Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Kino Plenerowe KontenerART: Nowa Nadzieja – “Debiutanci”

Kiedy:
maj 21, 2020@8:00 pm – 11:00 pm
2020-05-21T20:00:00+00:00
2020-05-21T23:00:00+00:00
Gdzie:
KontenerART
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Fundacja Spotkanie i Tworzenie
Kino Plenerowe KontenerART: Nowa Nadzieja - "Debiutanci" @ KontenerART

Kino KontenerART: Nowa Nadzieja to cykl filmowy prowokujący do dyskusji nad rolą kina w obliczu aktualnej sytuacji pandemicznej. To selekcja tytułów poruszających rozmaite problemy społeczne, dzięki której próbujemy odnaleźć nadzieję i powrócić do utraconego świata.

Chcemy, by na dwa tygodnie pusta dotychczas scena KontenerART zamieniła się w miejsce przeżyć filmowych, które pozwolą odzyskać nadzieję i staną się oknem do utraconego świata, ale i formą dyskusji o tym, czego nam brakuje.

“Debiutanci”:

Krótko po śmierci żony, ojciec Olivera wyznaje mu ukrywaną przez 40 lat małżeństwa prawdę o swojej orientacji seksualnej. Stara się odzyskać stracone lata, staje się aktywnym członkiem homoseksualnej społeczności i odnajduje miłość u boku znacznie młodszego kochanka. Ujawnienie skrywanej tajemnicy pozwala Oliverowi nawiązać szczerą relację z ojcem, co oznacza jednak konieczność interpretowania na nowo wspomnień z dzieciństwa, zwłaszcza relacji pomiędzy rodzicami.

Składający się z serii powracających i nawiedzających głównego bohatera retrospekcji film „Debiutanci”, opowiada o losach 38 letniego samotnika, Olivera (Evan McGregor) i wpływie przeszłości na teraźniejszość. Czy przypadkowo poznana ekstrawertyczna Anne pozwoli mu zaakceptować swoją przeszłość, samego siebie i uwierzyć w miłość?

„Debiutanci” to świetnie zagrany (Christopher Plummer za rolę ojca Olivera, Hala został nagrodzony Oscarem) i zrealizowany komediodramat, który pomimo skomplikowanej struktury, precyzyjnie opowiada toczącą się na różnych poziomach czasowych historię, balansując pomiędzy brawurowym (często absurdalnym) humorem a także lękiem i smutkiem pojawiającym się w głowach bohaterów.

Film opowiada o poszukiwaniu między ludźmi wspólnego języka, bliskości, zrozumienia. Ukazuje, że u podstaw zdrowej relacji musi stać akceptacja, zarówno w odniesieniu do odwagi do bycia sobą jak i tolerancji dla odmienności.

Interpretowany w obliczu trwającej epidemii film „Debiutanci” pozwala nam zastanowić się nad odpowiedziami na pytania jakimi sposobami, w obliczu kryzysu i izolacji, realizujemy swoje potrzeby intymności i relacji? Jak możemy realizować poszukiwanie bliskości, uniwersalne dążenie każdego człowieka? Zapraszamy do dyskusji w przestrzeni wydarzenia.

#kontenerart
#poznanwspiera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *