Antologia “AMU.NET.100” to czternaście najlepszych opowiadań wyłonionych w 6. edycji konkursu “Poznań Fantastyczny”. Tym razem motywem przewodnim była 100. rocznica utworzenia Uniwersytetu w Poznaniu.
Wydawnictwo Miejskie Posnania od kilku lat organizuje konkurs pod hasłem “Fantastyczny Poznań”. Spośród nadesłanych prac jury wybrało czternaście, które składają się na fantastyczną antologię “AMU.NET.100”. W czasie lektury przeżyjemy szalone przygody, będziemy umierać ze strachu, a także pękać ze śmiechu. Każde z opowiadań liczy ok. 20 stron co sprawia, że jest to idealna lektura do tramwaju lub autobusu.
Jury miało rację
Książkę otwiera opowiadanie Barbary Sarbian “Do Demona!”. Zdobyło ono też główna nagrodę w tegorocznym konkursie. Pełna wdzięku i humoru historia wywoływania ducha Mickiewicza powinna spodobać się każdemu. Autorka doskonale bawi się obraną konwencją. Odwieczny motyw Słowacki, czy Mickiewicz podany w tak lekkiej i dowcipnej formie okazał się strzałem w dziesiątkę. Jest to moja ulubiona historia w całej antologii.
Science czy fiction?
Każdy miłośnik fantastyki lub science fiction powinien sięgnąć po tę pozycję. Jeżeli dodatkowo uwielbiacie Poznań jak ja to będziecie się znakomicie bawić podczas lektury. Spora część autorów porusza problem podróży w czasie, równoległych światów, czy alternatywnych historii. Jednym z opowiadań wykorzystującym te tematy, które wyjątkowo przypadło mi do gustu było “Innego świata nie było” Dawida Szymańskiego. Autor doskonale połączył uczczenie 100. lecia uniwersytetu z elementami science fiction. Lektura każdej kolejnej strony to zwyczajnie czysta przyjemność. Dodatkowo oprócz wciągającej historii otrzymaliśmy tu ciekawe spojrzenia na historię Żydów w naszym kraju.
Chcę więcej!
W tym miejscu muszę przyznać, że to co jest największym atutem, po lekturze okazuje się największą wadą książki. Doskonale czyta się krótkie pomysłowe opowiadania stanowiące zamknięta całość. Można je czytać w różnej kolejności i skończyć nawet nie dysponując dużą ilością wolnego czasu. Niestety część bohaterów zdążyłem tak polubić, iż chętnie poznałbym ich dalsze losy! Historia Tkacza i Joanny, aż prosi się o ciąg dalszy! Mam cichą nadzieję, iż Daniel Hermanowicz ma w głowie więcej pomysłów i kiedyś otrzymamy ich kolejne przygody oraz odpowiedź jak Joanna zdobyła zdjęcie z autografem Dawida Poddsiadło!
Piękne grafiki
“AMU.NET.100” to nie tylko fantastyczne opowiadania, ale i znakomita oprawa wizualna. Autorem okładki oraz szkiców jest Mariusz Kula. W swojej pracy potrafił uchwycić wyjątkowy klimat książki. Jego szkice są znakomitym uzupełnieniem historii, a jednocześnie tworzą osobne dzieło, które chętnie powiesiłbym u siebie na ścianie.
Co zaskakujące antologia ta jest niezwykle równa. Zazwyczaj przy kilkunastu autorach mamy opowiadania wybitne i słabe. W tym przypadku naprawdę udało się wyselekcjonować czternaście świetnych i interesujących historii. Nie mamy tu do czynienia chociażby z jednym słabym opowiadaniem. Dodatkowo różnorodność stylów sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Gorąco zachęcam do lektury.