Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Książki Kultura

Życie artystyczne w Poznaniu w latach 1919-39

Najnowsze dzieło Jarosława Mulczyńskiego można śmiało nazwać encyklopedią wiedzy o kulturze międzywojennej w Poznaniu. Stanowi ona także znakomity rys historyczny stolicy Wielkopolski.

Najnowsza książka wydana przez Wydawnictwo Miejskie Posnania, boleśnie uświadomiła mi jak mało wiem o moim ukochanym mieście. Jednocześnie to piękne, że historia Poznania skrywa nadal tyle tajemnic, które można odkryć chociażby przy okazji lektury książki Życie artystyczne w Poznaniu w latach 1919-39.

XX-lecie międzywojenne dla wielu jest najbardziej barwnym okresem w historii Polski. Dzieło Jarosława Mulczyńskiego to nie tylko zwykła książka, ale znakomita praca badawcza. Sam zresztą we wstępie wspomina o nawiązaniu w tekście do jego pracy doktorskiej dotyczącej rozwoju ośrodków artystycznych w Poznaniu.

Znajdziemy tu bardzo dużo konkretnych informacji, statystyk oraz danych o strukturze Poznania, a także jak prezentował się na tle innych miast Polski w okresie międzywojennym. Przybliża nam to z czym musiała mierzyć się stolica Wielkopolski w tym czasie i jakie to miało znaczenie dla rozwoju sztuki i kultury w mieście.

Książka prezentuje instytucje, stowarzyszenia i grupy artystyczne tworzące się od 1919 roku w Poznaniu. Opisuje ich strukturę, działalność oraz tworzące je osoby. Trafiamy tu na takie osobistości jak Ignacy Bniński, Leon Wyczółkowski, Olga Boznańska czy Cyryl Ratajski. 

Wspomniana zostaje również zorganizowana w 1929 roku Powszechna Wystawa Krajowa, upamiętniająca 10-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej stworzenie stanowiło istotny punkt działalności stowarzyszeń kulturowych. Było to ogromne przedsięwzięcie prezentujące dokonania z zakresu rzemiosła, nauki, przemysłu i oczywiście sztuki, na czym w głównej mierze skupia się autor.

Należy także podkreślić jak znakomicie została ta książka wydana. Twarda okładka i piękny papier kredowy same zachęcają do czytania. Wewnątrz oprócz unikatowej treści znajdziemy też przepiękne zdjęcia. Dzięki tym miłym dodatkom lektura jest znacznie przyjemniejsza.

Książka ta stanowi bardzo dobre uzupełnienie Kronik Miasta Poznania. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników Poznania. Jeżeli dodatkowo kogoś interesuje sztuka i okres międzywojenny to istnieje ryzyko, że się w niej zakocha.

Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *