Wspólna Niedziela na Zamku

fot. materiały organizatora
Kiedy:
Marzec 17, 2019@11:00 am – 6:00 pm
2019-03-17T11:00:00-01:00
2019-03-17T18:00:00-01:00
Gdzie:
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Wspólna Niedziela na Zamku @ Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Będziemy uczyć się patrzenia na architekturę na przykładzie ulicy Święty Marcin. Podczas warsztatów prowadzonych przez Polę Lisowską dzieci zamienią się w małych architektów, którzy mają za zadanie odwzorować na makiecie dużą i małą architekturę ulicy Święty Marcin. W południe wyjdziemy na spacer po nowo otwartym i wyremontowanym odcinku tej ulicy. Posłuchamy o historii tego miejsca, stojących tam budynkach, nowych rozwiązaniach zaprojektowanych przez Studio ADS i potencjale, który wciąż drzemie w Świętym Marcinie. Po spacerze Jakub Głaz będzie rozprawiał się ze szkodliwym przekonaniem, że o architekturze – jak i o gustach – się nie rozmawia.

PROGRAM:
g. 11 Scena Nowa / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie CK ZAMEK od 11.03.
„Ulica Święty Marcin w miniaturze” – warsztaty z architektury dla dzieci w wieku 6-12 lat
prowadzenie: Pola Lisowska

Podczas warsztatów zamienimy się w małych architektów. Będziemy pracować w grupach projektowych, dzięki czemu dowiemy się, na czym polega współpraca w takich zespołach. Każda grupa będzie miała za zadanie odwzorować na makiecie dużą i małą architekturę ulicy Święty Marcin. Na końcu zajęć połączymy siły i złożymy jedną wspólną pracę. Porozmawiamy o funkcjach rozmaitych elementów miejskich. Przez zabawę lepiej poznamy specyfikę przestrzeni publicznej.

prowadzenie: Pola Lisowska, absolwentka School of Form specjalizująca się w projektowaniu przestrzeni użytkowej. W ramach swojej działalności stawia na uwrażliwianie dzieci na estetykę, otaczanie ich naturą, stonowanymi kolorami i zróżnicowaną fakturą przedmiotów.

g. 11.15 Sala Prób / wstęp wolny
„Misja aliancka na Zamku” – wykład o historii Zamku
prowadzenie: Janusz Pazder

g. 12 zbiórka: przy kasach CK ZAMEK / wstęp wolny
„Przemienienie Świętego M.” – spacer po ulicy św. Marcin
prowadzenie: Jakub Głaz

Kiedyś główna handlowa ulica miasta, potem martwa arteria, będąca wstydliwym miejscem na mapie Poznania. Jednak śmierć kliniczną Święty Marcin ma już chyba za sobą. Po gruntownej przebudowie to zupełnie inna ulica! Czy remont się powiódł? Czy odmieniony Święty Marcin stanie się wizytówką Poznania? Co jeszcze trzeba na nim zmienić? Co daje szansę na dalsze ożywianie tej ulicy? Sprawdzimy to podczas spaceru po nowo otwartym i wyremontowanym odcinku ulicy. Opowiemy o historii tego miejsca, stojących przy nim budynkach, nowych rozwiązaniach zaprojektowanych przez Studio ADS i potencjale, który wciąż drzemie w Świętym Marcinie.

g. 13.30 Sala Prób / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie CK ZAMEK od 11.03.
„Portrety architektury” – warsztaty patrzenia na architekturę dla osób w wieku 15+
prowadzenie: Jakub Głaz

O architekturze się w Polsce nie rozmawia, tak jak o gustach, o których – zgodnie z powiedzeniem – się nie dyskutuje. Tymczasem architektura powinna być oceniana nie tylko przez pryzmat gustów, ale też z racji na funkcjonalność, wpisanie w szerszy kontekst, oddziaływanie na otoczenie, sposób jej użytkowania i wiele innych czynników. Zapraszamy więc na naukę patrzenia na architekturę i przestrzeń. Poddajmy je wspólnej analizie, rozbierzmy na czynniki pierwsze, a potem stwórzmy wspólnie ich pisemne portrety. Na warsztat bierzemy ulicę Święty Marcin. To idealny model do portretowania, bo nikogo nie pozostawia obojętnym. Tym większe mamy pole do popisu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*