Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura Poznań

Festiwal Ale Kino! kończy 55 lat!

W tym roku na widzów Festiwalu Ale Kino! czeka aż 47 filmów pełnometrażowych oraz 79 krótkich metraży z całego świata. Wśród prezentowanych tytułów będą produkcje nominowane do Ocara oraz nagradzane na różnych festiwalach filmowych. Prezentowane będą pozycje zarówno dla najmłodszych widzów, jak i tych starszych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Nie znam programu tegorocznego festiwalu. Ale Kino! to taki festiwal, gdzie nie trzeba znać programu, żeby wiedzieć, że wchodząc zawsze znajdzie się coś ciekawego. To jest po prostu znana marka – tymi słowami przywitał się na konferencji prasowej Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora wydziału kultury urzędu miasta, które od lat dotuje festiwal. Tegoroczna edycja potrwa od 2 do 9 grudnia 2018 roku.

Pokazy w ramach Ale Kino! odbędą się w Multikinie 51 oraz CK Zamek. Jak zapowiedział Jerzy Moszkowicz, szef Centrum Sztuki Dziecka i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!, dla widzów przygotowano 25 tys. miejsc. Tegoroczny festiwal to nie tylko filmy, ale i teatr. W Scenie Wspólnej widzowie będą mogli zobaczyć premierowe przedstawienia, a także porozmawiać z artystami. 

Ale Kino! świętuje w tym roku 55-lecie swojego istnienia. Organizatorzy zauważyli, że jest to drugi najstarszy festiwal filmowy w Polsce, starszy o rok jest tylko Krakowski Festiwal Filmowy. To też drugi najstarszy festiwal filmowy dla dzieci i młodzieży w Europie.

Co warto zobaczyć?

Prosto z Kenii na festiwal przybył tegoroczny laureat Kryształowego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale film „Supa Modo”. Mała Jo jest śmiertelnie chora i zostało jej niewiele życia, jednak wierzy ona, że jest superbohaterką, a oni przecież nie umierają. Jak wspomniał Jerzy Moszkowicz Ten film to fragment bardzo ciekawego projektu wymyślonego przez wybitnego niemieckiego reżysera Toma Tykwera. Ma pomóc mieszkańcom afrykańskich krajów w realizacji własnych filmów . To także Kenijski kandydat do Oscara.

Dla miłośników animacji gratką będzie zapewne pokaz “Dilili w Paryżu”. Młoda dama, przybywa do Paryża czasów Belle époque, gdzie próbuje rozwikłać zagadkę porywanych dziewczynek. Ogromnym smaczkiem jest umieszczenie w filmie sławnych postaci epoki jak Renoir,Monet, aktorka Sarah Bernardt, czy Maria Curie, które spotyka bohaterka, rozwiązując kryminalną tajemnicę.

Niezwykle interesująco zapowiada się również wyprodukowany przez Angelinę Jolie obraz “Żywiciel” w reżyserii Nory Twomey. Poruszająca historia młodej dziewczyny, która musi udawać chłopca by móc utrzymać rodzinę. Wszytko to, ponieważ rządzący w Afganistanie talibowie zakazują kobietom wychodzić z domów bez mężczyzn. To zderzenie kulturowe wywołuje w widzach szok i nie pozwala oderwać wzroku od ekranu.

Spośród krótkich metraży na szczególną uwagę zasługuje uznany za najlepszy krótkometrażowy film tegorocznego Cannes “Wszystkie te stworzenia”. Dorastający chłopiec próbuje poukładać swoje wspomnienia: o tajemniczej inwazji stworzeń, o dziwnym zachowaniu jego ojca oraz o maleńkich stworzeń, żyjących w nas wszystkich.

Interesującą propozycją zwłaszcza dla fanów twórczości Edmonda Rostanda wydaje się brytyjskie “Old Boys”. To swoista trawestacja opowieści o Cyrano de Bergeracu, który mieszka w szkole z internatem i pomaga koledze z drużyny zdobyć serce Agnes, w której sam jest zakochany.

Na koniec coś dla ciała i ducha, czyli dokument „Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata”. To opowieść o cudownym dziecku świata kuchni. Swoją pierwszą restaurację otworzył, mając zaledwie 12 lat. Oprócz drogi do sukcesu i pysznych dań zobaczymy też niezwykłą relację z matką, bez której Flynn zapewne tyle by nie osiągnął.

Rusza sprzedaż biletów

To oczywiście tylko kilka wybranych tytułów. Więcej informacji o 36 Festiwalu Ale Kino! oraz pełen program  znajdziecie na stornie www.alekino.com. Bilety dostępne będą od środy 14 listopada. Cena biletu indywidualnego w Multikinie to 8 zł, a grupowego 5 zł.  Pokazy w Centrum Kultury Zamek kosztują 5 zł. W Scenie Wspólnej bilety, również są w cenie 8 i 5 zł. Szczegółowy cennik oraz dane kontaktowe znajdziecie tutaj. Po więcej informacji można także dzwonić na numer 884 936 747.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *