Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznań

Otwarty Ogród Nadolnik


fot. Ula Jocz

Jak wiosna, to do ogródków! Choć w mieście nie jest to takie oczywiste, to na szczęście w Poznaniu są miejsca, gdzie można rozpocząć własną uprawę roślin jadalnych albo założyć swoją grządkę kwiatową. Tak jest na Głównej, w sąsiedzkim Otwartym Ogrodzie Nadolnik, gdzie ostatnio ruszyły wiosenne prace ogrodowe. O to by ogród pięknie się zazielenił, dbają ręka w rękę: mieszkańcy i mieszkanki, Społeczne Centrum Kultury Fyrtel Główna oraz Fundacja Veolia Polska.

Otwarty Ogród Nadolnik to miejsce wspólne i sąsiedzkie, założone przez społeczność lokalną Głównej. Od samego początku swojego istnienia projektowany jest oddolnie w duchu zero waste i zgodnie z systemem regeneracyjnym, w którym zużycie surowców ogranicza się do minimum. Tym wyjątkowym miejscem przy ulicy Mariackiej opiekują się ogrodnicy i ogrodniczki zrzeszeni w Kołorkingu Ogrodniczym.

Mieszkanki i mieszkańcy współdecydują o kształcie i rozwoju ogrodu oraz pielęgnują znajdującą się w nim roślinność. Na Głównej wytworzyła się nowa energia, która nieustannie ulega przekształceniom, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami i inicjatywami wspólnoty lokalnej — tłumaczy Zuzanna Głowacka ze Społecznego Centrum Kultury Fyrtel Główna.

Wcześniej na Głównej brakowało miejsca spotkań, ale też przestrzeni stanowiącej pretekst do wspólnych działań — tych czysto towarzyskich, jak i nastawionych na aktywizm oraz zmianę najbliższego otoczenia. Prowadzenie ogrodu — wymyślanie koncepcji, negocjacje dotyczące zagospodarowania działki czy wreszcie możliwość realizacji własnych pomysłów, zupełnie zmieniły dynamikę fyrtla. Nie byłoby to możliwe gdyby nie wsparcie Fundacji Veolia Polska.

Za trzydzieści lat w miastach będzie żyć dwie trzecie populacji świata. Dlatego to właśnie one odczują najdotkliwiej konsekwencje zmian klimatu. Skuteczne przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom klimatycznym wymaga od nas wszystkich natychmiastowego działania, głębokich i długofalowych zmian społecznych oraz współpracy wielu organizacji. Projekt Otwarty Ogród Nadolnik, który wspólnie ze Społecznym Centrum Kultury Fyrtel Główna realizujemy, łączy w sobie te elementy. Jest wyrazem autentycznego zaangażowania i współpracy oraz przyczynia się do wzmacniania relacji sąsiedzkich w najbliższym otoczeniu — podkreśla Izabela Rakuć-Kochaniak, prezeska Fundacji Veolia Polska.

W ogrodzie odbywają się warsztaty i wydarzenia o charakterze integracyjnym, edukacyjnym i ekologicznym. Dotychczas odbyły się min.: warsztaty z cyklu Do It Yourself („Zrób to sam”) czy wykłady dotyczące permakultury — jednego z nurtów projektowania ogrodów.

Zależy nam, aby aktywności związane z ogrodem miały charakter całoroczny. Jesienią obchodziliśmy Dzień Dyni i zorganizowaliśmy sąsiedzką wymianę przetworów. Ponadto rośliny, zioła i chwasty z naszego ogrodu posłużyły do stworzenia naturalnych kosmetyków. W grudniu odbyło się mikołajkowe spotkanie przy grzańcu, a w styczniu do działań ogrodowych włączyli się najmłodsi mieszkańcy i mieszkanki Głównej. Dzieci pomalowały kamienie, które wiosną ozdobią zielone przestrzenie naszej dzielnicy, a okoliczna młodzież wzięła udział w warsztatach konstruktorskich, podczas których powstały karmniki dla ptaków. Niedawno odbyło się również spotkanie dla miłośników psów, podczas którego zaprojektowaliśmy obiekt małej architektury — wymienia Maria Lehmann, animatorka opiekująca się Kołorkingiem Ogrodniczym.

Obecnie działania Kołorkingu Ogrodniczego skupiają się na przygotowaniach do sezonu wiosennego, czyli intensywnych pracach porządkowych i pielęgnacyjnych oraz na nasadzeniach roślin jadalnych. Na początku kwietnia osoby mieszkające na Głównej miały okazję „adoptować” jedną ze skrzyń, czyli zaopiekować się konkretną nadolnikową grządką.

Informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *