Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Ludzie Gór | Rafał Fonia | Góry rozdają Życie

Kiedy:
czerwiec 13, 2024@8:00 pm – 10:00 pm
2024-06-13T20:00:00+00:00
2024-06-13T22:00:00+00:00
Gdzie:
Kino Rialto
Koszty:
53 zł
Ludzie Gór | Rafał Fonia | Góry rozdają Życie @ Kino Rialto
SPOTKANIE Z HIMALAISTĄ I PISARZEM
Zapraszamy na drugie – po szesnastomiesięcznej przerwie – spotkanie z Rafałem Fronią, najlepszym pisarzem wśród himalaistów i najlepszym himalaistą wśród pisarzy.
— ֍ —
TYTUŁ SPOTKANIA
„Góry rozdają Życie”
ZAPROSZENIE AUTORA
– Rafał Fronia zapowiada mityng z poznańską publicznością i Poznaniem, który tak bardzo lubi:
„Góry rozdają Życie. Zdałem sobie z tego sprawę już jakiś czas temu. Że są niczym remedium, cudowna mikstura i natchnienie zarazem. Są lekiem na całe zło. Nieważne czy idziesz zdobywać, gapić się tylko, czy chcesz by cię ktoś na ten szczyt wprowadził. Góry to Wolność Wyboru. Opowiem o Himalajach, o drodze na Wielką Górę i o tym, kiedy przychodzi radość ze zdobycia szczytu i jak się z tym żyje. A sama Góra jest w tym – co najważniejsze – tylko pretekstem.”
— ֍ —
BIOGRAM
Rafał Fronia – Jeleniogórzanin, sportowiec i miłośnik ultra-maratonów, kartograf, właściciel Wydawnictwa PLAN i marki Galileos.pl, mówi o sobie, iż jest Romantykiem Gór Wysokich, którego wrażliwość i postrzeganie świata ukształtowały właśnie Góry, które to słowo zawsze pisze dużą literą.
W dorobku literatury górskiej oraz literatury w ogóle ukazało się jego pięć książek: 1. bestsellerowa „Anatomia Góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami”; 2. pełna poszukiwania sensu w górskich ścianach „Rozmowa z Górą”; 3. refleksyjna powieść „Pasażer Bezpamięci”; 4. relacjonująca trzecią i w końcu udaną próbę wejścia Broad Peak, a także wyprawę na Nanda Devi East – ekspedycję zorganizowaną w 80. rocznicę zdobycia tego szczytu przez Polaków, a zatytułowana „Skalny Pielgrzym”; i 5. najnowsza, opowiadająca o paradoksie odwrócenia czasu „Inversio Temporis”.
Uczestnik wielu wypraw w Góry Najwyższe, m.in. na oba Gaszerbrumy, Broad Peak, Nanga Parbat, Manaslu, Makalu, Lhotse, Dhaulagiri, Nanda Devi czy Baruntse, w tym kilku zimowych. Zasłynął także publikowanymi w Internecie dziennikami z Narodowej Wyprawy na K2 w 2018 roku. Wspinał się w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Zdobył trzy ośmiotysięczniki: Gasherbrum II (8035 m n.p.m.), Lhotse (8516 m n.p.m.) i Broad Peak (8051 m n.p.m.). W 2023 roku zainicjował i zrealizował wyprawę bez precedensu, której celem był ostateczny pochówek Tomasza Kowalskiego, jednego z czterech pierwszych zdobywców Broad Peak zimą, który – podobnie jak nieodnaleziony Maciej Berbeka – na zawsze pozostał na tej Górze.
— ֍ —
SŁOWO OD ORGANIZATORA
– Mariusz Sprutta poleca:
„Opowieść Rafała to kompilacja narracji kreowanej na żywo oraz zdjęć i filmów. Kto był na pierwszym spotkaniu z naszym gościem, które odbyło się 9 lutego 2023 roku, ten wie o czym mowa. Rafał to literat i erudyta, świetny fotograf i filmowiec z najwyższej pośród wysokogórskich półek.
Rafał opowiada z pasją o Górach i Ludziach Gór, a czyni to świetnie, z wielką wyobraźnią, nie kryjąc emocji. Podczas prelekcji gęsto sieje refleksjami, niebanalnymi przemyśleniami, czasem stawia trafne diagnozy i wypowiada recepty. Jak mawiają znawcy tematu: Rafała nie można przestać słuchać. Przekonajcie się sami, zwłaszcza ci, którzy jeszcze go nie poznali.
Nasz gość z chęcią odpowie też na pytania z sali kinowej, zadedykuje książki, które będzie można kupić przed i po mityngu, zapozuje do wspólnej fotografii.
Zapraszam serdecznie, pozdrawiam gorąco i do zobaczenia!”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *