Lokalny Fyrtel

Najciekawsze wydarzenia z Poznania i okolicy

Wkraczając w nowy wymiar. Twórczość Sophie Taeuber-Arp – wystawa

Kiedy:
Październik 11, 2019@12:00 pm – 8:00 pm
2019-10-11T12:00:00+00:00
2019-10-11T20:00:00+00:00
Gdzie:
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Koszty:
od 7 zł
Kontakt:
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Wkraczając w nowy wymiar. Twórczość Sophie Taeuber-Arp - wystawa @ Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Wystawa prac z kolekcji Fundacji Arp, Berlin / e.V.
kuratorka: dr Maike Steinkamp
aranżacja wystawy: Paweł Grobelny

wernisaż wystawy: 12.09. g. 19 Sala Wystaw
bilety: 10 zł (n), 7 zł (u)

Wejdź z nami w nowy wymiar sztuk plastycznych! Twórczość Sophie Taeuber-Arp uznaje się za modelowe odzwierciedlenie abstrakcyjno-geometrycznych koncepcji, jakie rozwinęły się w pierwszej połowie XX wieku w różnych krajach, także w Polsce. Wystawa w CK ZAMEK zaprezentuje dorobek Sophie Taeuber-Arp z okresu: od końca lat 20. XX wieku do przedwczesnej, tragicznej śmierci artystki w styczniu 1943 roku. W tych bowiem latach Sophie Taeuber-Arp wypracowała swój charakterystyczny, unikalny styl i zbudowała świadomość siebie jako wolnej, nieograniczonej konwencjami twórczyni. Sophie Taeuber-Arp znalazła się w gronie artystów nowoczesnych z kręgu abstrakcji i konstruktywizmu, takich jak: Hans Arp, Alexander Calder, Joan Miró czy Katarzyna Kobro. Wszyscy oni złożyli swoje podpisy pod „Manifestem dymensjonistycznym” – jednym z najważniejszych tekstów programowych awangardy w historii sztuk wizualnych.

Wkład Sophie Taeuber-Arp w rozwój nurtu abstrakcyjnego i geometrycznego oraz znaczenie jej dorobku były przez wiele lat niedostrzegane i niedoceniane. Jednak późniejsze badania i ocena jej dzieł przyznały artystce ważne miejsce w historii sztuki XX wieku.

W twórczości Sophie Taeuber-Arp można odkryć fascynację malarstwem, architekturą, matematyką, fizyką, filozofią, tańcem i modą. Niektóre z tych dziedzin będziemy zgłębiać podczas warsztatów
i wykładów, towarzyszących wystawie. Wielokształtne płaszczyzny, barwne figury, przecinające się linie z obrazów artystki staną się pretekstem do stworzenia autorskich obiektów abstrakcyjnych podczas warsztatów rodzinnych. Dzięki współpracy z Teatrem Animacji poznamy tajemnice pracowni krawieckiej i lalkarskiej. W kontekście twórczości Sophie Taeuber-Arp przyjrzymy się m.in.: biżuterii jej czasów, geometrii w sztuce i teatrowi dadaistów.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *