Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Kultura Poznań

Jedyna taka noc w roku

Pierwsza „Noc Muzeów” odbyła się w 1997 roku w Berlinie. Obecnie impreza ta odbywa się w ponad 120 miastach i przyciąga tłumy zwiedzających. 19 maja 2018 roku będziemy mogli wziąć w niej udział także w Poznaniu.

Poznań to kolebka „Nocy Muzeów” w naszym kraju. Polska edycja po raz pierwszy odbyła się w 2003 roku w tutejszym Muzeum Narodowym. Od tego czasu wiele się zmieniło. Wydarzenie to już dawno wyszło poza muzea i obecnie dotyczy praktycznie wszystkich podmiotów związanych z kulturą. W sobotnią noc swoje drzwi otworzą nie tylko muzea ale i galerie, teatry, instytucje kultury oraz zostanie zorganizowanych wile wydarzeń towarzyszących.
W tym roku zaplanowano też „oficjalną” scieżke zwiedzania, na którą składa się 7 elementów:

1. Muzeum Utracone: w Muzeum Narodowym, Wielkopolskim Muzeum Wojskowym, Muzeum A. Mickiewicza w Śmiełowie i Muzeum Zamku w Gołuchowie będzie można oglądać filmy z serii Muzeum Utracone. Uroczysta inauguracja odbędzie się w Bramie Poznania.

2. Z dzieciakami: Na rodzinną zabawę – czyli spacery, quizy, warsztaty – zapraszamy do Muzeum Narodowego, Muzeum Sztuk Użytkowych, Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego i Muzeum Etnograficznego zapraszają wszystkich chętnych na zabawy, quizy i warsztaty.

3. Kobiecy wątek: w Muzeum Narodowym pojawią się Olga Boznańska oraz Maria Nicz-Borowiakowa (20.00)

4. Silent disco w Muzeum? Żebyś wiedział! – dla zwiedzających zagrają RONK, PAVVEL i WOJAN. Wszystko to w otoczeniu kolekcji Muzeum Narodowego.

5. Raczyńscy – oprócz zobaczenia zbiorów malarstwa z kolekcji Atanazego i  Edwarda Raczyńskich będzie można posłuchać o nich podczas spacerów z przewodnikiem.

6. Dizajnerska Noc Muzeów:  w przestrzeniach Galerii Sztuki Współczesnej, Muzeum Narodowego zaprezentowane zostaną prace graficzne Jana Lenicy. W akcji udział bierze również Poznań Design Festival, a na spotkanie wokół Ikony designu Philippe’a Starcka zaprasza Muzeum Sztuk Użytkowych.

7. Dla fanów wojskowości: Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Muzeum Walk Niepodległościowych.

Oczywiście to tylko ułamek dostępnych atrakcji. Dokładny program można znaleźć na stronie nocy muzeów. Warto z niej skorzystać i wcześniej zaplanować punkty zwiedzania. Na pewno nie uda się zobaczyć wszystkiego, dlatego odpowiednia organizacja jest w tym przypadku niezwykle istotna. W zwiedzaniu pomoże też specjalnie przygotowana ulotka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *