Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
NIGER. Saharyjskie piękno

Kiedy:
wrzesień 22, 2023 – październik 31, 2023 całodniowy
2023-09-22T00:00:00+00:00
2023-11-01T00:00:00-01:00
Gdzie:
ul. Święty Marcin
Koszty:
Bez opłat
NIGER. Saharyjskie piękno @ ul. Święty Marcin
NIGER. SAHARYJSKIE PIĘKNO
Wernisaż wystawy:
22 września 2023 r. godzi. 17:30, Poznań, ul. Święty Marcin/Ratajczaka
Wstęp wolny!

Niger to jeden z najuboższych krajów świata, który jest trzykrotnie większy od Polski,
a zamieszkuje go tylko 8,5 miliona ludzi. Jego eksploracja od dawna znajdowała się na podróżniczej liście marzeń Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, poznańskiej fotografki i społeczniczki. Wyprawę udało się zrealizować w 2022 roku, a jej pokłosie zobaczyć można podczas plenerowej wystawy fotograficznej NIGER. SAHARYJSKIE PIĘKNO, którą od 22 września do 31 października oglądać można na ulicy Święty Marcin w Poznaniu.

Kolejny cykl fotograficzny Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, to daleka i wyczerpująca podróż do Nigru – kraju palącego słońca, silnych kobiet i pięknych mężczyzn. Główną motywacją do tej wyprawy, której prób podjęcia było kilka, stanowił Festiwal Garewol organizowany po porze deszczowej i zebraniu plonów. Jego kluczowym elementem jest konkurs urody męskiej, którego najważniejszymi kryteriami jest biel zębów i białek oczu. - Dziś już nie mogłabym tego wszystkiego zobaczyć, ponieważ ponownie w Nigrze zapanowała wyjątkowo trudna sytuacja polityczna – twa pucz, któremu towarzyszy konflikt zbrojny – mówi ze smutkiem Kwiatkiewicz. - Już dwukrotnie z podobnych względów odwoływałam swoją podróż właśnie do tego kraju. Za trzecim razem udało mi się ją zrealizować. Moją radość potęguje dodatkowo możliwość dzielenia się przywiezionymi wspomnieniami w formie zdjęć – dodaje. 
Plenerowa wystawa fotografii NIGER. SAHARYJSKIE PIĘKNO to zbiór ponad 80 obrazów, jakie Maria Magdalena Kwiatkiewicz wykonała głównie spotykanym na szlaku ludziom. To ich codzienność, praca, przywiązanie do rodziny czy religii interesują ją najbardziej. Piękno natury staje się tym samym jedynie kontekstem dopełniającym obraz. Jacy są więc ludzie? 
Przeciętna dzietność Nigryjek to prawie ośmioro dzieci, które bardzo szybko przejmują obowiązki domowe. Nie mają czasu na beztroskę i zabawę. Ciężka praca w trudnych warunkach atmosferycznych i skrajnej biedzie towarzyszy im od najmłodszych lat do późnej starości, choć tej najczęściej nie dożywają – umierają najczęściej w wieku 50-52 lat. Średni wiek mieszkańca Nigru to natomiast 15,2 lat, a dokładnie 15,1 dla mężczyzn i 15,3 dla kobiet. Dla porównania średni wiek Polaka to 41,9 lat. Niewiele osób ma szansę pobierać jakiekolwiek nauki, dlatego szacuje się, że w Nigrze analfabetyzm wynosi ponad 80% i szczególnie koncentruje się na kobietach. To mniej więcej tyle, ile w Królestwie Polskim i Galicji w 1870 roku.
To tylko garść faktów na temat tego afrykańskiego kraju. Jakie są zaś osobiste refleksje fotografki? Nimi osobiście podzieli się podczas wernisażu, na który serdecznie zaprasza 22 września o godz. 17:30 na ul. Święty Marcin w Poznaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *