Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Atrakcje turystyczne Poznań

Tak ma wyglądać nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego.


mat. WXCA

Dziś wyłoniono zwycięzcę konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Najlepsza okazała się warszawska pracownia architektoniczna WXCA.

WXCA pokonała 53 firmy z Polski i zagranicy, które zgłosiły się do konkursu. W kwietniu zakwalifikowani uczestnicy złożyli opisy wizji, czyli wstępne pomysły na to, jak ma wyglądać nowe muzeum. Za ocenę projektów odpowiadał sad konkursowy. W jego skład weszli uznani architekci, a przewodniczył im dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach prof. WSPA, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Wśród jurorów byli także: Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejska konserwator zabytków. 

mat. WXCA

Spośród nadesłanych pracy wyłoniono 6 finalistów, którzy przeszli do drugiego etapu. Właśnie z tego grona jednogłośna decyzja sadu zwyciężyła pracownia WXCA. O

Nagrodę przyznano za najwyższe spośród ocenianych prac walory architektoniczne: funkcjonalne, użytkowe i  estetyczne obiektu muzeum – podkreślał prof. Bolesław Stelmach. – Fundamentem zwycięstwa Powstańców Wielkopolskich było poczucie wspólnoty, to “narodowa tożsamość, u podstaw której leży współpraca, integracja i systematyczne budowanie więzi.” Autorzy zwycięskiej pracy niezwykle trafnie odczytali i zinterpretowali “Idiom Wielkopolski” w kontekście lokalnym, ale i w wymiarze uniwersalnym. Na podkreślenie zasługuje unikalne wpisanie kubatury budynku w niezwykle ważny dla tożsamości Poznania fragment miasta. Nagrodzony projekt z największą troską i umiejętnością zachowuje istniejący park z dominantą kościoła św. Wojciecha.

mat. WXCA

Radości nie kryła przedstawicielka firmy – Jesteśmy bardzo wzruszeni i szczęśliwi, dziękujemy w imieniu całego zespołu. Mam nadzieję, że to dopiero początek naszej przygody z Poznaniem.

Przyznano również dwie równorzędne trzecie nagrody. Trafiły one do JEMS Architekci oraz Consultor. Wyróżnienie powędrowało do CDF Architekci. W finałowej szóstce znalazły się też firmy: KWK Promes i Pracownia Architektoniczna 1997. 

mat. WXCA

Dziękuję i gratuluję prezydentowi i miastu Poznań, za to, że projekty dla tak ważnych obiektów, decydujących o obliczu, tożsamości i przyszłości miasta, powstają w drodze konkursów architektonicznych – podkreśla prof. Stelmach. – Konkursy sprawiają, że szansa na znalezienie czegoś unikalnego w skali Europy, a w tym wypadku nie wahałbym się powiedzieć – w skali świata – jest znacznie większa. 

Wszystkie projekty oprócz budynku miały przedstawić też propozycję zagospodarowania otaczającego terenu. Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego stanie na działce o wielkości prawie hektara. W okolicy Znajdują się Pomnik Armii Poznań, kościół św. Wojciecha i Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, a także Stara gazownia, która w najbliższych latach ma zostać zrewitalizowana.

mat. WXCA

Powstanie Wielkopolskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta i regionu. To część naszej tożsamości, dziedzictwo, o które musimy dbać – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.Nie miało jednak szczęścia do tego, co dziś nazywamy PR-em. Podczas okupacji udział w powstaniu wiązał się z bardzo przykrymi konsekwencjami, po wojnie również niewiele się o nim mówiło. Dlatego dziś zależy nam na tym, by pokazać mieszkańcom Poznania, województwa i całej Polski znaczenie Powstania Wielkopolskiego, podkreślić jego rangę w historii naszego państwa. Tak ważna tematyka zasługuje na godną oprawę. Nowoczesny budynek muzeum będzie kolejnym – po nowej siedzibie Teatru Muzycznego – obiektem, który może stać się architektoniczną wizytówką naszego miasta.

mat. WXCA

Plan zakłada aby 30% powierzchni budynku zajmowała stała ekspozycja. Nad jej stworzeniem działa zespół specjalistów od 2016 roku. Konsultantami są historycy UAM. Obecne Muzeum Powstania Wielkopolskiego w budynku Odwachu na Starym Rynku liczy 340 metrów kwadratowych, dlatego zmiana powinna być zasadnicza.

Na nowej ekspozycji opowiemy o przyczynach, uwarunkowaniach, skutkach i formach przekazywania pamięci o Powstaniu Wielkopolskim – wyjaśnia Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. – Skoncentrujemy się na wyjaśnieniu fenomenu zwycięstwa przez pokazanie doświadczenia życia, pracy i samoorganizacji Polaków w Wielkopolsce pod zaborem pruskim. Ważne będzie zaprezentowanie zrywu zarówno w aspekcie militarnym, jak również w postawach obywatelskich, dojrzałości myśli politycznej i skuteczności dyplomatycznej. Pokażemy z jakim skutkiem Wielkopolanie już po swoim zwycięstwie włączyli się do walk o ukształtowanie granic Polski i jaki był wpływ tej dzielnicy na siłę gospodarczą i intelektualną odrodzonej RP. Na koniec zaprezentujemy późniejsze losy powstańców i kształtowanie się pamięci o powstaniu.

mat. WXCA

Resztę terenu mają zająć sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, sklepik i kawiarnia. Przewidziany koszt to 150 mln zł. Nowa siedziba ma zostać otwarte w 2024 roku.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *