Lokalny Fyrtel

To co najciekawsze w Poznaniu i okolicach
Ojzer Warszawski „Szmuglerzy” – spotkanie z Moniką Adamczyk-Garbowską

Kiedy:
listopad 26, 2020@7:00 pm – 8:00 pm
2020-11-26T19:00:00-01:00
2020-11-26T20:00:00-01:00
Gdzie:
Wydarzenie online
Koszty:
Bez opłat
Kontakt:
Łazęga Poznańska
Ojzer Warszawski „Szmuglerzy” - spotkanie z Moniką Adamczyk-Garbowską @ Wydarzenie online
Stowarzyszenie Łazęga Poznańska zaprasza na spotkanie z prof. dr hab. Moniką Adamczyk-Garbowską o książce Ojzera Warszawskiego „Szmuglerzy”, które odbędzie się 26 listopada o godz. 19.00 w formie wideokonferencji na platformie Zoom.
Prowadzenie: Marek S. Bochniarz
Wstęp wolny
Powieść Ojzera Warszawskiego „Szmuglerzy” z ilustracjami Josefa Seidenbeutla w przekładzie z jidysz Moniki Adamczyk-Garbowskiej i Magdaleny Ruty ukazała się w 2018 roku nakładem Stowarzyszenia „Nad Bzurą” w Sochaczewie i Wydawnictwa UMCS w Lublinie.
Ojzer Warszawski (ur. w 1898 r. w Sochaczewie – zginął w 1944 r. w Auschwitz) był prozaikiem, malarzem i krytykiem sztuki. W czasie pierwszej wojny światowej zaczął pisać powieść, która ukazała się w Warszawie w 1920 r. w jidysz jako “Szmuglars”, a obecnie po niemal stu latach ukazała się w polskim przekładzie. Akcja “Szmuglerów” toczy się w czasie pierwszej wojny światowej. Warszawski w znakomity, przemawiający do wyobraźni sposób, a jednocześnie z dystansem i ironią oddaje chaos wojny, pokazując jak wpływa on na mentalność i morale przeciętnych ludzi. Szanowani obywatele w pogoni za zarobkiem zaczynają przyjmować wzorce zachowań przedstawicieli półświatka, a prostytucja i przemoc są na porządku dziennym…
https://nadbzura.pl/produkt/ojzer-warszawski-szmuglerzy/
prof. dr hab. Monika Adamczyk-Garbowska – wykłada w Katedrze Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 2000-2011 kierowała Zakładem Kultury i Historii Żydów UMCS.
Wydarzenie współfinansowane w ramach rocznego projektu z budżetu Miasta Poznania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *