Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Kultura Poznań Teatr

Teatr w czasach zarazy


fot. materiały prasowe

Już 24 czerwca rozpocznie się Malta Festival Poznań 2020 “w czasie zarazy”. Jak zapowiadają organizatorzy będzie to edycja wyjątkowa: objazdowa, krocząca, rozrzucona po mieście, bez stałego adresu, ale nadal będzie żywą, wychodzącą do widza, pełną teatru, muzyki i rozmów Maltą

Tegoroczna jubileuszowa 30. Malta rozpocznie się już za tydzień ale potrwa aż do jesieni. Z uwagi na pandemię należało zmienić pierwotne plany związane z tak zacną rocznicą. Na szczęście organizatorzy się nie poddali i jak sami zaznaczają Chcemy obrócić na naszą korzyść to, co zazwyczaj ludzi irytuje, a co dominuje w dzisiejszym świecie – chaos, płynność i zmienność. Pozyskać to i wykorzystać dla kultury.

W czasie trwania festiwalu będziemy mieli okazję do spotkania z mobilnym teatrem rozrzuconym po różnych zakątkach Poznania. Nie zabraknie ciekawych rozmów w fundacji Malta. Zorganizowane zostanie festiwalowe miasteczko na Wilczaku, a nad poznańskimi jeziorami i rzekami działać będzie generator Malta.

Malta jest wszędzie

Mobilna scena pojawi się na Ratajach, Winiarach, nad Cybiną i na Starym Mieście, gdzie zagrane zostaną m.in. spektakle Krystyny Jandy, Cezarego Tomaszewskiego, Macieja Podstawnego, Lecha Raczaka i Piotra Tetlaka. Z uwagi na obostrzenia na widowni znajdzie się miejsce dla maksymalnie 150 osób. Na szczęście przedstawień będzie można posłuchać także na falach Radia Afera 98.6MHz oraz zobaczyć na żywo z okien i balkonów. 

Dla mieszkańców Śródki, Chwaliszewa, Jeżyc i Łazarza serię wydarzeń teatralno-taneczno-muzycznych przygotowały choreografka Krystyna „Lama” Szydłowska oraz reżyserka Aleksandra Bożek.

W związku ze zniesieniem części obostrzeń, w lipcu stanie na Wilczaku festiwalowe miasteczko. W programie m.in. koncerty (np. Ralph Kamiński i Bartłomiej Wąsik), warsztaty dla dzieci, pokazy filmowe i nocne silent disco. Swoje działania zaprezentują tam również wielkopolscy artyści teatralni. – Chcemy choć na chwilę i na mniejszą skalę, przestrzegając ogólnokrajowych obostrzeń, stworzyć w tym miejscu namiastkę maltańskiego placu Wolności, poczuć festiwalową atmosferę, spotkać się na świeżym powietrzu, porozmawiać i zrelaksować się – tłumaczą organizatorzy w tekście programowym

Woda jest Tobą

Tegoroczny Generator Malta zajmie się społecznym kontekstem wody ze szczególnym uwzględnieniem poznańskich akwenów i cieków (przeczytaj tekst kuratorski Joanny Pańczak). W programie m.in. koncerty w otoczeniu rzek i stawów, spacery śladami map sentymentalnych Dębca i Głównej o relacji ich mieszkańców z wodą, działania edukacyjno-artystyczne przygotowane przez 4 grupy młodych artystek i aktywistów z poznańskich liceów przeznaczone dla ich rówieśników, wystawy i wycieczki.

Rozmowy o świecie

Oczywiście nie może zabraknąć corocznych debat. Wyjątkowo zostaną one przeniesione z Placu Wolności do siedziby Fundacji Malta. O przyszłości miast, demokracji, kultury i człowieka rozmawiać będą m.in. Przemysław Czapliński, Cezary Michalski, Edwin Bendyk, Anna Wolff-Powęska, Adam Bodnar, Natalia Hatalska, Aleksandra Derra, Jarosław Kuisz, Jolanta Starzak, biskup Marcin Hintz, Łukasz Lamża, Marcin Popkiewicz. Każde ze spotkań będzie także transmitowane na żywo w mediach społecznościowych festiwalu.

Wydarzenia towarzyszące

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie wspólnie z instytucjami z Nowego Yorku i San Francisco przez kilka miesięcy tworzyć będą projekt Grand (Re) Union. W programie znajdą się międzynarodowa i międzypokoleniowa konferencja performatywna, cyfrowe czasopismo, spotkania w celu upowszechniania wiedzy powstałej w obszarze tańca i ruchu. Inauguracja projektu już 20 czerwca. Kuratorzy projektu(Joanna Leśnierowska, Julie Phelps, Peter Pleyer, Marta Keil, Rivca Rubin) zmierzą się z pytaniem: czy choreografia może pomóc zmienić świat? Rozmowa będzie transmitowana na żywo na stronie oraz Facebooku projektu Grand (Re) Union. Ze względu na międzynarodowych charakter projektu, wszystkie publikacje i spotkania odbywać się będą w języku angielskim.

Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym festiwalu Malta będzie także wystawa z okazji Święta Patronów Miasta Poznania Świętych Piotra i Pawła organizowana przez Asocjację 2006. Na Placu Wolności od 29.06 do 2.07 zagości retrospektywna wystawa scenografii do widowisk i parad organizowanych z okazji tego święta od 1996 roku. Wiele z nich odbywało się w ramach festiwalu Malta.

Najbliższe wydarzenia

Aby dostosować się do warunków związanych z pandemią terminy poszczególnych projektów będą ogłaszane etapami. Na początek przewidziane są: spotkanie Forum Pandemia jako źródło kultury z Przemysławem Czaplińskim i Cezarym Michalskim (24.06), spektakl Shirley Valentine Krystyny Jandy na Osiedlu Powstań Narodowych (25.06) oraz dwa działania Generatora Malta: Dzikie strumienie Mateusza Kowalczyka (24-26.06) i nabór na warsztaty ruchowe Małgorzaty Myślińskiej Gęsia skórka (od 22.06). Kolejny krok zaplanowany został na drugi tydzień lipca.

Chcąc wziąć udział w proponowanych wydarzeniach należy nabyć bezpłatne wejściówki. Będa one dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) na tydzień przed planowanym wydarzeniem w dwóch pulach: w piątek od godziny 17:00 oraz w sobotę od godziny 10:00. Jedna osoba może odebrać tylko jedną wejściówkę. Organizatorzy zachęcają do słuchania mobilnych spektakli na żywo w Radiu Afera 98.6MHz oraz oglądania spotkań Forum i wybranych wydarzeń Generatora Malta w mediach społecznościowych festiwalu Malta.

A co jesienią?

Z uwagi na nadzwyczajną sytuację część festiwalowych wydarzeń została przełożona na jesień. Organizatorzy wierzą, że uda się wtedy pokazać dwa projekty muzyczne. Pierwszy z nich to Projekt Krynicki, czyli premierowe wykonanie kompozycji do utworów Ryszarda Krynickiego, zamówionych przez festiwal Malta u Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego i Aleksandra Nowaka. W koncercie weźmie udział Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Bassema Akikiego. 

Drugie wydarzenie to koncert jubileuszowy, który festiwal przygotowuje z Jazz Band Młynarski-Masecki – będzie to muzyczna podróż przez 30 lat festiwalu. Jesienią planowana jest także premiera archiwum multimedialnego Malty, w którym znajdą się fragmenty spektakli, recenzji, rejestracje spotkań, wspomnienia, filmy, relacje, pliki graficzne, materiały audio czy specjalna sekcja poświęcona publiczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *