Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura Poznań

Święto teatru ponownie w Poznaniu

W dniach 15-24 czerwca w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Malta Festival Poznań. Tematem przewodnim w tym roku będzie „Skok na wiarę”.

Jak mówią organizatorzy najnowsza edycja Festiwalu poświęcona zostanie dynamice skoku. Twórcy skoczą w zupełnie różne rejony sztuki. Skok może być destrukcyjny, zakończyć się upadkiem, ale i pozwolić wybić się wyżej sięgnąć to, co wydawało się poza zasięgiem. Wszystkie te aspekty ujrzymy w tym roku. Tradycyjnie zostaniemy także zaproszeni do dyskusji na ważne i aktualne tematy.

Jak zapowiada Dyrektor Michał Merczyński – Festiwal rozpoczniemy oczyszczającym kolektywnym działaniem – budowaniem a następnie niszczeniem kartonowej konstrukcji, przypominającej wieżę wieńczącą kontrowersyjny projekt architektoniczny Zamku Przemysła w Poznaniu. Niewinny, ale wywrotowy gest Olivera Grossetête’a i rzeszy ochotników będzie zapowiedzią festiwalowych projektów, które pokażą, że sztuka ma moc demaskowania szaleństwa otaczającego nas świata, i pozwala wobec niego na indywidualny, a jednocześnie obywatelski protest.

OLIVIER GROSSETETE MARSEILLE METHAMORPHOSE LIEUX PUBLIC fot.Vincent_Lucas-e/Malta Festival Poznań

Nie zabraknie także nawiązań do tak ważnej rocznicy, jaką jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Aneta Groszyńska wspólnie z Janem Czaplińskim przygotują spektakl inspirowany nagrodzoną Angelusem książką węgierskiego pisarza Györgiego Spiró, pt. „Mejsasze”. Będzie to pierwsza w historii inscenizacja tej powieści!

Do Poznania powróci założona w 1986 r. przez Jan Lauwers i Grace Ellen Barkey legendarna belgijska grupa Needcompany. W 2001 roku dołączył do nich Maarten Seghers. Cała trójka pełnić będzie rolę kuratorów Idiomu Skok na wiarę. W swoim tekście kuratorskim starają się oni pokazać jak ważna jest sztuka szczególnie w obecnych czasach – Dziś, gdy rządzący Europą polaryzują ją bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, gdy zmierzamy ku ekstremizmom, gdy podsycane są antagonizmy, a wyniki wyborów pokazują, że wielkie ideologie i religie zaczynają przybierać ekstremalne formy i ludzie z zasadami są gotowi zabijać, artyści muszą przeformułować swoje pytania.

18 Videos fot.Dirk Pauwels/Malta Festival Poznań

Już od kilku lat festiwalowe centrum wydarzeń znajduje się na Placu Wolności w Generatorze (program społeczno-artystyczny). To wyjątkowe miejsce spotkań, gdzie można porozmawiać, wziąć udział w warsztatach, a także podziwiać muzyczne i teatralne premiery.

Mimo, iż Malta kojarzy się z teatrem tegoroczny finał będzie muzyczny. W Parku Wieniawskiego zabrzmią piosenki Zygmunta Koniecznego w niezwykłej interpretacji Agaty Zubel oraz aranżacji Cezarego Duchnowskiego.

Więcej informacji oraz szczegółowy program Malta Festival Poznań znajdziecie na stronie http://malta-festival.pl/pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *