Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura Poznań

Przegląd filmów o tematyce żydowskiej

I kolejna filmowa impreza w Poznaniu. Tym razem w dniach 10-13 grudnia w Domu Tramwajarza odbędzie się przegląd filmów o tematyce żydowskiej.

Pokazy filmowe odbędą się w Domu Tramwajarza przy ul. Słowackiego 19 oraz Domu Spotkań przy ul. Żydowska 15a. W ramach okazji zaprezentowane zostanie siedem filmów. Każdy pokaz zostanie poprzedzony prelekcją Marka Bochniarza.

Przegląd filmowy odbywa się w ramach projektu OTWARTA ŻYDOWSKA. Organizatorem jest Stowarzyszenie Misteczko Poznań.

Wstęp na wszystkie pokazy jest darmowy!

Szczegółowy program:

10 grudnia, Dom Tramwajarza, godz. 16.00
“NAD BRZEGAMI JARKONU”, reż. Avi Belkin, Izrael 2015, 60′

Film odkrywa nieznaną historię rzeki badając zależności między polityką społeczną a naturą w nowy i ważny sposób. Śledzimy historię rzeki od początku istnienia Palestyny, kiedy Arabowie i Żydzi dzielili się jej zasobami. Korzystając z materiałów archiwalnych oraz przeprowadzonych wywiadów reżyser Avi Belkin odkrywa dla nas głębokie powiązania między ludźmi i ich ziemią, pomiędzy naturą a człowiekiem.

10 grudnia, Dom Tramwajarza, godz. 17.30
“NA RINGU ŻYCIA”, reż. Uri Borreda, Izrael 2016, 60′

Historia 16-letniego chłopca, Noaha Kliegera, który został bokserem, by przetrwać Holocaust. Jako nastolatek przemycał żydowskie dzieci z Belgii do Szwajcarii. Złapany przez Niemców został wywieziony do Auschwitz, gdzie boksował żeby przeżyć. Wyemigrował do Izraela w 1947 roku jako członek załogi statku Exodus. 74 lata później Noach Klieger przemierza tą samą drogę, co w latach 1940-1947. 

10 grudnia, Dom Tramwajarza, godz. 19.00
“HUMMUS!”, reż. Oren Rosenfeld, Izrael 2015, 72′

Eklektyczny film o hummusie, przepysznym daniu znanym na całym świecie. Opowieść o tajemniczych przepisach, rekordzie Guinessa, roli hummusu w łączeniu muzułmanów, chrześcijan i żydów na Bliskim Wschodzie. Reżyser Oren Rosenfeld pokazuje barwne historie kobiet i mężczyzn, rozsmakowanych w tej potrawie. Film to pełna ironii i humoru opowieść o współzawodnictwie i sporach o to, kto przyrządza najlepszy hummus ponad religijnymi i politycznymi podziałami.

11 grudnia, DOM SPOTKAŃ, godz. 18.00
“ECHA ZE STRYCHU”, reż. Debbie Goodstein, USA/Polska 2015, 36′

Reżyserka razem z 25 członkami rodziny przyjeżdża do Polski, by odwiedzić rodzinę Grocholskich i przekazać następnemu pokoleniu ich wspólną historię. Polska rodzina ukrywała na strychu krewnych Debbie przez dwa lata wojny. W trakcie ceremonii honorującej odwagę Grocholskich wynikło nieporozumienie, które odsłoniło prawdę o tym, co naprawdę wydarzyło się w obliczu niewyobrażalnego zła.

11 grudnia, DOM SPOTKAŃ, godz. 19.00
“W CIENIU DRZEW”, reż. Valentina Arena, Włochy 2016, 52′

Enzo udaje się w podróż, by odnaleźć Sprawiedliwego wśród Narodów Świata we włoskim regionie Emilia Romagna. Ich historie są odtwarzane przez prywatne dokumenty, wspomnienia i opowieści. Relacje rekonstruują żywy i ciepły obraz wydarzeń z czasów wojny, pełen szczegółów z codziennego życia, często lekceważonych przez historyków. 

12 grudnia, DOM SPOTKAŃ, godz. 18.00
“WYTRWAŁOŚĆ”, reż. Małgorzata Imielska, Polska 2015, 70′

Opowieść o Benie Barenholtzu, legendzie amerykańskiego kina niezależnego. Znamy jego artystyczną biografię, chociażby to, że był pomysłodawcą słynnych Midnight Movies i producentem filmu Barton Fink (1991) braci Coen. Ale co ukształtowało jego życie? Odpowiedź przeniesie nas do małej ukraińskiej wioski ,w której się urodził.

13 grudnia, DOM SPOTKAŃ, godz. 18.00
“PRZY PLANTY 7/9”, Reż. M.Jaskulski/L.Loewinger, Polska/USA 2016, 86′

4 lipca 1946 roku zamordowano w Kielcach ponad 40 ocalałych z Holocaustu Żydów. Pogrom stał się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu. Z upadkiem komunizmu Bogdan Białek zaczyna publicznie mówić o tamtych wydarzeniach. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma też swoją cenę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *