Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Kultura Poznań Teatr

Teatr w czasach zarazy


fot. materiały prasowe

Już 24 czerwca rozpocznie się Malta Festival Poznań 2020 “w czasie zarazy”. Jak zapowiadają organizatorzy będzie to edycja wyjątkowa: objazdowa, krocząca, rozrzucona po mieście, bez stałego adresu, ale nadal będzie żywą, wychodzącą do widza, pełną teatru, muzyki i rozmów Maltą

Tegoroczna jubileuszowa 30. Malta rozpocznie się już za tydzień ale potrwa aż do jesieni. Z uwagi na pandemię należało zmienić pierwotne plany związane z tak zacną rocznicą. Na szczęście organizatorzy się nie poddali i jak sami zaznaczają Chcemy obrócić na naszą korzyść to, co zazwyczaj ludzi irytuje, a co dominuje w dzisiejszym świecie – chaos, płynność i zmienność. Pozyskać to i wykorzystać dla kultury.

W czasie trwania festiwalu będziemy mieli okazję do spotkania z mobilnym teatrem rozrzuconym po różnych zakątkach Poznania. Nie zabraknie ciekawych rozmów w fundacji Malta. Zorganizowane zostanie festiwalowe miasteczko na Wilczaku, a nad poznańskimi jeziorami i rzekami działać będzie generator Malta.

Malta jest wszędzie

Mobilna scena pojawi się na Ratajach, Winiarach, nad Cybiną i na Starym Mieście, gdzie zagrane zostaną m.in. spektakle Krystyny Jandy, Cezarego Tomaszewskiego, Macieja Podstawnego, Lecha Raczaka i Piotra Tetlaka. Z uwagi na obostrzenia na widowni znajdzie się miejsce dla maksymalnie 150 osób. Na szczęście przedstawień będzie można posłuchać także na falach Radia Afera 98.6MHz oraz zobaczyć na żywo z okien i balkonów. 

Dla mieszkańców Śródki, Chwaliszewa, Jeżyc i Łazarza serię wydarzeń teatralno-taneczno-muzycznych przygotowały choreografka Krystyna „Lama” Szydłowska oraz reżyserka Aleksandra Bożek.

W związku ze zniesieniem części obostrzeń, w lipcu stanie na Wilczaku festiwalowe miasteczko. W programie m.in. koncerty (np. Ralph Kamiński i Bartłomiej Wąsik), warsztaty dla dzieci, pokazy filmowe i nocne silent disco. Swoje działania zaprezentują tam również wielkopolscy artyści teatralni. – Chcemy choć na chwilę i na mniejszą skalę, przestrzegając ogólnokrajowych obostrzeń, stworzyć w tym miejscu namiastkę maltańskiego placu Wolności, poczuć festiwalową atmosferę, spotkać się na świeżym powietrzu, porozmawiać i zrelaksować się – tłumaczą organizatorzy w tekście programowym

Woda jest Tobą

Tegoroczny Generator Malta zajmie się społecznym kontekstem wody ze szczególnym uwzględnieniem poznańskich akwenów i cieków (przeczytaj tekst kuratorski Joanny Pańczak). W programie m.in. koncerty w otoczeniu rzek i stawów, spacery śladami map sentymentalnych Dębca i Głównej o relacji ich mieszkańców z wodą, działania edukacyjno-artystyczne przygotowane przez 4 grupy młodych artystek i aktywistów z poznańskich liceów przeznaczone dla ich rówieśników, wystawy i wycieczki.

Rozmowy o świecie

Oczywiście nie może zabraknąć corocznych debat. Wyjątkowo zostaną one przeniesione z Placu Wolności do siedziby Fundacji Malta. O przyszłości miast, demokracji, kultury i człowieka rozmawiać będą m.in. Przemysław Czapliński, Cezary Michalski, Edwin Bendyk, Anna Wolff-Powęska, Adam Bodnar, Natalia Hatalska, Aleksandra Derra, Jarosław Kuisz, Jolanta Starzak, biskup Marcin Hintz, Łukasz Lamża, Marcin Popkiewicz. Każde ze spotkań będzie także transmitowane na żywo w mediach społecznościowych festiwalu.

Wydarzenia towarzyszące

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie wspólnie z instytucjami z Nowego Yorku i San Francisco przez kilka miesięcy tworzyć będą projekt Grand (Re) Union. W programie znajdą się międzynarodowa i międzypokoleniowa konferencja performatywna, cyfrowe czasopismo, spotkania w celu upowszechniania wiedzy powstałej w obszarze tańca i ruchu. Inauguracja projektu już 20 czerwca. Kuratorzy projektu(Joanna Leśnierowska, Julie Phelps, Peter Pleyer, Marta Keil, Rivca Rubin) zmierzą się z pytaniem: czy choreografia może pomóc zmienić świat? Rozmowa będzie transmitowana na żywo na stronie oraz Facebooku projektu Grand (Re) Union. Ze względu na międzynarodowych charakter projektu, wszystkie publikacje i spotkania odbywać się będą w języku angielskim.

Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym festiwalu Malta będzie także wystawa z okazji Święta Patronów Miasta Poznania Świętych Piotra i Pawła organizowana przez Asocjację 2006. Na Placu Wolności od 29.06 do 2.07 zagości retrospektywna wystawa scenografii do widowisk i parad organizowanych z okazji tego święta od 1996 roku. Wiele z nich odbywało się w ramach festiwalu Malta.

Najbliższe wydarzenia

Aby dostosować się do warunków związanych z pandemią terminy poszczególnych projektów będą ogłaszane etapami. Na początek przewidziane są: spotkanie Forum Pandemia jako źródło kultury z Przemysławem Czaplińskim i Cezarym Michalskim (24.06), spektakl Shirley Valentine Krystyny Jandy na Osiedlu Powstań Narodowych (25.06) oraz dwa działania Generatora Malta: Dzikie strumienie Mateusza Kowalczyka (24-26.06) i nabór na warsztaty ruchowe Małgorzaty Myślińskiej Gęsia skórka (od 22.06). Kolejny krok zaplanowany został na drugi tydzień lipca.

Chcąc wziąć udział w proponowanych wydarzeniach należy nabyć bezpłatne wejściówki. Będa one dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) na tydzień przed planowanym wydarzeniem w dwóch pulach: w piątek od godziny 17:00 oraz w sobotę od godziny 10:00. Jedna osoba może odebrać tylko jedną wejściówkę. Organizatorzy zachęcają do słuchania mobilnych spektakli na żywo w Radiu Afera 98.6MHz oraz oglądania spotkań Forum i wybranych wydarzeń Generatora Malta w mediach społecznościowych festiwalu Malta.

A co jesienią?

Z uwagi na nadzwyczajną sytuację część festiwalowych wydarzeń została przełożona na jesień. Organizatorzy wierzą, że uda się wtedy pokazać dwa projekty muzyczne. Pierwszy z nich to Projekt Krynicki, czyli premierowe wykonanie kompozycji do utworów Ryszarda Krynickiego, zamówionych przez festiwal Malta u Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego i Aleksandra Nowaka. W koncercie weźmie udział Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Bassema Akikiego. 

Drugie wydarzenie to koncert jubileuszowy, który festiwal przygotowuje z Jazz Band Młynarski-Masecki – będzie to muzyczna podróż przez 30 lat festiwalu. Jesienią planowana jest także premiera archiwum multimedialnego Malty, w którym znajdą się fragmenty spektakli, recenzji, rejestracje spotkań, wspomnienia, filmy, relacje, pliki graficzne, materiały audio czy specjalna sekcja poświęcona publiczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *