Zeszłoroczna przerwa, choć nie była planowana, spowodowała jeszcze większe pragnienie spotkania z kulturą ludową, która tak bardzo jest nam bliska, bo pokazuje naszą tożsamość. Tęsknotę za powrotem do korzeni będzie można zaspokoić podczas XXI Przeglądu Zespołów Folklorystycznych pod hasłem „Lusowo na Folkowo”. Tradycyjnie poprzedzą go Dożynki Gminy Tarnowo Podgórne. Święto folkloru rozpocznie, obrzędem Święta Plonów, Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”, który pierwszy raz zaprezentuje się z nowo utworzoną, własną kapelą.
NIedziela 22 sierpnia w Lusowie będzie upływała na folkowo. Oprócz tradycyjnej prezentacji zespołów, tegoroczną nowością będzie Folkowa Strefa Dziecięca z zabawami i warsztatami dla dzieci. Wśród atrakcji będzie Zagroda Wiejska, a tam m.in.: karmienie królików marchewkami, które trzeba zebrać z pola marchewkowego, łapanie żab bocianami, karmienie wiejskich zwierząt, dojenie krowy, karmienie i porządkowanie zagrody świnki Halinki, zbieranie jajek z kurnika, pranie z wykorzystaniem tarki i wieszanie go na sznurkach. A także zabawy ruchowe: slalom wózkiem pomiędzy snopkami siana, skoki we workach, wyławianie piłek chochlą z napełnionych wodą kociołków, piosenki z pokazywaniem o tematyce wiejskiej. Ponadto w strefie warsztatowej, prowadzonej przez Kompanię artystyczną Mozaika, będzie można zrobić: eko torby, wianki z żywych kwiatów, decoupage na plastrach drewna, ekologiczne kule do kąpieli z ziołami. A na zakończenie wydarzeń w tej strefie odbędzie się dla dzieci spektakl pt. „Region Kozła. Śladami Alfabetu Tradycji” w wykonaniu Kompanii Artystycznej Mozaika. Wraz z muzykami pochodzącymi z Regionu Kozła poznamy unikalne zwyczaje tego obszaru, tańce i zabawy taneczne, jak również stroje ludowe i elementy gwary, a przede wszystkim instrumenty: kozła białego, kozła czarnego, skrzypce i mazanki. Poznając te instrumenty, przejdziemy drogę, jaką ludzie pokonywali, żeby stworzyć instrument z tego, co mieli wokół siebie. Kozioł czarny i biały szczególnie dobrze ukazują tę ciekawą wędrówkę ludzkich pomysłów.
Przegląd Zespołów Folklorystycznych to święto międzynarodowe, dlatego dzięki współpracy GOK SEZAM z Towarzystwem Poligrodzianie, wystąpią zespoły zagraniczne z: Czech, Serbii, Łotwy, Burundi, Kamerunu. Oczywiście będziemy gościć także nasze rodzime grupy, które po trudach pandemii wznowiły działalność i z chęcią przyjęły zaproszenie na nasze święto folkloru. Wystąpią, obchodzący w tym roku 25-lecie istnienia, gospodarze – Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”. Choreografem zespołu jest Dariusz Jezierski, jego asystentką Zofia Sokołowska, za stronę muzyczną odpowiada Patryk Powel, kierownikiem zespołu jest Elżbieta Kucharska. Zespół powstał w 1996 roku z inicjatywy mieszkańców Lusowa oraz zaprzyjaźnionych osób związanych z tą miejscowością. Od 2002 roku działa w strukturach GOK SEZAM. Poszczycić się może tym, że ludowe tańce, pieśni, tradycje i obrzędy przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a te pokolenia spotykają się również na scenie: obok młodych występują ich rodzice, a czasami i dziadkowie. Repertuar „Lusowiaków” jest bardzo bogaty. Obejmuje zarówno tańce narodowe takie jak: polonez, krakowiak, oberek, mazur, kujawiak, a także suity i tańce z różnych regionów: Wielkopolski, Kurpi, Rzeszowa, Górnego Śląska, Lublina, Łowicza, Kaszub, Beskidu Śląskiego i Nowego Sącza.
Ponadto polskie tradycje poszczególnych regionów zaprezentują się między innymi:
Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie” powstał roku 2000. Kierownictwo artystyczne sprawuje Renata Banaszewska. Instruktorzy tańca: Tomasz Szarek, Sara Winiecka (grupa przedszkolna), Monika Samolej (gimnastyka korekcyjna), Weronika Kaczmarek (asystentka), o śpiew dbają Elizavieta i Łukasz Maciejewscy. Zespół istnieje i stale się rozwija dzięki wsparciu finansowemu gminy Suchy Las. Inwestycja w potencjał i talent mieszkańców, w szeroko pojętą kulturę, pielęgnowanie tradycji narodowych i lokalnych sprawiają, że wzbogaca się i doskonali repertuar. Zespół wspaniale prezentuje się w nowych strojach, zyskując doskonałe recenzje znawców folkloru. W repertuarze „Chludowian” znajdują się tańce narodowe: polonez, oberek, kujawiak, mazur i krakowiak oraz tańce i przyśpiewki regionalne: wielkopolskie, lubelskie, rzeszowskie, śląskie, beskidzkie, kaszubskie, a także liczne obrzędy i związane z nimi scenki.
Złote Kłosy z Buku, który wywodzi się z Dobieżyna, a działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Buku. „Złote Kłosy” to wielopokoleniowa grupa, która od lat pielęgnuje miłość i pasję do kultury wsi polskiej i propaguje piękno polskiego folkloru. Opiekunem, akompaniatorem i instruktorem zespołu jest Stanisław Króliczak. Zespół „Złote Kłosy” od momentu swojego powstania poprzez swoje występy popularyzuje pieśnią i tańcem głównie folklor wielkopolski oraz folklor innych regionów kraju, np. Śląska Cieszyńskiego. Prezentuje także polskie tańce narodowe oraz obrzędy dożynkowe. Zespół występował i występuje na scenach krajowych i zagranicznych, koncertując regularnie w Holandii i Niemczech. W 2020 roku odbył się koncert jubileuszowy „Złotych Kłosów”, upamiętniający 50-lecie istnienia zespołu. Obecnie zespół liczy 24 osoby. Zespołowi akompaniuje 6-osobowa kapela.
Zespół Folklorystyczny „Modrzanki” z Modrza obchodzi w tym roku 25-lecie swojej działalności. Grupa istnieje od 1996 roku i działa przy Domu Kultury w Stęszewie. Kierownikiem zespołu od początku istnienia jest Weronika Polaczek z Modrza, która pisze autorskie programy o charakterze ludowym i rozrywkowym. Na początku swojej działalności zespół występował w strojach ludowych z repertuarem w gwarze wielkopolskiej. Z czasem swojej kariery artystycznej zespół zaczął występować również ze scenkami rozrywkowymi. Od wielu lat uświetnia gminne dożynki. Pojawiał się na imprezach o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Wystąpił na licznych przeglądach, wziął udział w konkursach, wielokrotnie zdobywając nagrody i wyróżnienia.
Z uwagi na zmieniającą się sytuację spowodowaną pandemią, ostateczny program dostępny będzie na stronie www.goksezam.pl oraz na plakatach.
Wstęp na imprezę będzie wolny, jednak liczba osób na widowni będzie dostosowana do aktualnie obowiązujących przepisów.
22.08 godz. 10:30 Msza św., Obrzęd Dożynkowy; 12:00 Folkowa Strefa Dziecięca; od 12:45 występy zespołów; Lusowo na Folkowo – XXI Przegląd Zespołów Folklorystycznych, ul. Poznańska 2, Lusowo, plac “U Księdza za Płotem”.
Informacja prasowa