Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Film Kultura

Joker. Szaleniec w szalonych czasach


“Joker” reż. Todd Phillips

Todd Phillips słynący do tej pory z głupkowatych komedii (na czele z trylogią “Kac Vegas”) daje nam film niezwykle odważny, surowy i bezkompromisowy. To jeden z mocniejszych dramatów psychologicznych ostatnich lat bardziej zbliżony do “Podziemnego kręgu”, niż kina komiksowego.

To wręcz niespotykane, że w Hollywood ktoś odważył się sfinansować taki film. Akcja dzieje się w Gotham, na ekranie czasami pojawia się rodzina Wayneów i właściwie na tym koniec. Oprócz tego, że film ten przedstawia genezę narodzin jednego z najpopularniejszych złoczyńców, nie ma tu żadnych komiksowych motywów. Osoby uwielbiające rozrywkowe kino Marvela srodze się zawiodą, ale nie powinni wychodzić z seansu. Jeżeli ktoś twierdzi, że trylogia Nolana była poważna i mroczna koniecznie musi zobaczyć “Jokera”. 


“Joker” reż. Todd Phillips

Arthur Flack to chory psychicznie, outsider szukający akceptacji i zrozumienia. Jego życie opiera się na braniu lekarstw, opieką nad matką i próbami rozśmieszania innych. Niestety nic nie wychodzi tak jakby tego chciał. Spotyka się tylko z niezrozumieniem, wyśmianiem i agresją. Strach prowadzi go w coraz mroczniejsze zakamarki własnej psychiki. Traci pracę, cięcia budżetowe powodują, że nie może chodzić na terapię,ani otrzymywać leków. Przytłoczony tym wszystkim w pewnym momencie niczym Michael Douglas w “Upadku” nie wytrzymuje i coś w nim pęka.


“Joker” reż. Todd Phillips

Strach znika, a zastępuje go pewność siebie. Jak sam przyznaje jego złe czyny powinny prowadzić do wyrzutów sumienia, ale tak się nie dzieje. Zło daje mu siłę, nareszcie czuje się dostrzeżony. Na naszych oczach chory człowiek popada w szaleństwo i przeistacza się w Jokera. Jak komiksowy Batman był symbolem walki z przestępczością, tak Joker Phillipsa jest symbolem biednej i rozgoryczonej części społeczeństwa. 

Sam kilka razy złapałem się na tym, że współczuję Arthurowi. On ewidentnie potrzebuje pomocy, a został pozostawiony sam sobie. To przerażające, ale byłem wstanie w pewnym sensie zrozumieć jego pierwsze zbrodnie. Były one wypadkową wielu czynników i nie można zrzucać winy tylko na Flacka. Natomiast już dalsze czyny na zrozumienie nie zasługują. Były to akty pełne okrucieństwa, które dawały mu radość. Z outsidera stał się psychopatą znajdującym w zbrodni drogę do szczęścia.


“Joker” reż. Todd Phillips

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że wartością dodaną filmu jest kreacja Joaquina Phoenixa. To aktor, który zawsze gwarantuje wysoką jakość i nie inaczej jest i tym razem. Genialnie oddał emocje targające bohaterem. Jego psychodeliczny śmiech oraz mimika twarzy może powodować ciarki na plecach. Zapewne otrzyma za tę rolę nominację do Oscara i to nie tylko za zrzucenie kilku kilogramów do roli.

Już przed seansem słychać było pytania, czy wypadnie lepiej niż nagrodzony Oscarem Heath Ledger. Ja mogę tylko napisać to co mówią wszyscy. Tych dwóch ról nie można porównywać, gdyż są zupełnie inne. Ledger grał bezwzględnego mistrza zbrodni, który wprowadzał chaos i zniszczenie. Phoenix portretuje natomiast człowieka złamanego przez życie, który nieoczekiwanie staje dla niektórych natchnieniem. Nie zobaczymy tu króla zbrodni, ale człowieka, szukającego swojego miejsca w szalonym świecie.


“Joker” reż. Todd Phillips

“Joker” to bez wątpienia jeden z najmroczniejszych i najrealniejszych filmów opartych na komiksach w historii. Reżyser nie poszedł na kompromisy więc wysoka kategoria wiekowa jest jak najbardziej uzasadniona. Nie ma tu sztuczek jak w trylogii Nolana (którą notabene uwielbiam), gdzie trup ścieli się gęsto, a nie widać grama krwi. Gdy w tym filmie Joker roztrzaskuje komuś głowę to jego cała twarz ocieka krwią. To wyjątkowy i zarazem jeden z najlepszych filmów komiksowych ostatnich lat, który musicie koniecznie zobaczyć.

Ocena: 8+

Tekst powstał dzięki uprzejmości Charlie Monroe Kino Malta w Poznaniu.

Autor: Patryk Szczechowiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *