureatka stypendium artystycznego Miasta Poznania oraz grantu miejskiego na artystyczną realizację streetartową w ramach konkursu Centrum Warte Poznania (2015). Odpowiedzialna za identyfikację wizualną i dizajn Po-Dzielni.
Współpracowała m.in. z: wydawnictwami Świat Książki, Znak, Polskim Wydawnictwem Muzycznym, Wydawnictwem Miejskim Posnania, Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, Polską Fundacją im. R. Schumana, Insytutem Polskim w Mińsku, Teatrem Polskim w Warszawie i z wieloma poznańskimi teatrami, Międzynarodowym Festiwalem Literatury im. J. Conrada, Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym Sopot Classic, Fundacją Okularnicy, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Archeologicznym Genius Loci, Galerią EL w Elblągu, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Festiwalem Malta i in.
Strona autorska: http://dariamielcarzewicz.com

_______________________________________________________________
Projekt został zrealizowany ze środków finansowych Miasta Poznania pozyskanych w Konkursie „Centrum Warte Poznania”.
#poznanwspiera #cwp2019
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *