Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Festiwale Kultura

Festiwal Nostalgia z muzyką Komedy


fot. materiały organizatora

Już po raz 12 w Poznaniu odbędzie się Festiwal Nostalgia. W Roku Krzysztofa Komedy, ścieżki Trzcińskiego i Nostalgii w końcu się spotykają – w 50 lat po tragicznej śmierci artysty, w jego rodzinnym mieście, na jego rodzinnej ulicy.

W dniach 14-16 listopada 2019 roku będzie miała miejsce prawdziwa muzyczna uczta. Szczególnie ucieszą się miłośnicy muzyki Krzysztofa Komedy. W Muzeum Narodowym w Poznaniu będzie można rozkoszować się m.in. nowymi aranżacjami muzyki tego wybitnego jazzmana. W programie festiwalu są również pokazy filmowe, warsztaty muzyki filmowej oraz spotkanie z twórcami pierwszego filmu fabularnego o Komedzie.

Festiwalowe wieczory rozpocznie prapremierowe wykonanie koncertu „Komeda: takty i nietakty”, w którym Ares Chadzinikolau – poznański wokalista, poeta i pianista – spotyka „świat Komedy” z greek-jazzowym patosem. Drugiego dnia będziemy mogli usłyszeć muzykę Komedy we współczesnych interpretacjach trójki muzyków, którzy jako pierwsi przełożyli kompozycje Krzysztofa Komedy na wibrafon, kontrabas i perkusję. Tego dnia na scenie wystąpią Bracia Oleś wraz z Bartoszem Pieszką w repertuarze z płyty „Komeda Ahead”.

Na wielki finał odbędzie się premierowe wykonanie improwizacji utworów Trzcińskiego na fortepian i saksofon przez pianistę Piotra „Pianohooligana” Orzechowskiego i saksofonistę Kubę Więcka. Obaj muzycy mają za sobą już kilka wspólnych projektów, jednak po raz pierwszy spotykają się na Nostalgii, by grać wspólnie Komedę.

W czasie festiwalowego weekendu zaprezentowane zostaną także dwa dokumenty o kompozytorze – „Komeda, Komeda” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk oraz „Komeda. A soundtrack for a life” w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy oraz pokaz rejestracji warszawskiego koncertu Tomasza Stańki i Jimmy’ego Scotta z muzyką Trzcińskiego w Sali Kongresowej.

Wydarzeniem specjalnym tegorocvznej edycji będzie prapremiera „Miniatur teatralnych i filmowych na altówkę i fortepian” Gii Kanczelego w wykonaniu poznańskiego altowiolinisty Marcina Murawskiego z gruzińską pianistką Nino Jvanią. Będzie to pierwsza na świecie realizacja 18 miniatur tego artysty w wersji na altówkę i fortepian.

Kolejny raz wszyscy chętni będą mogli zgłosić się do udziału w warsztatatach „Krytyka w praktyce”. Maja one na celu przygotować młodych krytyków i recenzentów do pracy przy pisaniu o muzyce. Są one bezpłatne, jednak obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@malta-festival.pl. Rekrutacja rozpoczyna się 14 października, a ogłoszenie wyników naboru nastąpi 4 listopada.

Wszystkie koncerty w ramach Festiwalu Nostalgia są bezpłatne. Żeby wziąć w nich udział należy tylko wcześniej odebrać wejściówki. Będą one dostępne od 28 października w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44). Druga pula wejściówek dostępna od 11 listopada. Osoby spoza Poznania mogą rezerwować dwie bezpłatne wejściówki na każdy dzień festiwalu pisząc na maila: office@malta-festival.pl. Liczba wejściówek dla osób spoza Poznania jest ograniczona, zgłoszenia mailowe ważne są od 28 października. Projekcje filmowe odbędą się w siedzibie Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44, I piętro) – wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie: www.nostalgiafestival.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *