Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Nowa Kolekcja – oprowadzanie kuratorskie online

Kiedy:
styczeń 13, 2021@6:00 pm – 7:00 pm
2021-01-13T18:00:00-01:00
2021-01-13T19:00:00-01:00
Gdzie:
Wydarzenie online
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Galeria Miejska Arsenał
Nowa Kolekcja - oprowadzanie kuratorskie online @ Wydarzenie online
prowadzenie: Marek Wasilewski
* oprowadzanie wewnątrz spaceru 3D po ekspozycji
* live
* liczba miejsc ograniczona
* obowiązują zapisy: ewelina.muraszkiewicz@arsenal.art.pl
* po zgłoszeniu chęci udziału w wydarzeniu osoby zapisane otrzymają kod dostępu w wiadomości zwrotnej
Na wystawie prezentujemy prace: Izabelli Gustowskiej, Jarosława Kozłowskiego, Rafała Jakubowicza (zakupy z funduszu MKiDN) oraz Jany Shostak, Franciszka Orłowskiego, Jana Domicza, Pawła Matyszewskiego, Martyny Miller i Katarzyny Wojtczak, Marii Ornaff, Rafała Żarskiego, Tytusa Szabelskiego i Kuby Borkowicza (prace zakupione w ramach akcji „Poznań Wspiera”)
Wystawa “Nowa Kolekcja” pokazuje fragment odnowionego zbioru sztuki współczesnej Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Ideą kolekcji jest przedstawienie sztuki współczesnej poprzez powiązanie jej z unikatową historią niezależnych działań twórczych w Poznaniu od połowy XX wieku do dnia dzisiejszego. Celem kolekcji jest więc opowiadanie poprzez historię działających w Poznaniu artystów, grup artystycznych i galerii. Poznań posiada długą tradycję działań awangardowych w polu sztuk wizualnych, zróżnicowane, aktywne i liczne środowisko artystyczne. Miasto znane było w Polsce i na świecie z wielu niezwykle interesujących, prowadzonych przez artystów niezależnych autorskich galerii, jak na przykład w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych: Akumulatory, Galeria ON, Galeria Wielka 19, Galeria AT, a później Galeria Pies, Galeria Stereo, Galeria Starter i znakomitych grup artystycznych, takich jak np.: Koło Klipsa, Penerstwo czy Wunderteam. Ważną rolę odgrywała tu uczelnia artystyczna, która przez wiele lat była inkubatorem dla środowiska twórców. To ciągle nieopowiedziana historia, która zostanie zapisana w nowo powstającej Kolekcji Galerii Miejskiej Arsenał.
Wystawa “Nowa Kolekcja” pokazuje najnowsze nabytki, które możliwe były dzięki pozyskaniu grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparcia Miasta Poznania.
Większość prezentowanych prac młodych artystów zakupiono dzięki zainicjowanej przez poznańskich radnych akcji Poznań wspiera. Akcja ta miała na celu wsparcie artystów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej, spowodowanej przez pandemię Covid-19, poprzez zakupy wartościowych dzieł do miejskiej kolekcji sztuki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *