Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicy
Xprint 2019 – salon premier

Kiedy:
Grudzień 5, 2019 – Grudzień 8, 2019 całodniowy
2019-12-05T00:00:00-01:00
2019-12-09T00:00:00-01:00
Gdzie:
Pix.house
Kontakt:
Xprint 2019 - salon premier @ Pix.house

TERMIN:
05.12 – 08.12.2019 – główne wydarzenia festiwalowe

Tegoroczny festiwal książek fotograficznych XPRINT będzie miał nową formułę. Sekwencja kilkunastu premier zostanie uzupełniona o wystawy, spotkania z ekspertami i dyskusje. Zadamy kluczowe pytania o rolę dokumentowania i prezentacji materiałów fotograficznych w formie książek, a także wspólnie zastanowimy się jaką przyszłość czeka to medium.

Pierwszą zapowiedzią festiwalu będzie wystawa Mariusza Foreckiego „Mechanizm” – opowieść o transformacji społecznej w Polsce (1989 – 2019), którą zaprezentujemy od 15 listopada w poznańskiej galerii Pix.house.

Od 5 do 8 grudnia zapraszamy Państwa na cykl wydarzeń związanych z nowymi publikacjami. Zaczynamy od premiery kolejnej części „Kruchego Medium” – rozmów o fotografii Macieja Frąckowiaka. W Galerii Miejskiej Arsenał poruszymy kwestię roli fotografii, zadając pytanie: czy fotografia coś zmienia? Kolejne premiery, spotkania i dyskusje odbędą się w Inkubatorze Kultury Pireus oraz w księgarni i czytelni książek fotograficznych Pix.house. Zaprezentujemy premierowo książki: „Pies o dwóch ogonach” Michała Adamskiego (opowieść o współczesnych Węgrzech), „Cu Chi Tunnels Restoration Report” Michała Sity i Anny Pilawskiej-Sity (analiza współczesnego kontekstu zabytku architektury – sieci 250 km tuneli, używanych przez partyzantów w czasie wojny wietnamskiej), „Mechanizm” Mariusza Foreckiego (opowieść o transformacji w Polsce), „Wyjedź zostań” Rafała Siderskiego (intymna opowieść o pamięci) oraz publikację Macieja Jeziorka „Message” (wizualną interpretację pierwszego, napisanego w języku polskim, listu z Indii autorstwa Krzysztofa Pawłowskiego).

Podczas festiwalu zaprezentujemy premierowo zin „Rafa” Alicji Wróblewskiej – zwyciężczyni konkursu Talent Roku 2019. Odbędą się spotkania z Jankiem Brykczyńskim, Krzyśkiem Orłowskim i ekipą agencji RATS. Będziemy dyskutować o rynku książek fotograficznych w naszej części Europy oraz o nowych formach prezentacji materiałów dokumentalnych w kontekście ważnych zmian i zagadnień społecznych. Na specjalnym muzycznym pokazie zaprezentujemy makietę nowej książki Piotra Zbierskiego. W poznańskiej przestrzeni twórczej Centrala odbędą się wydarzenia towarzyszące wokół wystawy Krawędź poznania / The Edge of Knowing Magdy Biernat.

Organizator: Pix.house

Partnerzy: Galeria Miejska Arsenał, CENTRALA, Falter, Inkubator Kultury – Pireus

Partner główny/finansowanie: Miasto Poznań

wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny

PEŁNY PROGRAM —> https://pix.house/xprint2019/
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *