Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




JAK MÓWIĆ, BY NIE RAZIĆ? Debata o języku niewykluczającym

Kiedy:
listopad 10, 2020@6:00 pm – 7:30 pm
2020-11-10T18:00:00-01:00
2020-11-10T19:30:00-01:00
Gdzie:
Wydarzenie online
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE zaprasza na cykl debat poświęconych pojęciu 👉 WSPÓLNOTY.
_____
 
🗣 JAK MÓWIĆ, BY NIE RAZIĆ? Debata o języku niewykluczającym 🗣
 
W ramach drugiej debaty grupy badawczej CZARNE JEST POLSKIE podejmiemy refleksję na temat języka, określeń i konstrukcji, których warto unikać, by nie obrazić odbiorcy, a przynajmniej być świadomym, że mogą być odczuwane jako obraźliwe.
 
Punktem wyjścia będzie przypomnienie tegorocznych kontrowersji wokół słowa „Murzyn” – „słowa na M”. W drugiej części spotkania skupimy się na rozmaitych określeniach dotyczących tożsamości płciowej, narodowości, pochodzenia, orientacji seksualnej i innych typów przynależności grupowej. Na koniec porozmawiamy o szansach na osiągnięcie komunikacyjnego kompromisu i zaprosimy do dyskusji.
 
CZARNE JEST POLSKIE (BLACK IS POLISH) to grupa badawcza powołana przez afropolskie aktywistki i edukatorki, które w trakcie pandemii i protestów Black Lives Matter nagłośniły w polskiej debacie publicznej doświadczenia Polek i Polaków afrykańskiego pochodzenia.
 
Owocem ich działań była seria debat opublikowanych na platformie YouTube na temat dyskryminacji (#DontCallMeMurzyn) oraz petycja do członków Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej o wprowadzenie w Słowniku języka polskiego zmiany w definicji słowa „Murzyn”, polegającej na uznaniu jego znaczenia za pejoratywne.
_____
 
📅 KIEDY:
wtorek 10 listopada 2020 | godz. 18.00
 
📍 GDZIE:
online | transmisja live na Facebooku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
 
👤 KTO:
Prowadzące: Sara Alexandre i Ogi Ugonoh
Uczestnicy i uczestniczki: prof. dr hab. Jadwiga Linde-Usiekniewicz i dr hab. Marek Łaziński
 
🧏 Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.
 
Organizatorką debaty jest grupa CZARNE JEST POLSKIE – jedna z siedmiu grup roboczych działających przy 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.
👉 Więcej informacji: www.warszawawbudowie.pl
_____
 
👤 Sara Alexandre – pół-Polka, pół-Angolijka. Studentka stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Modelka plus size. Aktywistka, jedna z inicjatorek akcji #DontCallMeMurzyn.
 
👤 prof. dr hab. Jadwiga Linde-Usiekniewicz – od 1983 roku związana z Katedrą Językoznawstwa Ogólnego. Autorka lub współautorka 6 książek naukowych, redaktorka lub współredaktorka naukowa 6 słowników, autorka ponad 100 artykułów z różnych dziedzin językoznawstwa. Od 20 lat bada związki między semantyką, składnią i strukturą tematyczno-rematyczną w językach naturalnych. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajduje się przede wszystkim językoznawstwo migowe oraz związki między semantyką a pragmatyką, w tym zastosowanie analizy lingwistycznej do tekstów literackich, mowa nienawiści i język niewykluczający. Od początku kariery zawodowej związana z Uniwersytetem Warszawskim (Wydział Polonistyki). Członkini Zespołu Teorii Języka Komitetu Językoznawstwa PAN, Polskiego Towarzystwa Hispanistów oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, gdzie pełniła także funkcję Sekretarza Oddziału I.
 
👤 dr hab. Marek Łaziński – profesor UW, wykładowca w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Bada kategorie gramatyczne polszczyzny w ujęciu porównawczym, m.in aspekt czasownika i rodzaj rzeczownika, oraz ich interpretacje psychologiczne. Stara się dostrzegać w języku na bieżąco zmiany wynikające ze zmieniającej się rzeczywistości społecznej. Od 10 lat prowadzi plebiscyt na Słowo Roku, a od 5 lat – na Słowo Roku Młodzieży. Członek Rady Języka Polskiego.
 
👤 Ogi Ugonoh – polsko-nigeryjska artystka, kostiumografka i aktywistka. Używa mediów społecznościowych do promowania czarnego piękna i samoakceptacji. Jej projekty skupiają się na rasie i problemach społecznych. W ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, wspólnie z Sarą Alexandre, Noemi Ndoloka Mbezi, Aleksandrą Dengo i Martą Udoh – aktywistkami, które w czasie pandemii przeprowadziły akcję i petycję “#DontCallMeMurzyn” – współtworzy grupę CZARNE JEST POLSKIE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *