Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura Poznań

Hybrydowy Short Waves Festival 2020


Fot. materiały prasowe

Pandemia koronawirusa spowodowała w ostatniej chwili przesunięcie 12. edycji Short Waves Festival. Nasza cierpliwość zostanie nagrodzona, ponieważ najbardziej treściwy festiwal krótkiego kina odbędzie się w dniach 18-23 sierpnia.

Najważniejszym zagadnieniem dla organizatorów jest obecnie zadbanie o bezpieczeństwo uczestników. Dużym wyzwaniem pozostaje dostosowanie wydarzenia do obowiązujących obostrzeń i warunków epidemiologicznych. Biorąc przykład z największych festiwali jak Toronto Film Festival czy odbywający się już w 2021 Sundance Film Festival, 12. Short Waves Festival przyjmie formę festiwalu hybrydowego.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji pozostaje #fixingthefuture, który jest chyba bardziej aktualny, niż w pierwotnym marcowym terminie. COVID zmusił nas do zastanowienia się nad tym co w życiu jest ważne i jak zadbać o lepszą przyszłość. Tegoroczna edycja będzie dowodem na aktualność i moc kina. Twórcy przygotowali 50 festiwalowych wydarzeń, 200 filmów, 15 lokacji, w tym wędrujący klub festiwalowy z 5 niezależnymi miejscami, gdzie wybrzmią jak zwykle dyskusje po całodziennych seansach shortów. 

Co niezwykle istotne wszystkie wydarzenia programowe będą odbywały się jednocześnie w trybie online / offline. Pozwoli to zadbać o bezpieczeństwo, ale też trafić do jeszcze większej widowni. Dzięki współpracy z platformą Filmchief, w czasie rzeczywistym swoje premiery będą miały festiwalowe programy filmowe. Równolegle w Poznaniu będzie trwała edycja stacjonarna – zaplanowana z uwzględnieniem dystansu społecznego. Do sieci zostanie przeniesiony w całości program branżowych paneli dyskusyjnych. Należy spodziewać się także w Poznaniu kilkudziesięciu gości z kraju i zagranicy.

Osoby posiadające karnety na edycję marcową, które wsparły festiwal w trudnych chwilach nie rezygnując z akredytacji, skorzystają zarówno z seansów online, jak i offline. Ci, którzy dopiero teraz zdecydują się wziąć udział w festiwalu, będą mieli wybór pomiędzy zakupem karnetu na program prezentowany w sieci, bądź pojedynczych wejściówek na seanse stacjonarne. Na sporą część wydarzeń obowiązywać będzie jak zwykle wstęp wolny!

Jak co roku, program będzie składał się z sekcji konkursowej i aż 5 kategorii, w których twórcy z całego świata powalczą o nagrody. Poza konkursem jak zwykle tematyczne zestawy krótkiego kina, takie jak Kinky Shorts, Horror Shorts, czy Comedy Shorts, a wśród pokazów specjalnych m.in. szkockie krótkie metraże z Glasgow Short Film Festival czy seanse VR. W progi festiwalu zawita Hotel Europa / space of exchange, najnowszy projekt Fundacji Ad Arte – komfortowa i bezpieczna przestrzeń wymiany poglądów dotyczących przeszłości, teraźniejszości i przyszłości starego kontynentu, a Fokus geograficzny skieruje się do Libanu. Nie zabraknie także kultowych filmowych domówek w ciemno, które tym razem odbędą się w ogrodach Poznaniaków w ramach akcji Random Garden Cinema, przy zachowaniu dystansu i bezpieczeństwa uczestników.

KARNETY / BILETY: 

Karnety na edycję stacjonarną / Wyprzedane!

Start sprzedaży biletów na pojedyncze wydarzenia stacjonarne / 28.07

Start sprzedaży karnetów na edycję online / 28.07

Start rejestracji dla członków branży i mediów na edycję online / 18.07

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *