Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




XII Edycja festiwalu kultury “Ukraińska Wiosna”

Kiedy:
maj 9, 2019 – maj 12, 2019 całodniowy
2019-05-09T00:00:00+00:00
2019-05-13T00:00:00+00:00
Gdzie:
Centrum Kultury Zamek
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Ukraińska Wiosna
XII Edycja festiwalu kultury "Ukraińska Wiosna" @ Centrum Kultury Zamek

Podczas czterech intensywnych dni, proponujemy ukraińską podróż: muzyczną i literacką. Zachęcamy, jak zawsze do dyskusji i wspólnych seansów filmowych. Niech maj znów będzie w kolorach niebiesko-żółtych!

CZWARTEK 09.05.

I. WYDARZENIE:
W konferencji, zatytułowanej „Ukraińskie ślady w Wielkopolsce – historia, kultura, język”, wezmą udział naukowcy z Polski i Ukrainy, dyplomaci, dziennikarze, tłumacze, działacze społeczni oraz studenci. Jej celem będzie zwrócenie uwagi na ukraińskie wątki, przejawiające w się w regionalnej historii. Pomimo geograficznego oddalenia Wielopolski od wschodniej granicy ukraińskie ślady odnajdujemy w biografiach wielu lokalnych działaczy, pisarzy, artystów, a nawet sportowców. Spotkanie będzie zatem próbą kolejnego odkrycia Ukrainy, która, jak się okazuje, bywa nam bliższa niż się pozornie wydaje.
Hotel „Wielkie Prusy” to nowa, pełna karkołomnych przygód i szpiegowskich tajemnic, powieść detektywistyczna Bogdana Kołomijczuka. Rok 1905, Adam Wistowych – jeden z najlepszych śledczych, a zarazem lwowski komisarz, pnie się po kolejnych szczeblach kariery. Aby pomóc młodszemu koledze, adiunktowi Samkowskiemu, komisarz bierze teoretycznie łatwą sprawę. Okazuje się jednak, że wątki z nią związane wykraczają daleko poza granicę Lwowa, a nawet poza granicę imperium. Śledztwo doprowadza Wistowycza do Poznania, gdzie kilku wpływowych urzędników i przedsiębiorców łączy swe siły z mafią, aby przeciwstawić się wspólnemu wrogowi – rosyjskim szpiegom. Nagle członkowie tego syndykatu zaczynają ginąć w dosyć okrutnych okolicznościach… W całym tym chaosie niespodziewanie pojawia się była żona Wistowycza, berlińska aktorka – Anna Kalisz. Komisarz stanie oko w oko z najniebezpieczniejszą sprawą w swoim życiu.
Program konferencji z podaniem będzie niedługo dostępny na stronie festiwalu.
Wersja wstępna programu konferencji:
Witold Horowski (konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu) Dyplomacja społeczna w czasie niepogody. O hartowaniu poznańskiego NGO na polu relacji polsko – ukraińskich latach 2011-2019.
HISTORIA
Dmytro Czornyj (Charkowski Narodowy Uniwersytet im. Karazina, Katedra Ukrainoznawstwa) Східна Великопольща – Слобожанщина: шляхи і роздоріжжя поляків в роки Першої світової війни і Української революції [Wschodnia Wielkopolska i Słobożańszczyzna: drogi i rozdroża Polaków podczas pierwszej wojny światowej] Orest Krasiwski (Instytut Kultury Europejskiej UAM) Між Україною та Великопольщею: граф М.Тишкевич (1857-1930) український політичний діяч і Великопольща [Między Ukrainą a Wielkopolską: hrabia Mychajło Tyszkewycz (1857-1930) ukraiński działacz polityczny i Wielkopolska] Marek Figura (Instytut Wschodni UAM) U progu niepodległości. Stosunki polsko-ukraińskie na łamach prasy wielkopolskiej w 1918 r.
Grzegorz Skrukwa (Instytut Wschodni UAM) Nykyfor Awramenko – Zaporożec z Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w Poznaniu
Katarzyna Jędraszczyk (Instytut Kultury Europejskiej UAM) Strzałkowo – miejsce pamięci
Marta Studenna-Skrukwa (Instytut Wschodni UAM) Modelowe socjalistyczne miasto – obraz Charkowa w wybranych tekstach propagandy radzieckiej w epoce Breżniewa

KULTURA
Bohdan Durnyak (Akademia Drukarstwa we Lwowie, rektor), Мирослава Кулинич (Доктор наук філологічних УАД), Ярослав Угрин (проректор УАД) Львів. Друкарська справа в Галичині та Великопльщі: історико-аналітичні паралелі [Drukarstwo w Galicji i Wielkopolsce: paralele historyczno-analityczne] Grzegorz Seroczyński (dyrektor Biura Polonijnego Kancelarii Senatu) Poznański okres w życiu Konstantego Gorskiego
Radosław Nawrot (Gazeta Wyborcza) Ukraińcy w historii sportu w Wielkopolsce
ks. Trochanowski Arkadiusz (Parafia Greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałczu) Znaczenie duszpasterstwa greckokatolickiego dla Ukraińców w północnej Wielkopolsce
Igor Ksenicz (Instytut Kultury Europejskiej UAM) Wymuszone partnerstwo? Współpraca Województwa Wielkopolskiego i Obwodu Charkowskiego

LITERATURA I JĘZYK
Błażej Wandtke (dziennikarz, autor programu Tajemnice Poznania) Skrzetuski Sienkiewicza a Skrzetuski historyczny. Bohater czy warchoł?
Ryszard Kupidura (Instytut Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej UAM) Ukrainika wśród wydań zakładu drukarskiego i wydawniczego Jarosława Leitgebra do 1895 roku
Jarosław Poliszczuk (Instytut Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej UAM) Apologia Kijowa w ujęciu artystycznym Jurija Łypy.
Tetiana Kosmeda, Dominika Janczura (Instytut Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej UAM) Антропонімікон мешканців Познані: українські сліди. [Antroponimika mieszkańców Poznania: tropy ukraińskie] Anna Chraniuk (Stowarzyszenie „Polska-Ukraina” w Poznaniu) Polsko-ukraiński surżyk na stronach FB

KIEDY: 9.05, godz. 9.00 – 17:00
GDZIE: Scena Nowa, Centrum Kultury ZAMEK (ul. Św. Marcin 80/82)
Wstęp wolny

II WYDARZENIE:

Wieczór kina ukraińskiego

1. Projekt Ukraїner – trzy filmy krótkometrażowe poruszające tematykę: tradycji kobziarzy i ukraińskiej bandury, przestrzeniach na wschodzie Ukrainy oraz o dawnym rzemiośle tzn. „liżnyków” na Huculszczyźnie
Czas trwania: (10:54 min, 7:35 min, 11:43 min,) (ul. Św. Marcin 80/82 )
KIEDY: 9.05, godz. 17:30
2. Kino ukraińskie. “Malewicz. Ukraiński kwadrat” – film dokumentalny o jednym z najbardziej znanych malarzy ХХ wieku, Kazimierzu Malewiczu. Nowe fakty, wspomnienia oraz komentarze światowych badaczy, rzucają nowe spojrzenie na osobowość wielkiego artysty oraz odkrywają jego twórczość w nowej odsłonie i niespotykanym dotąd ukraińskim wymiarze.
Reżyseria: Dmytro Dżulaj
Produkcja: Radio Swoboda
Czas trwania: 1h 29 minut
LINK DO WYDARZENIA: https://www.facebook.com/events/318417288864402/
Wstęp 2 zł
KIEDY: 9.05, godz. 17:00
GDZIE: Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK (ul. Św. Marcin 80/82)

III Wydarzenie:
Intensywny I dzień festiwalowy zamykać będzie spotkanie z Bohdanem Kołomijczukiem, lwowskim pisarzem, autorem powieści historycznych oraz kryminalnych. Pisarz od 2016 roku związany jest z Poznaniem i jako pierwszy współczesny autor zaczął wprowadzać w swej twórczości wątki związane z naszym miastem. Na tegorocznej Ukraińskiej Wiośnie Bohdan Kołomijczuk zaprezentuje swą najnowszą powieść „Hotel Wielkie Prusy”.
Hotel „Wielkie Prusy” to nowa, pełna karkołomnych przygód i szpiegowskich tajemnic, powieść detektywistyczna Bogdana Kołomijczuka. Rok 1905, Adam Wistowych – jeden z najlepszych śledczych, a zarazem lwowski komisarz, pnie się po kolejnych szczeblach kariery. Aby pomóc młodszemu koledze, adiunktowi Samkowskiemu, komisarz bierze teoretycznie łatwą sprawę. Okazuje się jednak, że wątki z nią związane wykraczają daleko poza granicę Lwowa, a nawet poza granicę imperium. Śledztwo doprowadza Wistowycza do Poznania, gdzie kilku wpływowych urzędników i przedsiębiorców łączy swe siły z mafią, aby przeciwstawić się wspólnemu wrogowi – rosyjskim szpiegom. Nagle członkowie tego syndykatu zaczynają ginąć w dosyć okrutnych okolicznościach… W całym tym chaosie niespodziewanie pojawia się była żona Wistowycza, berlińska aktorka – Anna Kalisz. Komisarz stanie oko w oko z najniebezpieczniejszą sprawą w swoim życiu.

KIEDY: godz. 19.30
GDZIE: Scena Nowa, Centrum Kultury Zamek (ul. Św. Marcin 80/82)
WSTĘP WOLNY

PIĄTEK 10.05

I WYDARZENIE:
INSO-Lviv – koncert orkiestry symfonicznej
Niezwykłe wydarzenie, które pozwoli na wyjątkowe muzyczne, ukraińskie doznania. W minionym roku zespół obchodził swoje dwudzieste urodziny. To jednocześnie niezywkle młody, ale również dojrzały zespół, który prezentuje bardzo bogaty repertuar, od muzyki klasycznej po jazz. INSO-Lviv jest stałym uczestnikiem międzynarodowych festiwali, zarówno w Ukrainie, jak i za granicą, w tym „Wirtuozi”, „Kontrasty”, „Leopolis Jazz Fest”, „LvivMozArt”. W 2017 roku orkiestra z powodzeniem występowała na 24. Międzynarodowym Konkursie Johannesa Brahmsa w Austrii, na festiwalu „Rethinking Europe: Ukraine” w Szwecji, w Holandii z międzynarodową trasą koncertową „Carmina Burana”, która zjednoczyła Holandię, Rumunię i Ukrainę.
Popularność przyniosło im również wykorzystywanie różnych form sztuki podczas koncertów: baletu, animacji piaskowej, wizualizacji. Dyrygentem tej orkiestry jest najmłodszy dyrygent w Europie – Yaroslav Shemet, który zaczął swoją karierę w wieku 13 lat. Już wówczas dyrygował pod jego batutą odbywały się koncerty w największych i najbardziej znanych operach Europy.

KIEDY: 10.05, godz. 20.00
GDZIE: SALA WIELKA, Centrum Kultury ZAMEK (ul. Św. Marcin 80/82)
WSTĘP WOLNY

LINK DO WYDARZENIA: https://www.facebook.com/events/2022597361367807/
O ORKIESTRZE:
„INSO-Lviv” (Międzynarodowa Orkiestra Symfoniczna Lwów) została założona w 1998 roku.
Bardzo ważną częścią działalności orkiestry jest współpraca ze światowej sławy muzykami i kompozytorami.
W programach koncertowych orkiestry wystąpili tak wybitni soliści jak Francois Leleux, Lisa Batiashvili, Wolfgang Emanuel Schmidt, Alexander Zemtsov, Sergey Nakariakov, Otto Sauter, Valeriy Sokolov, Vadim Neselovskyi, Simon Trpčeski, Ilya Grubert, Alan Bern, Lorin Sklamberg, Andriy Bielov, Leopold Kozlowski, Claude Delangle, Alessandro Safina, Maria Prinz, Philippe Pierlot i wielu innych. INSO-Lviv z powodzeniem współpracowała z gościnnie występującymi dyrygentami, włączając Georg Kugi, Sir Dirk Brossé, Krzysztof Penderecki, Oksana Lyniv, Raymond Janssen, Simon Camartin, Reinhard Seehafer, Fahraddin Kerimov, Steven Decraene, Anna Skryleva, Nicolás Pasquet, Dalia Stasevska, Christian Schumann, Yaroslav Shemet i iinych.
Corocznie „INSO-Lviv” organizuje trasy koncertowe po Europie. Zasięg ich tournée poszerzył się także na Kolumbię i Chiny. Regularnie występują w wielu festiwalach na terenie kraju jak i zagranicą.
Nagrana przez nich płyta zdobyła nagrodę rozgłośni Radio Swiss Classic. W lipcu 2017 Paramax Films, francuska wytwórnia filmowa nagrała film z występu INSO-LVIV na międzynarodowym festiwalu Alfa Jazz z światowej sławy Avishai Cohen Trio. Film nadawany był przez Metro Classic-Jazz TV. W roku 2018 orkiestra występowała na scenie Leopolis Jazz Fest wraz z wybitnym basistą światowej sławy Lars Danielsson i jego grupą Liberetto III.
W 2017 roku orkiestra nawiązała owocną współpracę z Brytyjską wytwórnia muzyczną Toccata Classics. Jesienią 2018 roku płyta „Skoryk: Paganini by Arrangement” ujrzała światło dzienne 24 kaprysami Niccolò Paganiniego w aranżacji dla dużej orkiestry symfonicznej Myroslava Skoryka, poświęconej 80-tej rocznicy urodzin Maestro Skoryka. Wykonano także premierowe nagranie światowych dwóch utworów węgiersko-żydowskiego kompozytora Pála Hermanna.
„INSO-Lviv” jest nosicielem i promotorem idei pokoju, w swoich projektach orkiestra wypełnia kluczową misję dyplomacji międzykulturowej dzięki jednoczącej siły muzyki. W marcu 2014 „INSO-Lviv” zainicjowała i przeprowadziła ogólnoukraiński projekt kulturalny „Shared Sky” w którym siedem wiodących ukraińskich orkiestr symultanicznie wykonało „Odę do Radości” Beethovena na płycie głównych lotnisk Ukrainy (Kijów, Odessa, Donieck, Charków, Dniepropietrowsk, Lwów) podkreślając jedność Ukrainy i zaznaczając podpisanie układu o stowarzyszeniu politycznym między Ukrainą a UE. W 2015 „INSO-Lviv” zorganizowała na szeroką skalę międzynarodowe wydarzenie muzyczne „BACH Maraton – Ready. Steady. BACH!” w którym brało udział ponad 600 muzyków z różnych krajów ustanawiając rekord na najdłuższy występ grając muzykę Bacha na Ukrainie.
Corocznie orkiestra realizuje projekty muzyczne pod hasłem „Classic for Peace”, jeden z nich miał miejsce w Kijowie 15 listopada 2015 roku. I został wysoko oceniony z udziałem Sir Dirka Brossé jako dyrygenta, światowej sławy kompozytora, głównego dyrygenta Gwiezdnych Wojen w światowej trasie koncertowej. Co roku orkiestra prezentuje koncerty z serii „Symphonic Pearls of Vienna”, „Music of the Danube Region”, „INSO-Lviv Orchestral Academy” we współpracy z austriackim dyrygentem Georgem Kugim.
O uznaniu wysokiego poziomu zawodowego „INSO-Lviv” świadczy fakt, że został zaproszony na rezydencję na międzynarodowych festiwalach, a mianowicie na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Klasycznej „LvivMozArt”, 24 Międzynarodowy Konkurs Johannesa Brahmsa w Poertschach (Austria). W 2017 i 2018 roku orkiestra udała się na udane trasy koncertowe po Holandii (między innymi koncerty w Concertgebouw Amsterdam i De Doelen Rotterdam) pod kierunkiem holenderskiego dyrygenta Raymonda Janssena, założyciela i dyrektora Cadenza European Art Productions.
Orkiestra realizuje aktywną działalność wolontariacką i edukacyjną.
„INSO-Lviv” to jasna paleta emocji, którymi muzycy dzielnie obdarzają publiczność, realizując swoją misję artystyczną i edukacyjną, a także misję dyplomacji kulturalnej.
Dyrektorem artystycznym orkiestry jest Artysta Ludowy Ukrainy, laureat Nagrody Narodowej Tarasa Szewczenki, akademik Ukraińskiej Akademii Sztuki, profesor, kandydat historii sztuki, Bohater Ukrainy – Myroslav Skoryk.
Od 2007 roku przewodniczącym zarządu orkiestry, kreatywnym doradcą i inicjatorem wielu projektów i programów była Iolanta Pryshlyak

„… orkiestra z młodymi zmotywowanymi i ciekawymi muzykami” – Lisa Batiashvili
„Ich entuzjazm, poświęcenie i profesjonalizm wywarł na mnie duży wpływ” – Sir Dirk Brossé
„INSO-Lviv jest czymś szczególnym – łączy profesjonalną etykę z młodym, otwartym duchem!” – Alexander Zemtsov

II WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE W GNIEŹNIE:
Co roku Ukraińska Wiosna stara się otworzyć się również na inne miasta w regionie. W tym roku również. Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi jest Wieczór Kina Ukraińskiego. W ramach festiwalu odbędą się pokazy specjalne krótkometrażowych filmów z almanachu „Wszystko zaczyna się w Kijowie”. Ukraina, 2018 r. Projekt filmowy “Wszystko zaczęło się w Kijowie” opracowany został w ramach zintegrowanego projektu „Oglądaj ukraińskie – twórz swoją przyszłość”, w celu promocji Kijowa i Ukrainy. To jest zestaw noweli filmowych, o różnych tematach i w różnych gatunkach, połączone jednym tematem – miłością do Kijowa, jego niepowtarzalności, charyzmy i muzykalności, napełnionego artystycznymi wydarzeniami i kulturowymi wartościami w skali światowej.
1. Maj, 2018 r., 25 min. Reżyseria: Wiktor Pryduvalov
Dwoje aktorów jest w sobie zakochanych. W odosobnieniu umieją wyrażać swoje uczucia. Zdjęcia się kończą, a miłość trwa …
2. Zwyczajny poranek, 2018 r., 18 min. Reżyseria: Kadim Tarasov
Młoda para mieszka we wspólnym mieszkaniu, ale każdy z nich ma własne życie. Dziewczyna pisze powieść, chłopiec biegnie do pracy. Kiedy przypadkowo historie z powieści zaczynają pojawiać się w życiu męża, małżonkowie zaczynają rozumieć, jak drodzy są dla siebie nawzajem.
3. Klaun, 2018 r., 6 min. Reżyseria: Sasza Kyrienko
Każdego ranka klaun wchodzi do autobusu i występuje dla pasażerów, robi prezenty dla dzieci i kierowcy. Wszyscy są szczęśliwi i uwielbiają go. Ale któregoś razu on się nie pojawia. Policja znajduje go martwym w domu: w swoim krześle przed lustrem, z makijażem.
4. Na swojej ziemi Ukraina, 2018 r., 7 min. Reżyseria: Sasha Kyriyenko Obsada: Stanislav Boklan, Nina Naboka, Olexander Bykov.
Film “Na swojej ziemi” nie jest opowieścią o wojnie, jest to opowieść o ludziach, którzy znaleźli się w trudnych okolicznościach. To szczera i ludzka historia, w której postacie są prawdziwe, bliskie mi samej. Tu nie ma wojny – tu są tylko skutki tej okropnej tragedii. Wojna wszystkim zabiera normalne życie i to właśnie pokazuje film. Producent almanachu filmowego – firma “VAVILON”. Generalny partner almanachu filmowego – państwowa grupa rolno-przemysłowa ” Agricom Group “
KIEDY: godz. 18.00
GDZIE: Sala kinowa 1,34 w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, przy ul. Kostrzewskiego 5,
WSTĘP WOLNY
Zaraz po tych pokazach, odbędzie się prelekcja filmu “Człowiek z taboretem” „Człowiek z taboretem” to film biograficzny o życiu ukraińskiego reżysera, podróżnika oraz realizatora znakomitych projektów Leonida Kantera. Tytuł filmu – „Człowiek z taboretem” – ma związek z nazwą wypraw Kantera do 4 oceanów „Z taboretem do oceanu”. Film powstał na podstawie wideo nakręconego przez Cantera podczas jego podróży do Przylądka Horn. Jego przyjaciele (ludzie, z którymi podróżował i kręcił filmy) ukończyli projekt rozpoczęty jeszcze za życia reżysera. Leonid Kanter zdecydowanie wyróżnia się na tle kinematografii ukraińskiej. Stworzył on kilka bardzo znanych dzieł, wśród których możemy znaleźć film biograficzny o Wasylu Slipaku, „MIT”. Napisy w j. polskim KIEDY: godz. 19:20 GDZIE: Sala kinowa w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, przy ul. Kostrzewskiego 5. WSTĘP WOLNY
Zaraz po projekcji filmowej planowane jest spotkanie z reżyserką filmu Katarzyną Miziną, która opowie, jak nagrywano film, jakie trudności spotkały ekipę podczas kręcenia filmu, co odkryła osobiście dla siebie i co stawiała przed sobą jak współautorka filmu. Wszystkie szczegóły dotyczące tego spotkania będą się pojawiać na stronie internetowej festiwalu: http://ukrainskawiosna.com.pl/
KIEDY: 12.05, godz. 19.30
GDZIE: Sala kinowa 1,34 w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, przy ul. Kostrzewskiego 5,
WSTĘP WOLNY
SOBOTA 11.05

I. WYDARZENIE:
WARSZTATY DLA DZIECI “NOWE WIDOKI”
„Nowe widoki” – to warsztaty artystyczne dedykowane dzieciom z doświadczeniem migracji w wieku 7-11 lat.
Podczas warsztatów chcielibyśmy:
• umożliwić spotkanie oraz wzajemne poznanie się dzieci, które są w podobnej sytuacji migracji
• przyjrzeć się doświadczeniom związanym ze zmianą miejsca zamieszkania i odnajdywania się w nowym środowisku
• stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której swobodnie można wyrażać emocje i potrzeby związane z byciem „nowym”
• wpaść na nowe pomysły i dobrze się bawić
Jak będziemy pracować:
• podczas warsztatów z miejsc poderwiemy się dzięki ćwiczeniom przygotowanym zgodnie z metodą dramy, a sposobu na wyrażanie własnych doświadczeń poszukamy w kolażu
Co będziemy robić:
• dzielić się opowieściami i doświadczeniami
• chichotać
• tworzyć własne dzieła
• rozmawiać o tym jak kreatywnie można spędzać wolny czas w Poznaniu, w jakie działania i wydarzenia warto się włączać

Gwarantujemy przyjazną atmosferę, dużo dobrej zabawy i smaczne przekąski.
Zadbamy także o wsparcie translatorskie, ponieważ bardzo zależy nam na tym, aby nieznajomość języka nie stanowiła przeszkody w aktywnym uczestnictwie w naszym spotkaniu.

KIEDY: 11.05.2019 (10:30 – 12:30)
GDZIE: Scena Nowa w Centrum Kultury ZAMEK (ul. Św. Marcin 80/82)

CO NALEŻY ZROBIĆ, ABY SIĘ ZGŁOSIĆ? Wystarczy, że rodzic lub prawny opiekun dziecka wypełni kwestionariusz zgłoszeniowy (wkrótce udostępnimy link do kwestionariusza).

WARSZTATY SĄ BEZPŁATNE.
ZGŁOSZENIA PRZYJMUJEMY DO 26.04.2019.
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA. LICZY SIĘ KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ.

Warsztaty poprowadzą:
Elżbieta Grab – ukończyła studia w zakresie Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a także podyplomowe studia Arteterapia z elementami terapii pedagogicznej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Instruktorka Teatru Forum, trenerka dramy. Od wielu lat zaangażowana w działania społeczne oraz edukację antydyskryminacyjną, animatorka różnego rodzaju warsztatów i zajęć plastycznych oraz teatralnych dla dzieci, młodzieży i seniorów. Współpracuje m. in. ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej oraz Muzeum Polin.
Weronika Wardzyńska – filolożka ukraińsko-rosyjska, związana ze Stowarzyszeniem od 2012 roku, początkowo jako wolontariuszka „Ukraińskiej Wiosny”, następnie koordynatorka biura festiwalowego oraz pełnomocniczka d.s. konsularnych w Konsulacie Honorowym Ukrainy w Poznaniu. Obecnie zaangażowana w przygotowywanie oraz współprowadzenie projektów społecznych w ramach kolejnych edycji festiwalu. Ma kilkuletnie doświadczenie w organizowaniu warsztatów dla dzieci i młodzieży, a także we współpracy z małymi nowakami w ramach zajęć wyrównawczych z języka polskiego, prowadzonych w poznańskiej szkole podstawowej.
Wydarzenie odbędzie się w ramach XII edycji Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna”. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne POLSKA-UKRAINA. Festiwal współorganizuje Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.
LINK DO WYDARZENIA: https://www.facebook.com/events/845152005827361/

II WYDARZENIE:

SPOTKANIE INFORMACYJNE NA TEMAT SYSTEMU OŚWIATY
W POLSCE
Spotkanie informacyjne na temat systemu oświaty w Polsce – jest dedykowane cudzoziemcom, których dzieci są lub w przyszłości będą uczniami w polskiej szkole.
W ramach spotkania chcielibyśmy:
• w przystępny sposób przedstawić strukturę i specyfikę systemu edukacji w Polsce (typy szkół, zasady rekrutacji, odpłatna/nieodpłatna nauka)
• opowiedzieć o organizacji pracy szkoły (wywiadówki, dziennik elektroniczny, zajęcia dodatkowe, ocena opisowa)
• zaprezentować jak wygląda kwestia wsparcia dla cudzoziemców w Polskich szkołach (oddziały przygotowawcze, dodatkowe zajęcia z języka polskiego)
• porozmawiać o obowiązkach oraz prawach przysługujących cudzoziemcom
Liczymy na wspólną dyskusję nad możliwościami oraz ewentualnymi trudnościami, wynikającymi z rozpoczęcia nauki w polskiej szkole oraz próbę znalezienia odpowiedzi na najbardziej nurtujące uczestników pytania.
Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim, zapewnimy również wsparcie translatorskie, aby język nie stanowił bariery w komunikacji i każdy uczestnik/uczestniczka miał/miała poczucie, że może swobodnie podzielić się swoją opinią lub zadać pytanie
Spotkanie poprowadzi:
dr Izabela Czerniejewska – koordynatorka projektu Migrant Info Point (MIP) w Poznaniu, specjalistka ds. uczniów imigrantów w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, badaczka Centrum Badań Migracyjnych przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od wielu lat interesuje się tematyką migracji, wielokulturowości i edukacji wielokulturowej, szczególnie powiązań edukacji z migracjami. Autorka książki „Edukacja wielokulturowa. Działania podejmowane w Polsce” (2013) i licznych artykułów naukowych dotyczących tematyki migracji. Zaangażowana badaczka, uczestniczyła w badaniach naukowych dotyczących integracji cudzoziemców, uchodźców oraz migracji powrotnych do Polski. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, prowadzi krajowe i międzynarodowe projekty, szkolenia i warsztaty w tematyce wielokulturowej i migracyjnej.

KIEDY: 11.05.2019 (13:30 – 15:00)
GDZIE: Scena Nowa w Centrum Kultury ZAMEK (ul. Św. Marcin 80/82)

CO NALEŻY ZROBIĆ, ABY SIĘ ZGŁOSIĆ? Wystarczy wypełnić kwestionariusz zgłoszeniowy (wkrótce udostępnimy link do kwestionariusza).
WARSZTATY SĄ BEZPŁATNE.
ZGŁOSZENIA PRZYJMUJEMY DO 26.04.2019.
LINK DO WYDARZENIA: https://www.facebook.com/events/1313366848818528/

III. WYDARZENIE:

Jamala – koncert
Kolejny punkt programu przy którym serce bije nam mocniej. Susana Dżamaładinowa to ukraińska piosenkarka krymsko – tatarskiego pochodzenia, aktorka i autorka tekstów, której skalę głosu ocenia się na cztery oktawy. Artystka wykonuje utwory z gatunku jazzu, bluesa i soulu. Laureatka 61 Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku, który rozsławił ją na cały świat. Jamala wykonała utwór “1944”, odnoszący się do sytuacji Tatarów krymskich podczas II wojny światowej, deportowanych z kraju do Uzbekistanu i Kirgistanu.
Dżamala – ukraińska piosenkarka i kompozytorka krymsko – tatarskiego pochodzenia. W jej muzyce przeplatają się elementy kilku stylów muzycznych, można w niej usłyszeć: soul, jazz, pop oraz elementy muzyki elektronicznej. Przełomowym momentem w karierze Dżamali był występ na międzynarodowym konkursie młodych wykonawców „Nowa fala – 2009” w Jurmali (przedmieście Rygi, Łotwa), gdzie otrzymała nagrodę grand prix, urzekła jury wybitnym wokalem i wykonaniem piosenek w różnych stylach. W maju 2016 roku, Dżamala z piosenką „1944”, poświęconą deportacji Tatarów krymskich, została zwyciężczynią międzynarodowego konkursu piosenki „Eurowizja 2016”.

Swój pierwszy album Dżamala nagrała w wieku 9 lat, wykonując w studiu dwanaście dziecięcych oraz krymsko-tatarskich piosenek ludowych. Po ukończeniu nauki w klasie fortepianu w szkole muzycznej w rodzinnej Ałuszcie, rozpoczęła naukę w Liceum Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego w Symferopolu, potem została studentką Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie w klasie śpiewu operowego.

Dżamala na wielkiej scenie wystąpiła mając pietnaście lat. W przeciągu następnych kilku lat wzięła udział w dziesiątkach lokalnych konkursów na Ukrainie, w Rosji i w Europie oraz otrzymała wiele prestiżowych nagród, między innymi na „1 Concorso Europeo Amici della musica” we Włoszech.

Po zwycięstwie na festiwalu w Jurmali, Dżamala przeszła do kategorii top artystów, dając koncerty na wielu sławnych scenach od Astany po Amsterdam. Gazeta „Cosmopolitan” nazwała ją „Odkryciem roku”, Dżamala otrzymała ELLE Style Award w kategorii „Piosenkarka roku” oraz nagrodę „Człowiek roku 2009” w kategorii „Idol Ukraińców”.
Osiągała sukcesy także w kolejnych latach. Na dzień dzisiejszy najważniejszymi nagrodami Dżamali są:
– Best Fashion Award 2012 w kategorii “Natchnienia”
– ELLE Style Award 2012 w kategorii „Piosenkarka roku”
– YUNA 2016 w kategoriach „Najlepszy artysta solo”, „Najlepszy album (Podych)”, „Najlepsza piosenka (Zlywa)”
– YUNA 2017 w kategoriach „Najlepszy artysta solo”, „Najlepsza piosenka (1944)”, „Najlepszy Duet (Zamanyly)”
Na dzień dzisiejszy w dorobku piosenkarki są cztery albumy i jeden EP muzyki autorskiej. Debiutancki album „In Every Heart” został wydany 29 marca 2011 roku. Na płycie przedstawiono 15 kompozycji: 11 autorskich, krymsko-tatarską piosenkę ludową „Pengereden” oraz trzy dodatkowe utwory – piosenki, które Dżamala wykonała na „Nowej Fali 2009”. Pod koniec 2011 roku odbyło się pierwsze tournée Dżamali po ukraińskich miastach. Po prezentacji albumu w Kijowie piosenkarka występowała w operach we Lwowie, w Charkowie, Dnieprze, Zaporożu, Symferopolu i Sewastopolu. We wszystkich miastach wszystkie bilety zostały wyprzedane, a sale były pełne.
Autorem muzyki, większości tekstów oraz wokalnych aranżacji była sama Dżamala; tekst dwóch piosenek został napisany razem z pisarką Victorią Platovą, a dwa pozostałe teksty zostały napisane we współpracy z Artą Antonianą, z którą piosenkarka współpracowała przy mini-albumie „Djakuju”. Na tym albumie artystka odwołała się także do twórczej spuścizny wielkich poetek – na liście utworów można znaleźć piosenki napisane do wierszy Liny Kostenko („Neanderalczycy”) oraz Maryny Cwietajewoj („Noc”)
W maju 2016 Dżamala zwyciężyła w międzynarodowym konkursie piosenki Eurowizja 2016, otrzymawszy 534 głosy od widzów i jury. Wykonała wówczas piosenkę „1944”, poświęconą deportacji Tatarów krymskich.

KIEDY: 11.05, godz. 20.00
GDZIE: SALA WIELKA, Centrum Kultury ZAMEK
Wstęp wolny
LINK DO WYDARZENIA: https://www.facebook.com/events/253817028907141/

NIEDZIELA 12.05.

I. WYDARZENIE:

„Człowiek z Taboretem” – film dokumentalny
„Człowiek z taboretem” to film biograficzny o życiu ukraińskiego reżysera, podróżnika oraz realizatora znakomitych projektów Leonida Kantera. Tytuł filmu nawiązuje do książki „Z taboretem do oceanu”, którego ideą była podróż do czterech oceanów z kuchennym taboretem. Film powstał na podstawie wideo nakręconego przez Kantera podczas jego podróży do Przylądka Horn. Jego przyjaciele (ludzie, z którymi podróżował i kręcił filmy) ukończyli projekt rozpoczęty jeszcze za życia reżysera. Kanter jest reżyserem “The Ukrainians”, filmu dokumentalnego o obronie donieckiego lotniska i “Mit” o Wasylu Slipaku – śpiewaku operowym z Francji, poległym w szeregach ukraińskich bojowników na wojnie w Donbasie.

KIEDY: 12.05, godz. 17.00
GDZIE: Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK
Wstęp 2 zł

LINK DO WYDARZENIA:
https://www.facebook.com/events/1223314984493782/
Zaraz po projekcji filmowej planowane jest spotkanie z reżyserką filmu Katarzyną Miziną, która opowie, jak nagrywano film, jakie trudności spotkały ekipę podczas kręcenia filmu, co odkryła osobiście dla siebie i co stawiała przed sobą jak współautorka filmu. Wszystkie szczegóły dotyczące tego spotkania będą się pojawiać na stronie internetowej festiwalu: http://ukrainskawiosna.com.pl/
KIEDY: 12.05, godz. 19.00
GDZIE: Scena Nowa w Centrum Kultury ZAMEK (ul. Św. Marcin 80/82)

II WYDARZENIE:

Wieczór integracyjny dla wszystkich gości oraz organizatorów.
KIEDY: 12.05, godz. 20:30
GDZIE: Dubliner Pub

XII edycję Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna” dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Poznania #poznanwspiera
Wydarzenia odbędą się w ramach XII edycji Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna”. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne POLSKA-UKRAINA. Festiwal współorganizuje Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

źródło: https://www.facebook.com/events/578387689305465/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *