Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kultura

SZTUKA I DESIGN W HOŁDZIE NATURZE!

16 września w V. A. Gallery Poland odbędzie się wernisaż wystawy „No Art No Design”. To projekt powstały z potrzeby współistnienia designu, kreowanego przez materiały nawiązujące do natury, ze sztuką współczesną. Wspólna wystawa obejmuje malarstwo , rysunek, rzeźbę, fotografię  i ceramikę oraz prace przedstawicielki polskiego designu – Katarzyny Orwat z ORWAT DESIGN.

Istotą projektu jest promocja polskiej sztuki – w różnych jej formach – i nowej linii mebla rzemieślniczego, którego produkcja oparta została na surowcach wykorzystujących bogactwo naszej rodzimej ziemi.

W tej kolekcji mebla, design poszukując prawdy, utożsamia się z naturalnymi środkami wyrazu co przekłada się na autentyczność barw i faktur. A zaaranżowany we wnętrzu docenia bliskości sztuki.

Żyjemy w czasach chaosu i niepewności, co sprawia, że coraz częściej szukamy wyciszenia i ciepła, tęskniąc za tym co znane i autentyczne, co daje stabilizację i poczucie bezpieczeństwa.

Stąd coraz częściej pojawiające się we wnętrzach materiały kojarzone z naturą i tradycją – kamień, szczególnie marmur, trawertyn, onyks, drewno z charakternym usłojeniem czy naturalna roślinność, pojawiająca się w różnej formie i charakterze. A wszystko to w połączeniu z towarzyszącą człowiekowi od zawsze sztuką. Powstałą z naturalnej potrzeby istnienia piękna, a służącą zachowaniu harmonii we wszechświecie.

Bo jakże wyglądałby świat, gdyby otaczające nas przedmioty spełniały tylko funkcje użytkowe? Gdyby nie było niczego co po prostu jest, co zaskakuje, urzeka, skłania do refleksji i wywołuje emocje?

Postęp cywilizacyjny jest nieodwracalny. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że design bez nowoczesnych rozwiązań technologicznych nie ma prawa bytu. Ważne jest, by był on sojusznikiem ludzkości a nie jej wrogiem, by nie siał strat ale przynosił wymierne zyski, by wiązał się z udogodnieniami, ale nie wymuszał odcięcia się od swych korzeni. Zerwanie z przeszłością jest niemożliwe, a jeśli już to tylko na krótko, bo za niepamięć przychodzi zbyt dużo płacić.

Oczywiście aby tak było, abyśmy to co było w historii dobre wnosili w przyszłość niczym posag zależy od nas samych. Na wszystko w życiu trzeba chcieć i umieć znaleźć antidotum, nawet jeśli jest to na pozór trudne, pracochłonne i wymaga poświęceń.            

ARTYŚCI WYDARZENIA:

Damian Lechoszest, Karol Bąk, Daria Wiercioch, Ewa Jasek, Paweł Kuczyński, Norbert Sarnecki, Renata Brzozowska, Maciej Mańkowski, Dariusz Żejmo, Dominik Jasiński, Marcin Mikołajczak, Mira Smerek – Bielecka, Zofia Błażko, Ula Michalak, Kasia Orwat, Mirek Antoniewicz.

Wystawa odbywa się w ramach cyklu „Mariaż sztuki z biznesem” i jest jednym z wydarzeń sezonu artystycznego w V.A. Gallery Poland. To kolejny rok spotkań ze znakomitą polską sztuką współczesną.

➡Wernisaż wystawy  będzie miał charakter zamknięty – informacje o zaproszeniach można uzyskać pod nr tel.  +48 509 920 616

➡Wystawa potrwa do 20 listopada 2023 r.

Wernisaż 16 września 2023, godzina 18.00, V. A. Gallery Poland, Sala Multiroom, ul. Wierzbowa 162, Poznań-Wysogotowo

Komisarz wystawy: Violetta Kowalczyk

ORGANIZATORZY: V.A. Gallery Poland, ORWAT DESIGN

PARTNERZY WYDARZENIA: Stowarzyszenie Metal Merge

Premiera eventu – 16.09.2023

17.09.2023 /niedziela/ w godzinach: 15.00 do 20.00 – zapraszamy wszystkich wielbicieli sztuki i designu

Wystawa potrwa od 17.09.2023 do 20.11.2023 i czynna będzie w godzinach:

pon-pt – 08.00 – 17.00

sobota – 10.00 – 14.00

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *