Fot. Dagmara Płatonowicz Zza Stat

Poznań przygotowuje się na prawdziwe święto fantastyki! Już w najbliższy weekend, od 13 do 15 czerwca, Międzynarodowe Targi Poznańskie zamienią się w magiczne miasto-festiwal – to 25. edycja legendarnego Pyrkonu. Ten jubileusz zapowiada się rekordowo: ponad 2400 punktów programu, 280 gości z Polski i zagranicy, oraz ponad 30 koncertów. Wśród największych gwiazd, które odwiedzą Poznań, będzie sama Bonnie Wright, znana fanom Harry’ego Pottera jako Ginny Weasley!

Pyrkon to już nie tylko konwent – to prawdziwa ikona Poznania i jedno z największych wydarzeń fantastycznych w Europie. Jak wspomina Piotr Derkacz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Klub Fantastyki “Druga Era”, festiwal zaczynał skromnie, od małego spotkania w poznańskiej podstawówce w 2000 roku. Dziś zajmuje 12 pawilonów MTP, a co najważniejsze – nadal pozostaje imprezą non profit, napędzaną pasją wolontariuszy i finansowaną niemal wyłącznie ze sprzedaży biletów. To pokazuje prawdziwego ducha fantastycznej społeczności!

Fantastyka jako Element Popkultury: Misja Pyrkonu

Remigiusz Zygarowicz, dyrektor artystyczny Pyrkonu, podkreśla, że festiwal jasno pokazuje, jak fantastyka ewoluowała z niszy w pełnoprawny, nowoczesny nośnik wartości i ważny element popkultury. Ten trend dostrzegają uczelnie, instytucje kultury, wydawnictwa, a nawet firmy, które wykorzystują Pyrkon jako platformę do pokazania się przyszłym, kreatywnym pracownikom.

“Nasz festiwal stał się zatem nie tylko przestrzenią dla fanów różnych fantastycznych światów, ale też miejscem spotkania pokoleń, przekazywania wartości oraz wymiany zainteresowań. Naszym marzeniem jest, by Pyrkon tworzył w Poznaniu unikalną przestrzeń, swoiste fantastyczne miasto-festiwal” – dodaje Zygarowicz. To wizja, która doskonale oddaje rozmach i ambicje organizatorów.

Gwiazdy, Koncerty i Rekordowy Program: Co Czeka na Uczestników?

Tegoroczny program Pyrkonu jest jeszcze bogatszy niż w poprzednich latach, oferując aż 2400 punktów! Iga Tomaszewska, wicedyrektor artystyczna, zapewnia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Oprócz wspomnianej Bonnie Wright, będzie można spotkać ponad 280 gości z Polski i zagranicy. Wśród nich prawdziwe legendy, takie jak Victoria Holmes, jedna z autorek kultowej serii “Wojownicy”, pisząca pod pseudonimem Erin Hunter. Po raz pierwszy w Strefie Naukowej pojawi się gość zagraniczny – Dan Jones, brytyjski historyk i autor bestsellerowych książek. Fanów seriali ucieszy obecność Marka Shepparda, aktora znanego z ról Króla Piekła Crowleya w “Nie z tego świata” oraz występów w “Battlestar Galactica” i “Firefly”.

Muzyczna strona festiwalu to ponad 30 koncertów! Nowością są aż dwie plenerowe sceny – Scena Wody i Scena Ognia, które dołączą do Sali Ziemi. Szczególnym wydarzeniem będzie koncert „Wiedźmin: Muzyka Kontynentu”, zorganizowany z okazji 10-lecia premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, podczas którego usłyszymy kultowe utwory w wykonaniu orkiestry na żywo i zespołu Percival Schuttenbach. W programie znalazły się również koncerty Studia Accantus, power metalowego zespołu Gloryhammer, Łydki Grubasa, a także Marty Burdynowicz i Marcina Januszkiewicza. Nie zabraknie też brzmień z Dalekiego Wschodu, z występami południowokoreańskiego zespołu Rolling Quartz, japońskich gwiazd ClariS oraz twórcy muzyki do anime Atsushiego, czyli Centimillimental.

Wiedźmińskie Akcenty i Cosplayowa Magia

Dla fanów sagi o Wiedźminie Pyrkon przygotował wyjątkowe atrakcje. Poza koncertem, będziecie mieli okazję spotkać nie jednego, a dwóch polskich odtwórców roli Geralta z Rivii: Michała Żebrowskiego (który zagrał Wiedźmina w polskim filmie i dubbingował go w serialu Netflixa) oraz Jacka Rozenka (głos Geralta z gier). Dodatkowo, podczas panelu z aktorami głosowymi CD PROJEKT RED, Jackowi Rozenkowi towarzyszyć będą Agnieszka Kunikowska (Triss Merigold) oraz Beata Jewiarz (Yennefer z Vengerbergu) – to gratka dla każdego, kto kocha uniwersum Wiedźmina!

Pyrkon to także raj dla cosplayerów. Jak opowiada Laura Sequin, znana jako Asgardian Fraud, festiwalowa atmosfera, gdzie niemal każdy jest przebrany, jest niepowtarzalna. W Polsce, w przeciwieństwie do zagranicy, duży nacisk kładzie się na własnoręczne wykonywanie kostiumów, co podkreśla rzemieślniczy aspekt tej społeczności. “Tu naprawdę jest miejsce dla każdego!” – dodaje Laura, co idealnie oddaje otwartość i różnorodność Pyrkonu.

Pyrkon: Kulturowa Wizytówka Poznania i Wsparcie Miasta

Program Pyrkonu jest imponująco rozbudowany i podzielony na blisko 20 stref tematycznych, wśród których znajdziemy m.in. Strefę Naukową, Komiksową, Gamingową, Cosplayową, Dziecięcą, Fanów Klocków LEGO, Literacką, Filmowo-Serialową oraz Strefę Wiosek Fantastycznych. W Krainie Wystawców czeka natomiast bogactwo gadżetów, unikatowego rękodzieła, komiksów, książek i gier od największych wydawnictw.

Łukasz Kaczmarek, członek Zarządu Stowarzyszenia Klub Fantastyki “Druga Era”, słusznie zauważa, że Pyrkon to kulturowa wizytówka Poznania, która przyciąga młodych ludzi, często decydujących się tu studiować lub zamieszkać. W tym roku Miasto Poznań aktywnie włączyło się w promocję festiwalu – Stary Marych przebrał się w fantastyczny strój, a niektóre przystanki tramwajowe zyskały nazwy nawiązujące do klasyków fantastyki i baśni. To cieszy organizatorów, którzy widzą potencjał w dalszej współpracy z miastem.

W ubiegłym roku festiwal odwiedziło ponad 58 tysięcy osób, bijąc rekord frekwencji. Tak duża skala wydarzenia może generować wyzwania związane z noclegami. Dlatego w tym roku organizatorzy, we współpracy z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną, przeprowadzili kampanię edukacyjną. Jan Mazurczak, Prezes PLOT, informuje o praktycznych poradach dotyczących bezpiecznej rezerwacji noclegów, mapie legalnych miejsc noclegowych wokół Poznania (z wygodnym dojazdem Kolejami Wielkopolskimi) oraz specjalnym formularzu do zgłaszania podejrzanych ofert. Wszystko po to, by każdy uczestnik czuł się w Poznaniu bezpiecznie i komfortowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *