Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Rozmównica online pt. “Tańce książek “

Kiedy:
marzec 28, 2020@5:00 pm – 5:30 pm
2020-03-28T17:00:00-01:00
2020-03-28T17:30:00-01:00
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Polski Teatr Tańca
Rozmównica online pt. "Tańce książek "

W najbliższą sobotę 28 marca o 17.00 zapraszamy na profil Polskiego Teatru Tańca na Facebooku. Będziemy odkrywać kolejny nieoczywisty aspekt tańca i choreografii – będzie to związek sztuki ruchu i sztuki książki.

Każda książka wywołuje ruch, zachęca do ruchu – trzeba ją wziąć do ręki, otworzyć, wprawić w ruch kartki podczas czytania… Przekładanie stron nadaje naturalny rytm poznawaniu treści książki, uruchamiając zmysły dotyku, węchu, słuchu i wzroku.
Istnieją jednak książki niejako „zaprojektowane dla ruchu” – o konstrukcji wzbogaconej o dodatkowe elementy, wywołujące aktywność czytelnika. O nich opowie historyczka sztuki Barbara Górecka z Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu, członkini Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for YoungPeople), specjalizująca się w ilustracji książkowej. Skupimy się na rozmowie i wirtualnym oglądaniu obrazkowych książek wywołujących optyczne wrażenie ruchu, książek – harmonijek, książek – rozkładanek czy książek – animacji, które szybko kartkowane przypominają film rysunkowy.

O związki ruchu z tzw. książką artystyczną, dyscyplinę sztuki, która usamodzielniła się w II połowie XX wieku, obejmującą eksperymenty z formą książki nadające jej charakter environment (sytuacji przestrzennej), obiektu lub instalacji, zapytamy Monikę Polak – absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, autorkę doktoratu poświęconego polskiej książce artystycznej, obronionego na Uniwersytecie Gdańskim. Jak można zamieszkać w książce i poruszać się wraz nią? Co musi się znaleźć w takiej przestrzennej instalacji, aby uzewnętrzniała doświadczenie czytania? Czym jest „Wiatr we włosach książki”? Jak generuje się książka w technologii rozszerzonej rzeczywistości, konstruując się w przestrzeni i poruszając wraz z ruchem odbiorcy?

O tych i o innych formach interakcji z książką, które wykraczają poza czytanie – w sobotę 28 marca o 17.00 na Facebooku Polskiego Teatru Tańca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *