Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznań Wystawy

World Press Photo 2022 w Poznaniu

Wczoraj w Iglicy na ternie Międzynarodowych Targów poznańskich odbył się wernisaż tegorocznej wystawy World Press Photo. Wydarzeniu towarzysza tez dwie inne wystawy: Historia uchwycona w kadrze – 100-lecie MTP oraz 6 spojrzeń na sztukę. Wśród zaproszonych gości byli m.in. artyści, których prace mogliśmy podziwiać tego dnia.

World Press Photo w Poznaniu gości od wielu lat, ale po raz pierwszy na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Nagrodzone prace można podziwiać w świeżo wyremontowanej Iglicy. To bez wątpienia najbardziej charakterystyczna budowla na terenie tarów. Jej bogata historia sprawia, że oglądanie najlepszych zdjęć ubiegłego roku nabiera wyjątkowego klimatu.

Być może zabrzmi to banalnie, ale już samo wejście na wystawę robi wrażanie. Wszystko za sprawą dużego aparatu fotograficznego wykonanego z tektury. Taki mały akcent, okazał się bardzo miłym dodatkiem. Następnie skręcamy w prawo i rozpoczynamy podróż po świecie sztuki i fotografii.

6 spojrzeń na sztukę

Jako pierwsze prezentowane są prace plastyczne sześciu wybranych artystów. Mamy tu nie tylko różne techniki od malarstwa przez grafię, aż po fotografię, ale także szeroki zakres tematyczny. Konrad Siuda w swoich pracach bardzo mocno ukazuje jaki wpływ na nas mają social media. Pozornie proste grafiki, niosą za sobą silny przekaz i zmuszają do zastanowienia. Duże wrażenie zrobiły na mnie abstrakcje. Nie zajmuję się sztuką, ale potrafię docenić trud i wysiłek włożony w te dzieła.

Historia uchwycona w kadrze – 100-lecie MTP

Idąc dalej przechodzimy do kolejnej części i wystawy zdjęć znanego fotografa Szymona Brodziaka. Wspólnie z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi stworzył on prace mające uczcić stulecie tej instytucji. Jak mówił sam autor, proces ten trwał, aż dwa lata. Musze jednak przyznać, że efekt końcowy jest znakomity. Gdybym tylko mógł to dwie lub trzy prace natychmiast zabrałbym ze sobą do domu. To nie jest tylko dodatek do tegorocznej edycji World Press Photo, ale jej znakomite uzupełnienie. Co ciekawe, skanując kod QR znajdujący się w kilku miejscach, możecie zapisać się na bezpłatna lekcje fotografii u Szymona Brodziaka.

World Press Photo 2022

No i wisienka na tym pysznym torcie, czyli prezentacja najlepszych zdjęć ubiegłego roku. O tegorocznym zwycięzcy było bardzo głośno, ponieważ pierwszy raz w historii konkursu zwyciężyła praca, na której nie ma żadnej osoby. Nie mniej jej odbiór robi piorunujące wrażenie. W tym roku sporo prac było wzbogacone przez twórców poprzez dodanie różnych technik graficznych. Miałem z nimi mały problem, ponieważ oczekiwałem naturalnych zdjęć reporterskich. Nie mniej efekt końcowy był na tyle interesujący, iż propozycje te się obroniły. Zdarzały się też fotografie, które według mnie nie powinny się znaleźć w finałowej grupie.

Jak to mówią o gustach się nie dyskutuje. Najlepiej zawsze samemu przekonać się jak dana rzecz wygląda. Ja osobiście gorąco was zachęcam do wybrania się na teren MTP i przyjrzenia się z bliska obecnym tam pracom. To wystawa, która powinna przypaść do gustu nie tylko miłośnikom fotografii. Word Press Photo to przecież także doskonałe podsumowanie życia społeczno-politycznego i niejednokrotnie trafny komentarz do otaczającej nas rzeczywistości.

Po więcej zdjęć zapraszam na mój instagram

World Press Photo

Międzynarodowe Targi Poznańskie, Iglica – pawilon nr 11

Od 09-05 do 26-05-2022 w godz. 11:00-19:00

Bilet normalny – 30,00 zł

Bilet normalny – 20,00 zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *