Lokalny Fyrtel

Najciekawsze wydarzenia z Poznania i okolicy

Robert Bartoszek – Rusałka

Kiedy:
Czerwiec 6, 2020@12:00 pm – 6:00 pm
2020-06-06T12:00:00+00:00
2020-06-06T18:00:00+00:00
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Galeria Jerzego Piotrowicza Pod Koroną
Robert Bartoszek - Rusałka

Drodzy Przyjaciele Galerii i Miłośnicy sztuki, zapraszamy od 20 maja br do zwiedzania kolejnej wystawy pt. „Rusałka” autorstwa Roberta Bartoszka.

Artysta o wystawie::

Lubię jeziora w pobliżu Poznania. Położenie miasta uważam za jego największą zaletę. Często odwiedzam jeziora na rowerze, a w ciepłe dni pływam. Obserwacja zmienności natury i światła sprawia mi radość. Refleksy, cienie, odbicia, przeloty, szumy, trzaski, pluski.

Rusałka w mitologii słowiańskiej to wodna boginka,demon, nimfa, zamieszkująca lasy i zbiorniki wodne. Rusałki zwykle ukazywały się jako nagie, piękne dziewczęta z rozpuszczonymi, długimi włosami. Zwabiały do kąpieli śmiechem i pluskaniem.
Przy okazji ostatniego, suchego lata na brzegu jeziora Rusałka ukazały się szczątki macew, które były wykorzystywane przy budowanie tego zbiornika w czasie drugiej wojny światowej. Do katorżniczej budowy sztucznego jeziora Niemcy skierowali więźniów żydowskich z których bardzo duża część zginęła i została zamordowana. Z macew zbudowano także mostek, wznoszący się nad Bogdanką, jeszcze kilka lat temu można było dostrzec na nich napisy po hebrajsku, dziś już zatarte. Do dzisiaj nie powstała żadna tablica poświęcona historii jeziora. Ta wystawa to moja pamięć, mój smutek i moje zachwyty.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *