Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Książki

Między nami pingwinami od 4 listopada w sprzedaży


fot. materiał prasowy

Pingwiny – nieco niezdarne, kołyszące się z boku na bok ptaki na krótkich nóżkach. Rozczulają i wywołują uśmiech swoją nieporadnością. Łączą się w pary na całe życie i wspólnie chronią członków stada przed zimnem. Są ciekawskie i odważne. Podobnie jak ludzie mają łaskotki i potrafią się między sobą komunikować, będąc przy tym niezłymi gadułami. Czym jeszcze  zaskoczą nas te urocze nieloty? Dowiecie się już 4 listopada z książki „Między nami pingwinami” Noaha Stryckera.

Tylko na samej Antarktydzie mieszka pięć milionów pingwinów. Dla porównania tyle mieszkańców (razem wziętych) ma sześć największych miast w Polsce. Pingwinia społeczność skupia się głównie przy linii brzegowej. SPingwiny s szalenie towarzyskie – wspólnie jedzą, pływają i polują. Swój czas spędzają głównie w stadzie.  Chociaż w wodzie toczy się aż 75 procent ich życia, to rozmnażają się, parują i znoszą jaja na lądzie.

Co ciekawe, w trakcie lęgu to właśnie na samcu spoczywa obowiązek opieki nad potomstwem. Kiedy wycieńczona złożeniem prawie półkilowego jaja samica odpływa na żerowisko, aby nabrać sił, pingwini tata opiekuje się powierzonym mu jajem. W oczekiwaniu na powrót partnerek, samce łączą się w grupy liczące nawet kilkaset osobników, by razem stawić czoła arktycznej zimie. Z powodu  bardzo niskich temperatur samiec nie może wysiadywać jaja. Zatem umieszcza je między swoimi łapami, by tam schowane i ogrzewane przez specjalny fałd skórny, bezpiecznie czekało na wyklucie. Po powrocie samicy oboje rodzice opiekują się jajem na zmianę. Ale to nie koniec ciekawostek!  Podobnie jak flamingi czy strusie pingwiny również tworzą żłobki.  

Noah Strycker, znany czytelnikom jako autor bestsellerowej „Rzeczy o ptakach”, miał dwadzieścia dwa lata, kiedy natrafił na ogłoszenie: ,,Staż przyrodniczy przy populacji pingwinów Adeli”. Niewiele myśląc postanowił aplikować. Antarktyda brzmiała fascynująco i lodowato, a on lubił i przyrodę,  i zimne miejsca. „Między nami pingwinami” stanowi relację z tej wyjątkowej przygody.

Jeśli jesteście ciekawi, jakie jeszcze sekrety skrywa przed nami Antarktyda oraz zamieszkujące ją pingwiny,  dlaczego czekolada jest najbardziej wartością walutą na tym kontynencie oraz jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia pod biegunem południowym, koniecznie sięgnijcie po ,,Między nami pingwinami” i udajcie się w fascynującą wyprawę po pingwinim świecie.

Informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *