Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
MEXICO MAGICO. Plenerowa wystawa fotograficzna

Kiedy:
wrzesień 2, 2022 – październik 30, 2022 całodniowy
2022-09-02T00:00:00+00:00
2022-10-31T00:00:00-01:00
Gdzie:
skrzyżowanie ulic Święty Marcin i Ratajczaka
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
MEXICO MAGICO. Plenerowa wystawa fotograficzna @ skrzyżowanie ulic Święty Marcin i Ratajczaka

MEXICO MAGICO. Plenerowa wystawa fotograficzna

Gorąco zapraszamy na kolejną wystawę fotograficzną Marii Magdaleny Kwiatkiewicz – poznańska podróżniczka i fotografka. Tym razem autorka cyklu zabierze nas do Meksyku, którego doświadczała w charakterystyczny dla siebie sposób, omijając najbardziej turystyczne szlaki. Zgłębiała za to kulturę rdzennych Azteków oraz Majów. W tym celu dotarła do dżungli, a także wzięła udział w wielu oczyszczających rytuałach.

Tradycyjnie autorka w swoich fotografiach koncentruje się na ludziach. I choć ci w Meksyku nie należą do najbardziej otwartych, to jednak udało się nawiązać z nimi kontakt i poznać nieco bliżej ich codzienne życie, które pełne jest skrajności.

W kraju tym wszyscy mają swoich świętych patronów – nawet przestępcy. Figury Świętej Śmierci kontrastują z ukrzyżowanym Chrystusem, zaś budowane w domach i na ulicach ołtarze przypominają religijne kolaże. Ludzie też są różni, nieustannie szukający tożsamości oraz wiary w coś lub kogoś. Zdarza się, że jeśli święty patron nie wysłucha ich próśb, ustawiają jego figurę twarzą do ściany. Jeśli cud się zdarzy – kupują mu nową szatę. Korzystają również z magii, szczególnie białej, uprawianej w dobrych intencjach. Są jeszcze czarna, czerwona i zielona, a wszystkie służą do rzucania uroków. Żadna ceremonia  nie może się odbyć bez Coca-Coli, której spożywa się w Meksyku więcej niż wody. Zatłoczone ulice Mexico City tętnią życiem szczególnie w czasie Święta Zmarłych, zaś w zapomnianych  wioskach  rekonstruuje się kulturę i zwyczaje Indian sprzed konkwisty. Podróżniczka też okazję uczestniczyć w ceremoniach, podczas których czuło się obecność przodków, ale także odwiedziła magiczny targ z kropelkami i kadzidełkami „na wszystko” – szczęście, zdrowie, powodzenie w interesach, odwzajemnioną miłość…

W Meksyku Magda Kwiatkiewicz doświadczyła wielkiej wiary, której podstawą nie jest jej obiekt, lecz żarliwość. Przekonała się, że ze śmiercią może być nam do twarzy i skoro jest częścią naszego życia, to nie pozostaje nic innego, jak tylko się z nią zaprzyjaźnić i przestać się jej bać. Najważniejsze jednak, czego doświadczyła, to odradzająca się potrzeba powrotu do korzeni. Bo to, co dla jednych było odkryciem Ameryki, dla innych stało się rzezią milionów ludzi, na mogiłach których próbowano stworzyć imperium. W efekcie wszyscy tu stracili, głównie tożsamość. Dziś Meksykanie podejmują liczne próby jej odzyskiwania.

Wernisaż wystawy – WSTĘP WOLNY

2.09.2022 r. godz. 18:00

skrzyżowanie ulic Święty Marcin i Ratajczaka, Poznań

Wystawa potrwa do 30 września 2022 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *