Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Teatr

Teatr Biuro Podróży zaprasza na spektakl „Świniopolis”


Świniopolis/Teatr Biuro Podróży/fot.Maciej Zakrzewski

Teatr Biuro Podróży zaprasza na plenerowy spektakl „Świniopolis”, który odbędzie się 19 września 2024 roku o godz. 19:30 na boisku XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego, znajdującym się przy os. Piastowskim 106 w Poznaniu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Spektakl opowiada o farmie świń, gdzie pozory są mylące. Prosta historia o małych świnkach, które są wychowywane i edukowane przez dorosłe świnie, wykorzystuje motywy cynicznej manipulacji. Tworzy iluzję pięknego świata, w którym człowiek staje się bogiem. Ta przewrotna intryga ma na celu stworzenie posłusznej i zmanipulowanej społeczności, nieświadomej nadchodzącej, ponurej przyszłości. Kiedy świnki odkrywają prawdę o swoim świecie, która okazuje się być rzezią, ich beztroskie życie zostaje brutalnie przerwane, a próba buntu zostaje krwawo stłumiona. W tym groteskowym przedstawieniu, wielcy świńscy opiekunowie na szczudłach dominują nad małymi, bezbronnymi świnkami, których marzenia o szczęściu zostają okrutnie zniszczone.

Literacką inspiracją spektaklu jest „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella – alegoryczna opowieść o tworzeniu utopijnego systemu społecznego w świecie zwierząt, który pod wpływem manipulacji przywódców przekształca się w dystopię, obracając się przeciwko swoim obywatelom. W koncepcji Teatru Biuro Podróży metafora zawęża się do szkoły, uczniów i nauczycieli oraz jednego gatunku – świń. W obliczu rosnącego populizmu i politycznych ekstremizmów, spektakl zyskuje nowe, niepokojąco aktualne znaczenie.

Spektakl był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach, między innymi w Londynie na zaproszenie National Theatre oraz w Niemczech, Rumunii, Austrii, Czechach, na Kubie, Białorusi, Słowacji, Ukrainie i w Polsce.

Teatr Biuro Podróży obchodził w zeszłym roku swoje 35-lecie. W ciągu tego czasu stworzył 24 spektakle, w tym 14 przedstawień plenerowych. Zagrał w blisko 60 krajach na całym świecie (Europa, USA, Ameryka Południowa, Azja, Chiny, Indie, Bliski Wschód) i zdobył wiele nagród, w tym Fringe First (Edynburg), Critics’ Award (Edynburg), Nagrodę Archanioła (Edynburg), Nagrodę za reżyserię spektaklu „Makbet” (Teheran), Grand Prix w Atenach, Grand Prix w Brześciu, Nagrodę za scenografię w Kairze i inne.

Teatr od trzech lat realizuje projekt prezentacji spektakli plenerowych na Ratajskich osiedlach. W poprzednich latach zaprezentowano spektakle „Eurydyka” i „Kaspar” na osiedlach Bohaterów II Wojny Światowej i Czecha. Projekt jest dofinansowany przez Urząd Miasta Poznań i realizowany w ramach programu kulturalnego Wydziału Kultury. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *