Wojciech Plewiński – Dziewczyny

fot. materiały organizatora
Kiedy:
Marzec 8, 2019 – Kwiecień 7, 2019 całodniowy
2019-03-08T00:00:00-01:00
2019-04-08T00:00:00+00:00
Gdzie:
Przystań Sztuki
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Przystań Sztuki
Wojciech Plewiński - Dziewczyny @ Przystań Sztuki

„Kociaki Przekroju” na Przystani Sztuki
8 marca o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż, a następnie na wystawę niesamowitych zdjęć Wojciecha Plewińskiego – legendy polskiej fotografii.

Anna Dymna, Beata Tyszkiewicz, Barbara Kwiatkowska, czy Ewa Krzyżewska– to tylko niektóre „dziewczyny” fotografowane przez Wojciecha Plewińskiego na okładki tygodnika „Przekrój”. Wernisaż wystawy „Wojciech Plewiński: Dziewczyny” prezentującej 17 portretów zobaczymy, jak przystało na temat, dokładnie w Dzień Kobiet – 8 marca na Przystani Sztuki w Poznaniu.
Podczas wernisażu będzie okazja do spotkania z 91-letnim Wojciechem Plewińskim oraz jego synem Maciejem, również fotografem. Wystawa potrwa do 7 kwietnia. Wstęp wolny.

*Fotografia w wydarzeniu przedstawia Barbarę (Kasię) Leszczuk.

Wojciech Plewiński to prawdziwa legenda polskiej fotografii. Urodzony w 1928 roku, zdjęcia zaczął robić w roku 1953 i niemal od razu zwrócił na siebie uwagę swoim czujnym i czułym spojrzeniem. Porównywany do francuskich fotografów humanistycznych: Roberta Doisneau, Édouarda Boubata i Henri’ego Cartier-Bressona, Plewiński, oprócz portretów kobiet, robił również zdjęcia dokumentalne i reportaże, w których doskonale oddawał klimat i ducha epoki, opowiadał historię o człowieku i jego najbliższym sąsiedztwie. Największą sławę przyniosły my jednak „kociaki”, bo tak powszechnie nazywane były dziewczyny z okładek „Przekroju”.

– Czy mogę zrobić pani zdjęcie na okładkę „Przekroju”? – takim pytaniem Wojciech Plewiński przestawiał się zwykle wybranej z tłumu dziewczynie, uśmiechał się, wyciągał legitymację prasową, a zaraz potem aparat fotograficzny. Zdjęcia dla krakowskiego tygodnika zaczął robić już w latach 50. i szybko zaczął wyróżniać się niepowtarzanym stylem, klasą oraz oczywiście urodą fotografowanych modelek. Pomysł na sesje okładkowe wyszedł od redaktora naczelnego pisma – Mariana Eile, który inspirował się trendami z zachodu, a ponadto sam był wielbicielem pięknych kobiet.

Jednak zdjęcia Wojciecha Plewińskiego pokazują znacznie więcej niż tylko ładne twarze. Dokumentują również całkiem spory fragment historii polskiej sztuki, mody oraz życia społecznego i towarzyskiego. W czasach PRLu, w którym królował kult przodowniczek pracy, traktorzystek, czy spawaczek, portrety naturalnych i zmysłowych dziewczyn w swoim naturalnym środowisku były prawdziwym ewenementem.

Dziś ogląda się te zdjęcia z równą przyjemnością, co kilkadziesiąt lat temu. Dzięki nim mamy unikalną szanse przyjrzeć się twarzom nietkniętym fotoshop’em, bez powiększonych ust, czy oczu. Warto więc w te oczy zajrzeć i docenić urodę nie tylko kobiet, ale również samych zdjęć.

Kuratorem wystawy jest Valdemar Plusa
Współorganizatorem wystawy jest spółka Artbankinc

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*