Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Atrakcje turystyczne Muzea Poznań

Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu


Muzeum Historii Ubioru

Od marca 2019 roku w Poznaniu działa Muzeum Historii Ubioru. To wyjątkowe miejsce mieści się w dziewiętnastowiecznej kamienicy na ul. Kwiatowej 14/2.

Będąc na ulicy Kwiatowej koniecznie odwiedźcie Muzeum Historii Ubioru. Znajdziecie je za pięknymi drewnianymi drzwiami. W starym zabytkowym mieszkaniu powstało miejsce z duszą. Warto do niego zajrzeć nawet jeżeli nie interesujecie się dziewiętnastowiecznymi strojami.


Muzeum Historii Ubioru

Samo muzeum jest stosunkowo niewielkie ale urzeka wyglądem. Dziewiętnastowieczna kamienica, pięknie zachowana drewniana podłoga to doskonałe okoliczności do zaprezentowania unikatowej kolekcji pięknych ubrań. Możemy tu podziwiać m.in. suknie balowe, ślubne, czy koronkowe. Zawsze w tego typu miejscach mam problem z oświetleniem, jednak w tym przypadku zostało one dobrze zaprojektowane i pomaga pięknie wyeksponować suknie.


Muzeum Historii Ubioru

Co niezwykle istotne wystawy są czasowe. Jak udało mi się dowiedzieć zbiory muzeum są tak duże, że nie sposób wyeksponować ich wszystkich naraz. Zmiana następuje średnio dwa, trzy razy w roku. Najbliższa podobno już w listopadzie. Dzięki temu warto tutaj zaglądać kilka razy w roku. Dodatkowo oprócz ekspozycji na chętnych czekają interesujące prelekcje oraz warsztaty.


Muzeum Historii Ubioru

Największą wartością tego miejsca są jednak pełni pasji ludzie. Akurat gdy wchodziłem kończył się pokaz zabytkowego stroju. Chociaż sam nie jestem wielkim miłośnikiem takich tematów, to z wielkim zaciekawieniem słuchałem wystąpienia pani Anny Moryto. Oprócz naprawdę ogromnej wiedzy, czuło się u niej wielką pasję oraz serdeczność wobec słuchaczy. Warto dodać, że za prelekcje muzeum nie pobiera dodatkowych opłat, wszystko jest w cenie biletu. Wystarczy tylko przyjść o odpowiedniej porze.


Muzeum Historii Ubioru

Jeżeli chcielibyście być na bieżąco z tym co dzieje się w Muzeum Historii Ubioru to możecie zapisać się do ich newslettera. Prowadzą też profile w mediach społecznościowych facebook.com/xixgallery oraz instagram.com/museum_of_historical_costume/

Godziny zwiedzania:

  • czwartek – piątek 11 – 15
  • sobota – niedziela 11 – 17
  • poniedziałek – środa: nieczynne

Ceny biletów:

  • 12 zł normalny
  • 8 zł ulgowy
  • 8 zł seniorzy powyżej 65 lat
  • dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny

Zwiedzanie z przewodnikiem jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się (max 21 osób):

  • 50zł + cena biletu – w języku polskim
  • 70zł + cena biletu – w języku angielskim

Środki ze sprzedaży biletów są w całości przeznaczone na działalność statutową Fundacji Mundi Plumarii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *