Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach




Krótkie Spięcia #36: „Szczypce i skorupki”

Kiedy:
maj 11, 2021@7:00 pm – 10:00 pm
2021-05-11T19:00:00+00:00
2021-05-11T22:00:00+00:00
Gdzie:
Wydarzenie online
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Krótkie Spięcia #36: „Szczypce i skorupki” @ Wydarzenie online
*** W związku z rozszerzeniem obostrzeń na teren całego kraju, informujemy, że najbliższy seans Krótkich Spięć przenosimy do sieci. Transmisja odbędzie się 11/05 o g. 19 pod adresem http://bit.ly/krotkiespiecia36 ***
Krótkie spięcia to cykl prezentujący najświeższe odkrycia kina alternatywnego – obrazy obecne na najważniejszy festiwalach filmowych (m.in. Berlinale Sundance FF, IFF Rotterdam) i niedostępne poza festiwalowym obiegiem. To selekcja obrazów prowokujących do dyskusji, poruszających radykalną i aktualną problematykę. Filmy, które dają do myślenia.
Pokazom towarzyszą dyskusje z ekspertami z pola nauki i działań artystycznych.
Kurator: dr Andrzej Marzec
● 11/05, g. 19.00
○ „Szczypce i skorupki”, reż. Isamu Hirabayashi
● po filmie rozmowa z zaproszoną gościnią, Igą Rutkowską
○ napisy w języku polskim
● bezpłatne wydarzenie online http://bit.ly/krotkiespiecia36
O czym śnią pluszowe karaluchy? Czy krewetki czują podniecenie seksualne? Czy istnieje miłość po śmierci? W tej polifonicznej opowieści o miłości, śmierci i naturze kroki wszystkich bohaterów krzyżują się w kapsułowym hotelu. W recepcji pracuje para znajomych: filozofujący erotoman Nitobe i niedoszła samobójczyni Sakamoto. Chłopak ma obsesję na punkcie skorupiaków, dziewczyna jest przekonana, że myśli samobójcze wywoływane są przez bakterie w mózgu. Ich rozmowy tworzą ramę dla kolejnych smutno-śmiesznych historii i fantastycznych scen tanecznych. Szczypce i skorupki to długo wyczekiwany pełnometrażowy debiut Isamu Hirabayashiego, jednego z najoryginalniejszych japońskich wideoartystów. Mający formę układanki film bada sposoby, w jakie mężczyźni i kobiety postrzegają siebie nawzajem, związki, życie, śmierć i egzystencjalne lęki. Motywem przewodnim i niejako lustrem ludzkich zachowań jest świat zwierząt. Nie przytulaśnych, słodkich futrzaków, lecz mniej podatnych na antropomorfizację gatunków wyposażonych w ostre szczypce i twarde pancerze.
(opis festiwalowy / autorką jest Ewa Szabłowska / Festiwal Nowe Horyzonty)
● Iga Rutkowska: adiunkt w Zakładzie Japonistyki Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, absolwentka Kollegium MISH UW, w ramach którego ukończyła etnologię i japonistykę. Była stypendystką japońskiego Ministerstwa Kultury (2004/05) i Japan Foundation (2009/10.) W centrum jej badań znajdują się japońskie widowiska, poprzez które próbuje zgłębiać inne zjawiska japońskiej kultury – religię, literaturę, sztukę. Jest autorką książek z dziedziny kultury Japonii, a przede wszystkim teatru, w tym: W Kawagoe. Antropolog wobec życia codziennego Japończyków, Boska obecność. O względności tekstu i rytuału w teatrze kabuki oraz Teatr kabuki – kwiat Edo, a także wielu artykułów naukowych i popularno-naukowych.
● Andrzej Marzec: filozof, krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół spekulatywnego realizmu i ontologii zwróconej ku przedmiotom. Autor książek: „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” (2015) oraz „Antropocień. Filozofia i estetyka po końcu świata” (2021). Pociągają go sztuki wizualne, kino alternatywne oraz wizja ekologii, o której można myśleć bez używania pojęcia „Natury”. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *