Nowy Tomyśl od zawsze kojarzył mi się z wikliniarstwem. Nigdy natomiast nie miałem okazji zobaczyć tamtejszego muzeum. Sytuacja zmieniła się niedawno, gdy wreszcie odwiedziłem Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. Jeżeli jesteście ciekawi, czy warto tam pojechać, to zapraszam do lektury.

Na początek trochę historii. Muzeum w Nowym Tomyślu powstało już w 1985 roku, jako oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Miejsce oczywiście nie było przypadkowe, z uwagi na tradycje wikliniarskie tamtego regionu. Na miejscu naszym oczom ukazuje się piękny teren, na którym można podziwiać liczne dzieła sztuki wykonane z wikliny. Moją uwagę przykuł cudny wiklinowy trabant. Miłośnikom zwierząt spodobają się zapewne piękne wiklinowe zwierzęta. Niestety na zimę chowane są pod wiatą, ale gdy przychodzi wiosenna pora rozstawiane są na terenie muzeum. I chociażby tylko z tego powodu wrócę tam latem.

Oczywiście ogród to nie jedyna atrakcja muzeum. Na jego terenie znajdują się dwa budynki nawiązujące do popularnego w tym regionie budownictwa olęderskiego. Główna siedziba mieści się w dawnym budynku mieszkalnym osadnika olęderskiego, pochodzącym z końca XVIII wieku. Znajdziemy tam wystawę poświęconą wikliniarstwu oraz chmielarstwu. Poczytamy o jej uprawie, przetwurstwu i rzemiośle plecionkarskm. Mnie szczególnie zainteresowała mapa pokazujące, gdzie na świecie produkowana jest wiklina. Jakoś nigdy nie zastanawiałem się jak bardzo jest popularna i w ilu zakątkach świata występuje.

Drugi budynek to piękna drewniana stodoła z charakterystycznym tzw. tremplem – nadbudowanym poddaszem, wykorzystywanym do suszenia chmielu lub jako magazyn wikliny. Obecnie w jej wnętrzu znajdują się fantastyczne wyroby z wikliny. Kosze, torby, torebki, meble, a nawet mała lokomotywa. To nie miejsce na szybkie zwiedzanie. Na podziwianie eksponatów w stodole warto zaplanować nawet godzinę. Niebywałe jakie cuda potrafią ludzie stworzyć z wikliny. Przy niektórych eksponatach znajdują się informacje o twórcy wraz z numerem telefonu. Dzięki temu jeżeli coś wpadnie wam w oko można skontaktować się z twórca i zamówić egzemplarz dla siebie.

Oferta Muzeum jest znacznie szersza niż tylko zwiedzanie. Organizuje ono lekcje muzealne, warsztaty plecionkarskie, pokazy – wyplatania oraz z zakresu przetwórstwa wikliny: gotowania, korowania, produkcji taśmy wiklinowej, obróbki kija wiklinowego. Ponadto w czerwcu organizuje Ogólnopolski Plener Wikliniarski, a we wrześniu Spotkania Młodych Plecionkarzy. Natomiast w sierpniu na terenie Muzeum Wikliniartstwa i Chmielarstwa organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Plecionkarski, będący jedną z atrakcji Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego. Więcej szczegółowych informacji znajdziecie na stronie muzeum klikając tutaj.

Będąc szczerym nigdy jakoś specjalnie nie interesował mnie temat wikliny. Temat ten kojarzył mi się głównie z ładnymi koszami na zakupy. Jakżeż się myliłem. Wizyta w Nowym Tomyślu dała mi znacznie szerszą perspektywę i ukazała piękno jakie niesie ze sobą wikliniarstwo. Jak już wspominałem, wrócę w to miejsce chociażby dla tych fantastycznych rzeźb zwierząt. Nie omieszkam także zajrzeć tu podczas konkursu plecionkarskiego ,aby na własne oczy zobaczyć jak powstają te cuda. Podsumowując, gorąco zachęcam was do odwiedzenia Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, ale też ostrzegam wizyta może okazać się kosztowna. Cena biletu jest symboliczna, natomiast to co tu zobaczycie sprawi, że zapragniecie mieć w domu kilka wiklinowych drobiazgów.

Więcej zdjęć znajdziecie na moim instagramie.

GODZINY OTWARCIA

w sezonie zimowym (01.11 – 31.03):
wt. – pt.: 9.00 – 15.00
sob. – niedz.: 11.00 – 15.00

w sezonie letnim (02.04 – 31.10):
wt. – sob.: 9.00 – 17.00
niedz.: 13.00 – 18.00

Wstęp bezpłatny w soboty za wyjątkiem dni, w których odbywają się imprezy biletowane.

BILETY

Bilet normalny 5 zł

Bilet ulgowy 3 zł

Bilet rodzinny (maksymalnie 2 osoby dorosłe + dzieci) 15 zł

Bilet normalny na wystawy czasowe 3 zł

Bilet ulgowy na wystawy czasowe 2 zł

Bilet spacerowy 2 zł

Przewodnik 40 zł

Pokaz wyplatania wikliny 60 zł

Lekcja muzealna bilet wstępu + 75 zł

Opłata za udostępnianie po godzinach otwarcia 100zł/godz.

One thought on “Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *