Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznań Sport

Blind tennis w Poznaniu

Blind tennis to dyscyplina, która zyskuje coraz większą liczbę entuzjastów. Zdobyła popularność na świecie, a teraz przyszedł czas na Polskę. Dyscyplina ta to odmiana tenisa, w którą grają osoby niewidome lub słabowidzące. W Poznaniu trenują cztery osoby w dwóch grupach. Jedna z nich przygotowuje się na Mistrzostwa Świata.

Czym wyróżnia się blind tennis?

Od zwykłego tenisa wyróżnia ją przede wszystkim inna piłka, która jest gąbczasta, większa i lżejsza. W środku znajduje się plastikowa grzechotka. W normalnym tenisie piłka może odbyć się tylko raz – tutaj może ona się odbić maksymalnie trzy razy. Liczenie punktów jest takie same. Różni się jeszcze obszar boiska, gdyż zawodnicy blind tennisowi grają na ¾ boisku.

W Poznaniu grają cztery osoby

Zawodnicy grają w ramach akademii tenisa Niewidomych i Słabowidzących 2. Projekt dofinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych. W podpoznańskim Bolechowie oraz na kortach KW04 w Poznaniu odbywają się zajęcia z blind tennisa od jesieni 2021 roku, a ich pomysłodawcą jest Fundacja Widzimy Inaczej.

W całej Polsce można spotkać blind tennisistów!

Gracze rywalizują i przygotowują się do zawodów w całej Polsce, bo aż w 13 województwach. Treningi cieszą się coraz większym zainteresowaniem i projekt zyskuje co roku nowych graczy, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z tenisem. Przedział wiekowy jest zróżnicowany, co oznacza, że każdy może chwycić rakietę tenisową i grać.

W Polsce blind tennis dopiero raczkuje, ale widać coraz większe zainteresowanie tym sportem. Zawodnicy spotykają się nie tylko na treningach, ale też poza kortami – co świadczy o dobrym kontakcie i o budowaniu ważnej społeczności – mówi Zuzanna Fras, trenerka Blind Tennisa z Poznania.

Fundacja działa w wielu obszarach

Działacze Fundacji chcą przedstawić niepełnosprawność w zupełnie inny sposób.  Chcą, aby osoby o dysfunkcjach wzrokowych mogły cieszyć się życiem, poznawać nowe osoby, spełniać marzenia, próbować nowych rzeczy i zdobywać wiedzę. Wystarczą tylko chęci!

Fundacja działa na wielu polach i angażuje społeczeństwo do zmiany myślenia o osobach z wadami wzroku. Chce edukować, zaznajamiać z problemem – tak, aby zniwelować różnice między pełnosprawnymi, a niewidzącymi. Dlatego prowadzą lekcje empatii w szkołach, urzędach oraz przedszkolach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *