Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
KineDok online: Weekend z architekturą

Kiedy:
Kwiecień 16, 2021 – Kwiecień 18, 2021 całodniowy
2021-04-16T00:00:00+00:00
2021-04-19T00:00:00+00:00
Gdzie:
Wydarzenie online
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
KineDok Polska, Fundacja Ad Arte i KineDok International
KineDok online: Weekend z architekturą @ Wydarzenie online
KineDok to międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma promocji i dystrybucji europejskich filmów dokumentalnych, nagradzanych na festiwalach na całym świecie, m.in: Millenium Docs Against Gravity, Ji.hlava International Documentary Film Festival, Dok Leipzig.
KineDok online: Weekend z architekturą to świetna okazja aby bliżej przyjrzeć się brutalistycznej architekturze dworca w Tel Avivie oraz raz jeszcze przyjrzeć się perłom architektury socrealistycznej. W te trzy wiosenne wieczory będziecie mieli okazję wybrać spośród 3 seansów filmu “Central Bus Station”, a w niedziele obejrzeć pokaz filmu “Palace for the People”.
◇ 16 – 18.04
◇ pokazy “Central Bus Station”, reż. Tomáš Elšík / Czechy, 2018, 75′ od piątku do niedzieli o g. 18:00
◇ “Palace for the People”, reż. Georgi Bogdanov, Boris Missirkov / Bułgaria, Rumunia, Niemcy, 90’, 2018 pokaz w niedzielę o g. 20:00
◇ wydarzenie bezpłatne / online
・ o filmach:
“Central Bus Station” — czyli tytułowy Dworzec Centralny w Tel Awiwie jest jednym z najbardziej ruchliwych dworców na całym świecie. Wizjonerska wizja architekta została przysposobiona przez imigrantów z całego świata, którzy przyjechali do Izraela w poszukiwaniu lepszego życia. Yonatan odwiedza budynek regularnie już 17 lat i może pokazać jego drugie oblicze tym, którzy zdecydują się wybrać razem z nim na pielgrzymkę. Dobrze wie, że zejście do trzewi budynku pomaga odnaleźć siebie, a społeczności, które odnawiają swoje wartości, kultywują tradycje i chcą bronić swojego domu. Budynek staje się prawdziwym odzwierciedleniem tamtejszego społeczeństwa.
kiedy: 16 – 18.04 (pt – ndz) / g. 18:00
“Palace for the People” — opowiada historię pięciu najbardziej reprezentatywnych budynków ery socjalizmu – symboli tej epoki i świadków historycznych wzlotów i upadków w drugiej połowie XX wieku w Europie Wschodniej.
Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. Łomonosowa, Pałac Federacji w Belgradzie, Pałac Republiki w Berlinie, Narodowy Pałac Kultury w Sofii i Dom Ludowy w Bukareszcie. Niepowtarzalne dzieła architektury, zbudowane z dużą odwagą i poważną dawką szaleństwa, miały przypominać ludziom o potędze i świetlanej przyszłości. Każde z nich zaprojektowane i wykonane w taki sposób, by czymś się wyróżniać – być najwyższe, największe, mieć największy zegar albo najnowocześniejszą technologię, jak na tamte czasy. Te „budynki-mastodonty” są najbardziej spektakularnymi konstrukcjami z czasów, gdy „dobro wspólne” było wiodącą ideologią państwową. Dzisiaj, już po upadku socjalizmu, filmowcy wybrali się w podróż po korytarzach byłych „pałaców” w poszukiwaniu ich ukrytych tajemnic. Te architektoniczne cuda epoki oglądamy oczyma ludzi bezpośrednio z nimi związanymi – projektantów i budowniczych, byłych i obecnych zarządców, pracowników i mieszkańców. Autorzy ich nie osądzają, a jedynie obserwują, ciekawi, jak wygląda życie wewnątrz tych „wehikułów czasu” i jak udało im się przetrwać do dzisiaj.
W filmie wykorzystano nieznane nagrania z archiwów udostępnione przez Moskiewski Uniwersytet Państwowy, wytwórnię „Mosfilm”, serbską telewizję i archiwum filmowe, bułgarską stację BNT, Rumuńskie Narodowe Archiwum Filmowe oraz wiele innych instytucji. Na muzykę do filmu składają się dzieła charakterystyczne dla epoki, jak kompozycje klasyków – Dmitrija Szostakowicza, Gieorgija Swiridowa, Alfreda Schnittke, a także Mirko Šouca, Simo Lazarova i innych.
kiedy: 18.04 / g. 20:00
・ KineDok to projekt zainicjowany przez Instytut Filmu Dokumentalnego w Pradze, który dostał swoją kolejną szansę dzięki poznańskiej Fundacji Ad Arte. Dotychczas w projekcie uczestniczą przedstawiciele: Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier, Bułgarii oraz Chorwacji.
 
→ Organizator:
Fundacja Ad Arte
KineDok Polska
KineDok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *