Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Krótkie Spięcia #33: „Raving Riot”

Kiedy:
marzec 9, 2021@7:00 pm – 9:00 pm
2021-03-09T19:00:00-01:00
2021-03-09T21:00:00-01:00
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Krótkie Spięcia #33: „Raving Riot”
Krótkie spięcia to cykl prezentujący najświeższe odkrycia kina alternatywnego – obrazy obecne na najważniejszy festiwalach filmowych (m.in. Berlinale Sundance FF, IFF Rotterdam) i niedostępne poza festiwalowym obiegiem. To selekcja obrazów prowokujących do dyskusji, poruszających radykalną i aktualną problematykę. Filmy, które dają do myślenia.
Pokazom towarzyszą dyskusje z ekspertami z pola nauki i działań artystycznych.
Kurator: dr Andrzej Marzec
● 9/03, g. 19.00
○ „Raving Riot”, reż. Stepan Polivanov
● po filmie rozmowa z Aleksandrą Sudolską
○ napisy w języku polskim
● wydarzenie bezpłatne / uwaga, ilość miejsc ograniczona (80 miejsc)
○ bezpieczeństwo i regulamin uczestnictwa http://bit.ly/regulamin_pawilon
● bezpłatne wejściówki https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-krotkie-spiecia-33…
W maju 2018 roku w ramach akcji antynarkotykowej policja wtargnęła do dwóch tbiliskich klubów: Cafe Gallery i Bassiani. Zatrzymano kilkadziesiąt osób, a przed budynkiem dawnego Parlamentu – w miejscu ważnym dla Gruzinów – rozpoczął się dwudniowy rave protestacyjny pod hasłem „Tańczymy razem, walczymy razem”, zakończony złożoną przez rząd obietnicą liberalizacji prawa narkotykowego. W utrzymanym w konwencji kina coming-of-age dokumencie Stepana Polivanova młodzi, dla których techno jest częścią życia, a sprzeciw – naturalną reakcją na ingerencję władzy w ich niezależność, stają się świadomi tego, że mają polityczną moc zmieniania rzeczywistości. W Raving Riot Polivanovowi udaje się uchwycić młodzieńczą energię „rejwolucji”, wspólnotowy charakter tańca i buntu oraz potrzebę sprawczości. Jego bohaterowie żądają prawa do nocy: Dzień jest ich, noc jest nasza.
 
● kurator cyklu dr Andrzej Marzec – filozof, krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury”, vloger „Widma Marca”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: dekonstrukcji, widmontologii, estetyki postcyfrowej oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książki „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” (2015). Na co dzień pragnie znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego współczesna kultura jest tak bardzo nostalgiczna i nie jest w stanie uwolnić się od wspominania swojej przeszłości. Pociągają go sztuki wizualne, kino alternatywne oraz wizja ekologii, o której można myśleć bez używania pojęcia „Natury”.
● Aleksandra Sudolska – z wykształcenia historyczka, z zamiłowania założycielka klubu Schron, z potrzeby działania – prezeska Stowarzyszenia Eclectic Movemet. Ukończyła historię spec. Kultura polityczna, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz studia podyplomowe na kierunku Manager Kultury. Od wielu lat organizuje wydarzenia kulturalne oraz imprezy muzyczne: głównie w Schronie ale też w Auli Artis, na Kontenerach czy w bardziej niecodziennych lokalizacjach. Od kilku miesięcy jest wolontariuszką w programie Akademia Przyszłości. Poza Schronem i aktywizmem społecznym zajmuje się 2 letnim synkiem Henrykiem, który wypełnia większość jej świata.
W życiu najbardziej ceni dobrych i solidnych ludzi, często podejmuje wyzwania. Kocha jogę, podróże (ostatnio głownie po Polsce), a także dobre imprezy.
***
Forma przeprowadzenia wydarzenia jest uzależniona od bieżących rozporządzeń związanych z sytuacją pandemiczną. W zależności od sytuacji i aktualnych obostrzeń, wydarzenie może odbyć się w formie on-line. Szczegółowe informacje i aktualizacje będą pojawiać się w mediach społecznościowych Pawilonu oraz na stronie internetowej www.pawilon.org. Autorką opisu filmu jest Anka Herbut / opis festiwalowy / Festiwal Nowe Horyzonty. Partnerem pokazu jest Festiwal Nowe Horyzonty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *