Lokalny Fyrtel

Najciekawsze wydarzenia z Poznania i okolicy

Wanda Gołkowska. Zmienność w międzyczasie

Kiedy:
Październik 18, 2019@10:00 am – 6:00 pm
2019-10-18T10:00:00+00:00
2019-10-18T18:00:00+00:00
Gdzie:
Galeria Piekary
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Galeria Piekary
Wanda Gołkowska. Zmienność w międzyczasie @ Galeria Piekary

Fundacja 9/11 Art Space zaprasza na wernisaż wystawy Wandy Gołkowskiej (1925-2013), artystki silnie związanej z powojenną awangardą wrocławską (m.in. z Galerią pod Moną Lizą Jerzego Ludwińskiego).

Wernisaż już 4 października w Galerii Piekary o godz. 19:00. Wystawa będzie czynna do 8 listopada.

Gołkowska studia ukończyła w 1952 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (aktualnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu). Dyplom broniła w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta. Z macierzystą uczelnią związała się, a w 1991 roku uzyskała tytuł profesor zwyczajnej. Zajmowała się malarstwem, rysunkiem, instalacjami przestrzennymi – nierzadko zaskakującymi motorycznością i interaktywnością – oraz działaniami efemerycznymi związanymi z konceptualizmem. Była to twórczyni dająca osadzić się w różnych nurtach sztuki – wspomnianym już konceptualizmie, strukturalizmie, malarstwie materii, abstrakcji geometrycznej, sztuce pojęciowej i poezji konkretnej, a nadto, w tradycji op-artu. Cechowała ją niezwykła aktywność pod względem wystawienniczym – pokazywała swoje prace na wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, także zbiorowych, których od 1953 roku było ok. 350! Uczestniczyła w najważniejszych, najbardziej liczących się dla artystów neoawangardowych wydarzeniach: m.in. w Plenerach Koszalińskich w Osiekach (1964-1981), Sympozjum Plastycznym Wrocław’70, I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965 r.), Sympozjum Artystów-Plastyków i Naukowców w Puławach (1966 r.). W 2011 została wyróżniona Złotą Odznaką ZPAP. Twórczość artystki spoczywa w zbiorach muzeów polskich i zagranicznych.
Na organizowanej wystawie retrospektywnej prezentowane są obrazy, rysunki, kolaże i asamblaże powstałe od lat 50. XX wieku, aż po pierwszą dekadę XXI wieku. Wystawie towarzyszy katalog.

Na organizowanej wystawie retrospektywnej prezentowane są obrazy, rysunki, kolaże i asamblaże powstałe od lat 50. XX wieku, aż po pierwszą dekadę XXI wieku. Wystawie towarzyszy katalog.

——————————————

organizator: Fundacja 9/11 Art Space
www.fundacjaartspace.pl
fundacjaartspace@gmail.com

partnerzy:
Galeria Piekary
Galeria Sztuki Współczesnej ESTA

patronat medialny:
Artinfo.pl
Contemporary Lynx
Magazyn Szum

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Fundusz Promocji Kultury
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *