Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura Poznań Teatr

Dokąd zmierzamy?

Gdy większość świętowała uroczyste otwarcie Festiwalu Malta na Placu Wolności, ja postanowiłem powitać go w kameralnej Scenie Roboczej oglądając niezwykły spektakl.

Zaczęło się interesująco. Już na samym wejściu dowiedziałem się, że spektakl można oglądać z dwóch perspektyw i zanim wejdę muszę wybrać salę. W tym momencie w głowie kotłuje się milion myśli, ale jednak zdaję się na ślepy los i wchodzę do sali niebieskiej. Goszczę na spektaklu „Ludzie”, czyli drugiej części teatralnego tryptyku o prawach wszystkich istot Strefy WolnoSłowej Zwierzęta-Ludzie-Bogowie.

Przedstawienie jest opowiadaniem człowieka o ludziach, życiu, ale przede wszystkim naszym stosunku do istot żywych. Przerażające jak na przestrzeli setek lat potrafiliśmy okrutne zachowania ubrać w takie słowa, żeby nie wywoływały w nas negatywnych emocji. Co więcej, swoje złe czyny zawsze możemy jakoś wytłumaczyć, umotywować, tak by wydawały się słuszne. Doskonale przedstawia to Hacen Sahraoui mówiący o trzech rodzajach zabijania. Po chwili uświadamiamy sobie, że zabójstwo dla chwały, może być uzasadnione tak samo jak dla zdobycia pokarmu. W pierwszym momencie wydaje się to niemożliwe, a jednak. Artyści pokazują też jak daleko się w tym wszystkim posuwamy. Nie tylko zwierzęta uważamy, za istoty gorsze, które można zabijać. Tak samo zaczynamy traktować siebie nawzajem. Dokonujemy podziału ludzi na lepszych i gorszych. Zresztą twórcy w swoich rozważaniach wychodzą znacznie dalej przypominając, że zabijamy także własną planetę.

Oszczędna forma i dialogi sprawdzają się doskonale. Ludzie to świetny przykład jak w prosty sposób, bez wyszukanych środków opowiadać o rzeczach istotnych i skutecznie oddziaływać na widza. Nie chcę zdradzać więcej szczegółów, żeby nie zepsuć odbioru tym, którzy zdecydują się wybrać na to przedstawienie. Drugi pokaz festiwalowy odbędzie się 16 czerwca o 19:00. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *