Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Poznań Wystawy

World Press Photo w Centrum Kultury Zamek

Jak co roku to w Poznaniu ma miejsce polska premiera wystawy „World Press Photo”. Nagrodzone prace można oglądać w Centrum Kultury Zamek.

Wystawa „Word Press Photo” od kilku dni dostępna jest dla zwiedzających w Poznaniu, o czym pisaliśmy już na łamach Lokalnego Fyrtla. Nadszedł więc czas aby samemu wybrać się do Zamku i zobaczyć co najlepszego dała nam fotografia w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

I już na wejściu po prawej stronie widniej zwycięskie zdjęcie Ronaldo Schemidta zatytułowane „Kryzys w Wenezueli”. W ekspresowym tempie obiegło ono świat, ponieważ wywołuje naprawdę olbrzymie emocje. Ogień od zawsze fascynuje człowieka. Jest on jednocześnie piękny i przerażający, tak jak i prace Schemidta. Obok nagrodzonego zdjęcia wiszą inne pokazujące walki w Wenezueli. Na pierwszy rzut okazy wywołują czystą fascynację, jednak po chwili następuje refleksja z jakim okropnym wydarzeniem mamy do czynienia.

fot. Ronaldo Schemidt, “Venezuela Crisis”

Wielką mocą wystawy jest właśnie kontekst prezentowanych obrazów. Część z nich to osobne dzieła sztuki, jednak gdy wpiszemy je w cały kontekst dopiero wtedy jesteśmy wstanie całkowicie dostrzec ich piękno. Niezwykle poruszyło mnie zdjęcie nosorożca z zasłoniętymi oczami Neila Aldrignego. Jednak dopiero czytając zamieszczoną obok notkę o ratowaniu tego ginącego gatunku mogłem należycie docenić zdjęcie. W ogóle wszystkie zdjęcia związane z przyrodą wywołały u mnie spore emocje. Naprawdę nie doceniamy tego co mamy dewastując środowisko naturalne.

fot. Neil Aldridge, “Waiting For Freedom”

Zupełnie inna sytuacja jest z pracami Anny Boyiazis. Na pierwszy rzut oka widzimy ładne fotografie kobiet w wodzie i nic więcej. Okazuje się jednak, że na wyspach archipelagu Zanzibar zniechęca się kobiety do pływania, ze względu na kulturę islamu. Powodem jest brak dostatecznie skromnych strojów kąpielowych. Niemniej na północy archipelagu powstał projekt Panje, zachęcający kobiety do pływania. Po takiej informacji zdjęcie leżących na wodzie kobiet z plastikowymi butelkami zamiast desek do nauki pływania nabiera zupełnie innego wyrazu. Nie są to jedyne prace pokazujące trudną sytuację kobiet na świecie. Tegoroczna wystawa bardzo mocno akcentuje trudności z jakimi muszą się borykać współczesne kobiety.

fot. Anna Boyiazis, “Finding Freedom in the Water”

Goraco zachęcam do odwiedzenia tej wystawy pełnej naprawdę fantastycznych zdjęć. Poruszają one wiele problemów współczesnego świata jak wojna, degradacja środowiska, czy problemy kulturowe. Mamy też obrazy prezentujące piękno naszej planety, wzruszające spotowe momenty, czy zwyczajne sceny z życia.

Wystawa “World Press Photo” znajduje się w Sali Wystaw Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Można ją podziwiać codziennie w godzinach 12.00 – 20.00. Bilety normalne kosztują 14 złotych, a ulgowe 10 złotych. Ekspozycja będzie czynna do 20 maja.

Miłośnicy fotografii powinni także zajrzeć na stronę www.worldpressphoto.org.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *