Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Zapis: Jarosław Bogucki/Szymon Zwoliński

Kiedy:
styczeń 29, 2020@12:00 pm – 6:00 pm
2020-01-29T12:00:00-01:00
2020-01-29T18:00:00-01:00
Gdzie:
Galeria Jerzego Piotrowicza Pod Koroną
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Galeria Jerzego Piotrowicza Pod Koroną
Zapis: Jarosław Bogucki/Szymon Zwoliński @ Galeria Jerzego Piotrowicza Pod Koroną

Wystawa prezentuje efekty współpracy zawodowej dr hab Jarosława Boguckiego oraz dr Szymona Zwolińskiego, którzy związani są z V Pracownią Rzeźby i Otoczenia na Poznańskim Uniwersytecie Artystycznym.

Punktem wyjścia do tejże ekspozycji jest Obrazowanie Przestrzenne jako zagadnienie rozwijane pod kątem analizy obszarów wizualnych dla rzeźb trudno dostępnych. Dzięki eksperymentom holograficznym, odbiorcy zyskują spektrum nowych form wyrazu wzbogacających tradycyjny warsztat rzeźbiarski. Wystawa prezentuje zapis obiektów rzeźbiarskich i kompozycji przestrzennych w formie holograficznej iluzji. Analogowa holografia to technika niebanalna i takie też są realizacje wybrane na wystawę, ich różnorodność i wielowątkowość zainteresują nawet najbardziej wybrednego konesera sztuk wizualnych.

Biogramy Twórców

Dr hab. Jarosław Bogucki

1991 – 1996 nauka w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu.
1997 – 2002 studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu).
Dyplom z wyróżnieniem w pracowni rzeźby prof. J. Petruka. 2012 obronił tytuł doktora w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne. Obecnie piastuje stanowisko kierownika V Pracowni Rzeźby i Otoczenia – Obrazowanie Przestrzenne na Wydziale Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. 2008 r. objął stanowisko kierownika Laboratorium Holograficznego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 2010r. współtworzy Studenckie Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej im. Prof. Józefa Kopczyńskiego . Uczestnik licznych wystaw w kraju i zagranicą. W dorobku posiada wiele realizacji pomnikowych m.in. fontanna „Chłopiec pod wierzbą” w Poznaniu, pomniki „Powstańca wielkopolskiego” w Czarnkowie i Grodzisku Wielkopolskim oraz „Legendy o Lechu” i „Legendy o Piaście Oraczu”, elementy Traktu Królewskiego w Gnieźnie.

W rzeźbie, która stanowi podstawę mojej twórczości, staram się zawrzeć uniwersalne spostrzeżenia dotyczące człowieka, jego kondycji, kruchości. Kieruję uwagę na cechy uniwersalne, które sprawiają, że jesteśmy ludźmi, wyjątkowym i niepowtarzalnym gatunkiem. Ukazuję targające nami emocje, pragnienia, potrzeby. Dotykam tych sfer naszego istnienia, które są niezmienne i determinują nasz gatunek, nie skupiam się na problemach czasów, w których żyjemy. Pokazuję czynniki niezmiennie determinujące ludzi, powodujące cykliczność życia. Figura ludzka pojawiająca się w moich przedstawieniach często nie ma cech indywidualnych. Raczej symbolizuje człowieka — mężczyznę, kobietę, dziecko — niż jest przedstawieniem konkretnej osoby. Niejednokrotnie całkowicie rezygnuję z portretu.
Gdy pracuję nad swoimi rzeźbami, poszukuję przedstawień oraz środków wyrazu bezpośrednio dotykających nurtujących mnie kwestii, umożliwiających intuicyjny odbiór moich prac, pozbawionych komentarza, zbędnej narracji. Zależy mi na tym, aby widz samodzielnie, bez żadnych ograniczeń, interpretował moje przedstawienia. Chcę, by moje rzeźby skłaniały do przemyśleń i refleksji, pobudzały do odkrywania indywidualnych cech, emocji charakteryzujących każdego z nas. Dzięki temu bowiem, w moim przekonaniu, każdy może w nich odnaleźć cząstkę siebie.
Kolejnym obszarem moich zainteresowań jest holografia. Hologram i rzeźba, dwie zupełnie inne formy przedstawienia, dzięki trójwymiarowości doskonale się uzupełniają. Kontrast między realnym, fizycznym obiektem, jakim jest rzeźba, a jej iluzorycznym przedstawieniem (hologramem) jest wartością dodaną, pozwalającą budować wypowiedź artystyczną na bazie tej odmienności. Holografia całkowicie odmieniła moje spojrzenie na rzeźbę, zmieniła też kontekst, w którym rzeźba funkcjonuje w moich pracach. Holografowanie stało się dla mnie kolejnym etapem pracy nad formą. Choć tradycyjnie pojmowana rzeźba niezmiennie pozostaje dla mnie w centrum uwagi, to właśnie holografia pozwoliła mi przenieść ją w zupełnie nowe obszary pracy twórczej.

dr Szymon Zwoliński
Urodzony w 1981 roku w Toruniu. Po ukończeniu szkoły średniej wiele podróżował poszukując miejsca dla siebie. W latach 2005 – 2011 studiował na Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 2010 roku pracuje na macierzystej uczelni, która przemianowana została na Uniwersytet Artystyczny. Realizuje prace rzeźbiarskie cechując się mieszaniną podejścia tradycyjnego i innowacyjnego, stale eksperymentuje z formą i technologią. Efekty jego zmagań artystycznych dają nieoczywiste efekty wizualne. Lubi wprowadzać do swoich prac motywy narracyjne, najczęściej inspirowane kulturą popularną.

Zapraszamy serdecznie na wernisaż 15 stycznia 2020 o godz. 19.00 do Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *